Zřícenina středověkého hradu a renes. kaštiela. Založen před r.1309 magistrem Dončem. Mnohokráte byl goticky a renesančně upravován a přestavován. Od r. 1527 až do pol. 20 stol. v držení Révayovců. Od pol. 18. stol. chátrá. R. 1944 vyhořel kaštiel.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 06/2014
Výrazná a známá zřícenina středověkého hradu a renesančního zámku na vrcholu nepříliš výrazného zalesněného kopce nad obcí Sklabinský Podzámok, asi 7,5 km východně od metropole oblasti Turiec – Martina. Postup rozpadu hradu i renesančního kaštiela (paláce, zámku) je poměrně rychlý. Hrad je spravován občanským hnutím, které se snaží hrad zabezpečit, zachránit a najít mu důstojné kulturní využití. Areál hradu je na vlastní nebezpečí volně přístupný. Na hrad je nejsnadnější se dostat z hlavní silnice, odkud vede ke hradu uježděná stezka. Na předpolí hradu se nachází zrekonstruovaná budova původního hospodářského objektu hradu, která slouží občanskému sdružení.
Jan P. ŠTěpánek dle infotabule před stromem, 27.2. 2008
popis

Popis hradu a jeho stavebního vývoje

Nejstarší část hradu se nachází na nevysokém pahorku tvořícím výběžek, oddělený širokým sedlem od protějšího stoupajícího kopce. Jádro hradu vymezovala masivní hradba tvořící víceboký zalamovaný areál rozměrů cca 48 x 27 m. Brána byla prolomena v severovýchodní části hradby. Jádro hradu bylo postupně z vnitřní strany zdi obestavěno obvodovou zástavbou podsklepených paláců, čímž se nádvoří velmi zmenšilo. Uprostřed nádvoří byla prý ještě na konci 19. století viditelná cisterna. Z původního jádra se dochovalo málo. Především úsek obvodové zdi na východě a jihovýchodě. Pod zemí se však nacházejí původní zasypané sklepy jádra. V 15. století byl hrad výrazně přestavován. Vzniklo opevněné předhradí, které svou hradbou obtáčelo celý obvod jádra hradu v odstupu 10 – 20 metrů. Západní úsek tohoto nového opevnění byl proti přístupové straně doplněn o dvojici drobných polygonálních bašt v nárožích. Hlavní brána do tohoto předhradí byla tvořena mírně…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle M. Plaček, M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, Libri, Praha 2007, 2.3. 2008

historie

Historie hradu Sklabiňa

První písemná zpráva o hradě je z roku 1309, kdy je uváděn jako majetek zvolenského župana magistra Donče. Tento je považován i za stavebníka hradu. Čili oproti jiným hradům v okolí je ten Sklabiňský poměrně mladší. V roce 1339, když byla od zvolenské župy oddělena samostatná Turčianská župa, se hrad stal majetkem krále a jím dosazený hradní kastelán byl zároveň turčianským županem. V letech 1410 až 70 měl hrad v lenním držení rod Ondřeje Balického. Za jejich držení hrad dobyli a vypálili husité. Koncem 15. století se v držení hradu vystřídali Jan Ernest, král Matyáš Korvín (po r. 1487) a Jan Zápolský. Právě s držením krále Matyáše je spojeno moderní opevňování hradu. V roce 1527 připadl hrad Habsburkům, respektive Ferdinandu I., který polovinu hradu zastavil Františku Révayovi a druhou šalamounsky Ladislavu a Mikuláši z rodu Makedonských. Tento stav nevydržel dlouho neboť již roku 1540 je hrad jen…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle M. Plaček, M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, Libri, Praha 2007, 27.2. 2008

Půdorys místa

, 1 - 13. až 14. století, 2 - 15. století, 3 - počátek 16. století, 4 - 2. polovina 16. století, 5 - 1. polovina 17. století
© M. Plaček, M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, Libri, Praha 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Žilinský,  Martin  ( MT ),

Místa v okolí

 zvonice
 Sučiansky hrad
 kostel sv. Martina
 Župní dům
 židovský hřbitov
 Necpaly
 Necpaly
 Necpaly
 Trebostovo
 Trebostovo
 Rakovo
 Blatnický hrad
 Blatnica
 Blatnica
 Starhrad
 Strečno
Základní informace místa
ID místa: 3879
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama