Terénní relikty hradu z poč. 14. stol., zanikl během 15. století. Dochován vejčitý pahorek jádra s čelním příkopem a valem.
Hlavní obrázek místa
Skalka u Chebu - příkop
pohled do hradního příkopu
© Jan Kořán 08/2006
Hrádek Skalka u Chebu dnes nalezneme přímo na břehu přehradní nádrže Skalka, dříve se však musel tyčit poměrně vysoko nad řekou. Pokud přijdeme do Skalky od severu, před statkem (u něhož si neopomeneme prohlédnout pozoruhodně velký smírčí kříž) odbočíme doprava a kolem hospody dojdeme až na konec cesty, kde se mění v trosky několik chatek, snad bývalé ubytovací centrum či pionýrský tábor. Za nimi je již zalesněná ostrožna, kterou rozděluje hluboký příkop, za kterým stával hrad Skalka.
Jan Kořán, 29.8. 2006
historie

Skalka

Hrad byl jedním ze tří feudálních sídel ve Skalce, mezi nimiž však prameny nerozlišují. Se jménem Skalky se setkáváme poprvé koncem 13. století, kdy náležela Jindřichovi Paulsdorferovi, od 30. let 14. věku pak přešla do rukou chebských měšťanských rodin. Majitelé se zde střídali až do doby kolem roku 1400, kdy Skalka přešla do držby Frankengrünerů, v níž setrvala až do roku 1540, kdy je zde při prodeji městu Chebu uváděna tvrz. Hrad zanikl zřejmě již v průběhu 15. století, podle zprávy chebského kronikáře Schönstettera se tak mělo stát dobytím chebskými měšťany v roce 1451. Vejčitý jednodílný areál hradu byl na čelní straně opevněn částečně ve skále vytesaným příkopem. Za ním se dochovaly valovité pozůstatky čelní fortifikace. Vnitřní, klesající plocha kromě několika jam nejasného stáří nevykazuje žádné reliéfní relikty. F.A.Heber zde ještě popisoval ze země vyčnívající klenbu a zbytky zdiva.

Durdík, Tomáš: Il. encyklopedie českých hradů, Libri Praha 2000, 29.8. 2006

Vývoj událostí místa

 • koncem 13. století

  Hrad se jménem Skalky náležel Jindřichovi Paulsdorferovi.

 • v první třetině 14. století

  Skalka přešla do rukou chebských měšťanských rodin.

 • 1400

  Kolem této doby přesla Skalka do držby Frankengrünerů.

 • 1451

  Dle zprávy chebského kronikáře Schönstettera hrad zanikl dobytím chebskými měšťany.

 • 1540

  Při prodeji městu Chebu uváděna tvrz.

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Cheb

Místa v okolí

 Cetnov
 kostel sv. Anny
 Bismarckova rozhledna
 Václavský hrad
 Cheb
 Špalíček
 Bříza
 Dudácká kašna
 Salingburg
 Chlumeček
 metorologický sloup
 Císařské lázně
 pramen Natálie
 fara
 kostel sv. Olgy
 Pomezná
 kostel sv. Volfganga
 Ostroh
 Poustka
 kostel sv. Vavřince
 Hohenberg
 Libá (Liebenstein)
 Starý Hrozňatov
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Hazlov
 Skalná
 Skalná
 Kapellenberg
 Doubrava
 Goethovy skalky
 Okrouhlá
 Mostov
 Neuhaus
 kostel sv. Anny
 Kaceřov
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Lítov
 Dyleň
Základní informace místa
ID místa: 4570
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama