Narušené reliéfní zbytky hrádku, patrně ze 13.století.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na lokalitu od jihovýchodu
© Roman Řezáč 04/2006
Novodobou lidskou činností značně porušený reliéf hrádku v Šitbořicích se nachází na zvýšeném konci výběžku, který klesá od jihovýchodu z ploché a mnohem vyšší náhorní planiny nad obcí, odkud je daleký výhled. Přesto se stavebníkovi jevilo výhodnější hrádek umístit na konci tohoto nízkého výběžku, který byl i tak mimo jihovýchodní strany poměrně dobře chráněn krátkými, ale strmějšími svahy. Místo hrádku, příznačně zvané Hradisko, je dnes hustě obklopeno zástavbou a především porušeno množstvím sklepů, které byly vyhloubeny do valů a jádra hradu a jistě byly i částečně dosypány. Tím došlo k nenávratnému porušení situace, když navíc především severozápadní polovina dispozice byla srovnána buldozerem a tak velikost hrádku je možné přibližně odhadovat podle okrajové hrany výběžku, vytvořené srovnáním valů a příkopů do terasy. Tato severozápadní polovina také slouží z větší části jako zahrádka a na okraji pahorku stojí menší chatka. Jak se dá z dnešního stavu vyčíst, měl hrádek přibližně oválný, od jihovýchodu k severozápadu protáhlý tvar. Pravděpodobně měl jednoduché utváření s jádrem obklopeným příkopem, na východě snad zdvojeným. Pokud však situace není přetvořena opravdu výrazně, je docela možné, že zdvojení příkopu na východě souviselo s přístupovou cestou, která by po tomto úbočí stoupala a byla by tak snadno pod kontrolou obránců hrádku. Vstup však byl téměř jistě od jihovýchodu, kde je před hrádkem patrný trojúhelníkový objekt. Taková situace vstupního objektu není v této oblasti jižní Moravy neobvyklá, například podobné řešení lze najít ve Ždánicích nebo na Kepkově. Druhou, dle mého názoru méně pravděpodobnější možností, je vedení přístupové cesty přímo od jihovýchodu, od nejsnáze přístupné strany. Právě v přístupové části je reliéf hrádku nejzachovalejší. Mimo popsaného vstupního objektu je zde z velké části zachovaný val, v celkovém pohledu jeho…  číst dále
Roman Řezáč, 16.4. 2006
historie

Zmínky o hrádku nejsou známé, samotné Šitbořice se zmiňují poprvé v pramenech v polovině 13.století. Zatím mi není znám ani archeologický výzkum, který by sídlo datoval blíže.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2000), 16.4. 2006

Půdorys místa

situační nákres
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

  • v polovině 13. století

    První zmínka v pramenech o samotných Štibořicích, zmínky o hrádku nejsou známé.

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Diváky
 Těšany
 Nedánov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 Boleradice
 větrný mlýn
 Bošovice
 boží muka
 Hustopeče
 Velké Němčice
 dům U Synků
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 židovský hřbitov
 boží muka
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Kraví hora
 boží muka
 Mezilesice
 boží muka
 dům č. p. 329
 fara
 vyhlídka U obrázku
 mariánský sloup
 Akátová věž
 radnice
 boží muka
 Kobylské jezero
 Kobeřice
 boží muka
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 cihelna
 Sokolnice
 zvonice
 cukrovar
 kostel sv. Jiří
 panský pivovar
 sýpka
 Popice
 Sokolnice
 Židlochovice
 Slunečná
 Uhřice
 kostel sv. Ondřeje
 dvůr Wladimírov
 Mohyla míru
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Vavřince
 sýpka
 Žabčice
 Velké Pavlovice
 větrný mlýn
 Hrušky
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Vážany nad Litavou
 Pouzdřany
 Žarošice
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Topolany
 kostel sv. Vavřince
 Koválov
 Rebešovice
 Krchůvek
 Kvášov
 stará pila
 Vrbice
 sklepní ulička
 Kepkov
 boží muka
 Konůvky
 zvonice
 Chrlice
 kostel sv. Kunhuty
 Vysoká zahrada
 Tuřany
 Archeopark Pavlov
 Rašovice
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 mlýn
 kaple sv. Václava
 Modřice
 Všetrapy
 boží muka
 Přízřenice
 kostel sv. Linharta
 Mušov
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Starý Poddvorov
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 4153
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama