Zřícenina gotického hradu, který byl založen r.1426–7 jako rezidence husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé. R. 1437 byl hrad po 4 měsících dobyt královským vojskem a zanikl. Polookrouhlá zemní bašta umožnila použití děl, jedna z prvních svého druhu.
Hlavní obrázek místa
Hlavní prostor
© Hana Kubikova, 09/2012
Zafixovaná zřícenina hradu je dnes hustě porostlá náletovou vegetací. Tento významný svědek české historie je prima pro hru na schovku. Vážně si užijete :-)
28.5. 2002
historie

SION HRAD

Okolí Kutné hory, ačkoliv se s blízkých výšin úrodný a žírný kraj okolo Čáslavě přehlédne, má jen poskrovnu půvabných krajin. K pěkným vycházkám v této krajině, v níž jest mohutné stromoví vzácností a staré haldy zakopané bohatství připomínají, jest vycházka do Malešova tak zvanými mlýny, kdež skály druhdy jako stěny k potoku spadají. Ještě půvabnější než tato partie jest cesta, kterou se chodívá k staroslavnému Sionu. Neboť sejdouce před Polankou se silnice, octneme se v pěkném údolí mezi živými háji a stinnou cestou pod zeleným béřeme se podlé potoku, který paty Sionu kropí, až pod návrší, na němž se rozkládá ves Chlistovice. Oko naše upoutá nejdříve kostel o samotě stojící, jenž zajisté v starších dobách byl kostelcem nebo hradem opevněným. Z té doby zbyla hrubá věž, která jen do kostela se otvírá. Pod samým kostelem jest mlýn, jímž projíti musí každý, kdož chce k Sionu z této strany přijíti; avšak velice se…  číst dále

A. Sedláček, hrady,... XII., 10.5. 2009

Další texty historie
pověsti

O pokladu

V padesátých letech 20. století byla nalezena malá chodba z kostela při kopání hrobu směrem k farské stráni. Tehdy byl také nalezen společný hrob před márnicí zalitý vápnem. Při stavbě hospodářských budov ve mlýně byl objeven další společný hrob přímo pod hradem. Známá pověst je o květné neděli a tajemné postavě, ukazující směr k místu pokladu. Novodobá pověst o reliéfu říká, že tomu, kdo si s pokorou před tímto reliéfem v duchu vysloví upřímné přání, a položí ruce na kámen, se toto přání vyplní. Hliníková deska na skále je věnovaná památce učitele Jiřího Říhy z Jihlavy, který nasbíral a sepsal mnoho zajímavostí o tomto hradu.

kronikář obce B. Ryšánek, 21.2. 2008

Půdorys místa

půdorys hradu
© E. Jánská (in Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH),

Místa v okolí

 kostel sv. Ondřeje
 Roztěž
 Malešov
 Přítoky
 Březová
 Křesetice
 Úmonín
 Vysoká
 kutnohorský akvadukt
 Lomec
 Nová Lhota
 Červené Janovice
 Třebonín
 Přítoky
 Březina
 kaple Božího Těla
 jezuitská kolej
 Třebonín
 Souňov
 synagoga/Husův dům
 kamenná kašna
 Hrádek
 kostel sv. Jakuba
 venkovská usedlost
 kostel sv. Markéty
 mariánský sloup
 Kamenný dům
 Suchdol
 Vlašský dvůr
 dům č. p. 507
 městské opevnění
 Sankturinovský dům
 cukrovar
 kostel sv. Anny
 Kluky
 socha sv. Floriána
 Opatovice
 Lorec
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Zbraslavice
 Sedlov
 Jindice
 Hraběšín
 Červené Pečky
 Červený Hrádek
 Třebešice
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Rodiny
 Ratboř
 Ratboř
 kostel sv. Václava
 Morány
 kostel sv. Vavřince
 Žíšov
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Štěpána
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Libenice
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Lochy
 Nebovidy
 Žáky
 Drahobudice
 Žáky
 kostel sv. Jakuba
 Žáky
 Bohdanka
 vodárenská věž
 Čestín
 Bečváry
 Hlízov
 Pašinka
 Nové Dvory
 mariánský sloup
 evangelický kostel
 Hodkov
 kostel sv. Václava
 Hrádek
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 Podměstský mlýn
 měšťanský dům
 děkanství
 kostel sv. Alžběty
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 měšťanský dům
 Husův sbor
 Ostrov
 radnice
 boží muka
 městský dům
 Červený Domek
 mariánský sloup
 kašna
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 městské opevnění
 kostel sv. Jiří
 budova pošty
 sokolovna
 Dusíkovo divadlo
 Lošany
 Petrovice II
 kostel sv. Martina
 Polní Voděrady
 kostel sv. Václava
 Tupadly
 Radovesnice
 Smrčany
 Kačina
 kostel sv. Ondřeje
 Církvice
 Huť Jakub
 Husův sbor a pomník
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 synagoga
 kaple Kalvárie
 mariánský sloup
 Zásmuky
 fara
 grotta
 Losiny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 Libodřice
 kostel Všech svatých
 Bauerova vila
 Chlum
 rozhledna Babka
 Na Hradišťanech
 kostel sv. Marka
 Žehušice
 Žehušice
 barokní kamenný most
 kostel sv. Václava
 Svojšice
 kostel sv. Prokopa
 mariánský sloup
 kamenný most
 Toušice
 pivovar
 Kácov
 Kácov
Základní informace místa
ID místa: 279
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.11.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama