Gotický hrad v nížinné poloze chráněný původně obvodovou hradbou a příkopy. Mohutný podsklepený donjon se čtyřmi patry, s původními stropními trámy, ve druhém patře dobře zachované fresky ze 14. století. Nejzachovalejší stavba tohoto typu v Polsku.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na severovýchodní nároží přes zbytek vodního příkopu
© iV 5. 5. 2007
Hrad Siedlęcin leží na dolním okraji stejnojmenné obce cca 4 km od Jeleniej Góry, hned vedle usedlosti z 18. století. Leží při cestě do Lwówku v dolině řeky Bóbr. Mohutná hranolová stavba je nejzachovalejší stavbou tohoto typu v Polsku.
Ivka, 4.9. 2007
popis

Jedinou dochovanou stavbou hradu je hranolový zděný donjon o rozměrech 15 x 20,2 metru, 22 metrů vysoký, v přízemí je síla zdi 2,8 metru. Věž má šest podlaží a je zakončena valbovou střechou. Patu věže těsně obíhala až 4 metry vysoká hradba, která byla snesena v roce 1840. K opevnění patřil také částečně zachovaný zavodněný příkop. Nad dvoudílným sklepem se nacházejí plochostropá podlaží, jejichž stropy leží na ústupcích zdiva, přístupná po dřevěných schodištích. Ostění původních oken pochází ze 14. století, další okna přibyla po roce 1575. Tehdy věž vyhořela – stropní trámy 1., 2. a 3. patra nesou stopy požáru. Čtyři prevety jsou situovány na severní a východní stranu věže. Dnešní přístup do hradu je přes budovu usedlosti a malý dvorek. Do přízemí, které je asi 2 metry nad dnešním terénem, se vchází po schodech zakončených hrotitým portálem. Je rozdělené příčkou na dvě místnosti a původně bylo zřejmě osvětleno střílnovými okénky – dnes…  číst dále

Ivka, 4.9. 2007

historie

Podle dendrochronologických rozborů stropních trámů byl hrad, dnes přezdívaný „rytířská věž“, vybudován krátce po roce 1314. Bylo to jedno z hlavních sídel knížete Henryka I. Javorského. První zmínka o něm pochází z roku 1368, kdy jej vdova po Bolku II. prodává rytíři a svídnickému dvořanínovi Jenchinu von Redern. Později se v jeho vlastnictví vystřídali Schellendorfové, Wesinové, Zedlitzové, Nimptschové a Schaffgotschové. V roce 1575 věž vyhořela, od 18. století byla využívána jako špýchar. Sál v druhém patře je vyzdoben nástěnnými malbami technikou al secco a zřejmě pocházejí ze 40. let 14. století a jejich iniciátorem byl s největší pravděpodobností javorský kníže Henryk I. Za Redernů byl podniknut pokus o jejich dokončení. Fresky byly objeveny v roce 1888 a několikrát byly konzervovány. Poprvé ještě v průběhu 19. století, naposledy v roce 1969.

Ivka, 4.9. 2007

Půdorys místa

Celkový půdorys i s barokní usedlostí na jihu
© Eugeniusz Rachwalski
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Rybnica
 Czarne
 Stara Kamienica
 Wleński Gródek
 Chojnik
 vodopád Podgórna
 Sokolec
 Karpniki
 evangelický kostel
 Sędziszowa Górna
Základní informace místa
ID místa: 5612
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.9.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama