hrad Šauenštejn

Loupežný zámek, Vysoká Lípa, Loupežnický hrad, Šaunštejn
Sklaní hrad z průběhu 14. století. V majetku Berků z Dubé jako součást vildštejnského panství. Několikrát bezúspěšně obléhán. Zanikl v druhé polovině 15. století. Po třicetileté válce sídlo švédských zběhů a lupičů, proto Loupežný zámek.
Hlavní obrázek místa
Skalní hrad
© Jiří Čížek 04/2007
Tento skalní hrad stojí na mohutném pískovcovém bradle (340 m n. m.) asi 1 km severně od obce Vysoká Lípa a 14 km severovýchodně od Děčína.
Oldřich, 16.6. 2005
historie

Vznik tohoto hradu je bezpečně datován na konec 14. století podle nálezu středověkého pečetidla kamenického měšťana Mikuláše. První písemná zmínka pochází z roku 1413. Hrad byl v roce 1431 marně obléhán drážďanskými střelci tři týdny. Od roku 1435 byl opěrným bodem v místní válce Vartenberků s lužickým Šestiměstím. Roku 1443 je doložen šauenštejnský hejtman Kašpar Laptic. V roce 1444 je hrad znovu obléhán vojskem lužického Šestiměstí a opět podle všeho neúspěšně, protože jeho strategická poloha bránila účinnému ostřelování. Přesto byl ale hrad asi v září toho roku dobyt landfrídem litoměřickým a Pražany. Tato velkolepá výprava Lužických s 9000 muži a mocnými puškami je však v historických pramenech popsána jen velmi povrchně. Kolem roku 1446 byl v majetku Berků z Dubé jako součást vildštejnského panství. K jeho zániku došlo asi již v druhé polovině 15. století. Poslední zpráva je z roku 1490, dokládající…  číst dále

Oldřich Skalní hrady ......., 16.6. 2005

Další texty historie
pověsti

Pověsti o Loupežáku jinak zvaném Šaunštejnu

V čase křížových výprav přišel do míst Vysoké Lípy cizí nemocný rytíř. Celé měsíce ležel v jednom statku. Když se zase uzdravil, zůstal v krajině, která se mu stále více líbila. Na skále si postavil hrad. Byl to temný, mlčenlivý muž, který si přinesl z východu velké bohatství, ale jehož svědomí nebylo ani čisté, ani klidné. Každou noc chodil dlouhými tmavými souvratěmi kolem hradu a neustále vzdychal a sténal, jakoby něco hledal. Když po několika letech zemřel, hrad upadal. Nebylo potomků a nikdo cizí se neodvažoval do hradu vstupovat, protože tam každou noc strašilo. Později, když si pán na Šlosberku, v lidovém pojetí Hofberku, nechal postavit dřevěný lovecký zámeček, přenesli sem ještě použitelné nářadí ze Šaunštejna. Jednou přijel na zámeček jakýsi tovaryš a poprosil o nocleh. Správce ho však odmítl, a tak si tovaryš nalezl úkryt ve stodole na slámě. V noci slyšel ze dvora šramot a hlasy. Zvědavě se podíval škvírou ve…  číst dále

Česká Silnice, (převzato z knihy Věnec pověstí z Děčínska - nashromáždili Rudolf Dörre a Emil Mauder), 17.7. 2002

Půdorys místa

Plán hradu podle J. Klose a F. Němečka
© T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Jetřichovice

Místa v okolí

 Dolský mlýn
 Rudolfův kámen
 Vilemínina stěna
 skalní kaple
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Růžovský vrch
 Pastevní vrch
 Na Tokáni
 evangelický kostel
 Trpasličí jeskyně
 Rynartice
 kostel sv. Václava
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Růžová
 Niedermühle
 rozhledna Janov
 akvadukt
 Winterstein
 Arnoltice
 Dolní Chřibská
 Weifberg
 Bynovec
 Brtnický hrádek
 Jeskyně víl
 Bratrský oltář
 evangelický kostel
 Studenec
 Kyjovský hrad
 Suchá Kamenice
 Salhausenovský dům
 Vlčí Hrádek
 Česká Kamenice
 Frienstein
 Neuer Wildenstein
 Šternberk
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Belveder
 Zlatý vrch
 větrný mlýn
 Kamenice
 Dlouhý Důl – VPZ
 kamenný most
 Markvartice
 Tanečnice
 kostel sv. Mikuláše
 Sokolí vrch
 Schönbuch
 Vlčí hora
 kostel sv. Josefa
 křížová cesta
 Zahrady
 socha lva
 dům U Frinda
 starokatolický kostel
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 bývalá radnice
 Schönfeldovský dům
 Konojedovský dům
 Tyršův most
 Děčín
 řetězová lávka
 Pastýřská stěna
 Staroměstský most
 Panská skála
 železniční most
 kostel sv. Anny
 Dymník
 Ploučnická vyhlídka
 ZOO Děčín
 kostel sv. Vavřince
 Podmokly
 hlavní nádraží
 Podmokly
 Světlík
 synagoga
 evangelický kostel
 ovčí můstek
 kostel sv. Václava
 Velký Chlum
 kostel sv. Václava
 Volfartice
 Šluknov
 Bynov
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 Rumburk
 kaple
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 sklářské muzeum
 kaplička na Hřebence
Základní informace místa
ID místa: 431
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama