Zřícenina gotického hradu založeného na přání Přemysla Otakara II. ve 2. pol. 13. stol. Několikrát přestavován. R. 1641 zpustošen Švédy. V r. 1655 pobořen z nařízení císaře Ferdinanda III., od r. 1676 zříceninou.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 08/2007
Zříceniny hradu jsou přístupné kdykoliv. Věž pouze v otevírací hodiny. Hrad se nachází nedaleko Kdyně po červené turistické značce.
28.5. 2002
turistické

Cesta na Rýzmberk

Dal jsem si menší okružní cestu po okolí Kdyně, než jsem se dozvěděl, že při příjezdu do Kdyně od Domažlic není cesta k Rýzmberku značená. Tak abych Vás ušetřil bloudění. Odbočit musíte hned na náměstí ve Kdyni u lékárny a jet ulicí Americká, na velké křižovate pojedete nahoru mírně vlevo ulicí Rýzmberskou. Zde už je značení bezchybné. Auto můžete odstavit na kraji lesa, odkud vám k vrcholu kopce a Rýzmberku chybí jen asi 300 m.

petr kaspar , 8.7. 2013

popis

Hrad měl původně dvojdílnou dispozici: nejvyšší místo zaujímal okrouhlý donjon v nároží malého jádra. Na protilehlé straně, kde je dnes rozhledna, stál obytný palác. Předhradí bylo opevněno kamennou hradbou, v jejímž jihozápadním nároží stála druhá okrouhlá věž. V 1. polovině 15. století byla k areálu přihrazena kamennou hradbou, na jižní straně s baštami, další část s věží. V letech 1846–47 byla hrabaty Stadiony postavena nad baštou nová hranolová rozhledna a dřevěná výletní restaurace. V té době byla také odstraněna část zřícenin. Do zřícenin hradu umisťuje část děje svého románu Consuela známá francouzská spisovatelka George Sandová. Současná expozice nabízí areál zříceniny se zbytky hradních staveb, vyhlídkovou věž, hradní sklepení a hradní divadlo.

2.10. 2009

historie

Hrad Rýzmberk byl založen na vysokém kopci u Kdyně ve 2. polovině 13. století. V r. 1279 je zmiňován jako majetek Děpolta, zakladatele rodu Švihovských z Rýzmberka. Podle některých pramenů hrad založil sám Děpolt na přání Přemysla Otakara II., aby spolu s Domažlicemi střežil zemskou stezku, vedoucí přes Všerubský průsmyk do bavorského Řezna. Hrad byl několikrát přestavován – v 1. půli 14. století, v 2. polovině 15. století po velkém požáru v r. 1448 a zejména po r. 1508 za Břetislava Švihovského z Rýzmberka. V r. 1620 hrad dobyla císařská vojska vedená generálem donem Maradessem. R. 1641 přitáhli před Rýzmberk Švédové, po krátkém obléhání jej dobyli a úplně zpustošili. V r. 1655 byl Rýzmberk na základě nařízení Ferdinanda III. o boření hradů zničen, r. 1676 je uváděn už jako zřícenina.

28.5. 2002

Další texty historie
okruhy, vstupné

Otevřeno: celoročně – samostatná prohlídka areálu; věž – červen až srpen od úterý do neděle 10:00 – 16:00 hodin, jindy po předchozí dohodě na uvedeném telefonu. Dostupnost: 2,5 km od autobusové zastávky ve Kdyni 3,5 km od vlakové stanice ve Kdyni. Parkování: 0,5 km.

28.5. 2002

pověsti

Vítězná píseň

Roku 1431 měla býti zasazena českým „kacířům“ největší, smrtelná rána. V Němcích se sebralo veliké křižácké vojsko, v jehož čele stál vedle vévody saského, markraběte braniborského a vévody bavorského papežský kardinál Julian. Křižáci překročili hranice v počtu 40 000 jezdců a 90 000 pěších a přitrhli k městu Tachovu. K útokům na hrazená místa se sice neodvážili, zato týrali bezbranné obyvatelstvo bez ohledu na to, přiznávalo-li se k víře podobojí, či bylo-li věrně katolické. Zle řádili zvláště na Plzeňsku. Když se doslechli, že se proti nim šikuje početné vojsko české, odtáhli směrem k Domažlicům, aby byli poblíž českých hranic. Husitské vojsko se seřadilo ve válečný šik a táhlo za křižáky, přichystáno svésti s nimi rozhodnou bitvu. Křižáci se rozložili táborem mezi Horšovským Týnem a Domažlicemi. Kardinál Julian vystoupil na vysoký kopec, aby odtud přehlédl krajinu a rozložení křižáckého vojska. Rozhodl se…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Kdyně

Místa v okolí

 Příkopy
 Nový Herštejn
 gloriet Klobouk
 Koráb
 Lomeček
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Ruchomperk
 Úsilov
 Netřeby
 židovský hřbitov
 Kanice
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Lštění
 Nahošice
 Pušperk
 Dobrá Voda
 Květkovice
 Chocomyšl
 Markéta
 Přívozec
 Blížejov
 U Žižků
 kostel sv. Markéty
 Chotiměř
 Lázeň
 rozhledna Bolfánek
 Běhařov
 Zichov
 Osvračín
 Osvračín
 kaple sv. Isidora
 Sohostov
 Tetětice
 Trhanov
 Drslavice
 Koryta
 Šibeniční vrch
 Bystřice nad Úhlavou
 Ždánov
 Veselí
 Tupadly
 Tupadelské skály
 Bezděkov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Apolináře
 židovský hřbitov
 synagoga
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 vyhlídková plošina
 židovský hřbitov
 Křenice
 Pajrek
 kaple sv. Felixe
 Annaburg
 sýpka
 Klenová
 kostel Všech svatých
 Ježovy
 Dvořec
 Ptenín
 Dešenice
 synagoga
 Opálka
Kontaktní informace
Klub českých turistů Kdyně
Milan Brych
Na Koželužně 614
345 06 Kdyně
Tel: 379 732 530
http://www.sumavanet.cz/kctkdyne/oHradu.asp
Základní informace místa
ID místa: 276
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

reklama