Rychle chátrající zříceniny hradu ze 13.století, na výrazné skalnaté ostrožně nad Revištským Podzámčím, definitivně opuštěn koncem 18.století.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na zříceninu hradu od řeky Hron
© Roman Řezáč 08/2005
Zřícenina hradu, který ještě koncem 18.století sloužil jako ubytovna pro úředníky, stojí nad Revištským Podzámčím, při pohledu od řeky na poměrně výrazném, i když nevysokém kopci nedaleko pravého břehu Hronu. Jeho zbytky však rychle chátrají a bez zabezpečovacích prací se může brzy stát, že po dnes romantické zřícenině zůstane jen místo „kde kdysi stával hrad“. Přesto, že jádro dnes postupně zarůstá keři a navíc dolní část hradu stíní vyšší stromy, je jeho dispozice slušně čitelná a zbytky hlavních části dostatečně vysoké a tedy i ve vegetačním období dobře viditelné. Už doba existence hradu, který vznikl v polovině 13.století a zanikl až na konci 18.století, napovídá, že prošel několika stavebními úpravami a především rozšířením. Nejstarší je přirozeně gotické jádro, které představuje původní hrad ze 13.století. Zaujalo nejvyšší místo skalnatého ostrohu, který už svým tvarem předurčil utváření hradu. V čele dispozice, ve tvaru silně protáhlého, směrem k jihovýchodu se rozšiřujícího a zalamovaného obdelníku stála hranolová věž. Byla postavena záměrně nakoso, hranou proti místu předpokládaného útoku od pokračující ostrožny, s důvodem méně ničivého dopadu a odrazu střel. Z této věže se dodnes zachovalo vysoké torzo čelní stěny s navazující obvodovou hradbou, v dolní části s výrazným náznakem zaklenutí. V těchto místech je potřeba upozornit na větší opatrnost nejen při návštěvě celého hradu, protože vyšlapané cestičky vedou místy po okraji prudkého srázu, ale právě u paty této věže se nachází zjevně amatérsky vykopaná šachta, snad vedoucí do nějaké podzemní či zasypané místnosti (kam však šachta skutečně vede nemohl autor článku díky poměru své výšky a rozměrům otvoru do šachty zjistit). Dalším nebezpečným místem v jádru hradu je částečně zarostlá a proto snadno přehlédnutelná cisterna, sloužící jako zásobárna vody pro obyvatele hradu, vytesaná do skály.…  číst dále
Roman Řezáč, 17.12. 2005
historie

Přesný rok vzniku hradu není známý, první zmínka pochází z roku 1265. Měl strážit cestu kolem Hronu. Další zmínka je z roku 1331, kdy byl hrad pod správou královského pověřence. Roku 1391 hrad získal Ladislav zo Šaroviec. Přes několik majitelů se hrad dostává po roce 1465 do majetku Matyáše Korvína. V roce 1479 Hrad získal biskup a královský taverník Urban I. Dóczy de Nagy Luche. Od roku 1554 byl hrad začleněný do soustavy protitureckých pevností. Pro hrad se stal osudným rok 1678 kdy ho nejdřív obsadili kuruci, které však následně vyhnal podmaršál Wurmb. Ustupujíci kuruci však hrad zapálili. Přesto v něm byly ještě v letech 1790 – 1792 zřízeny ubytovny pro úředníky. Po té však je již ponechán svému osudu.

Roman Řezáč, 17.12. 2005

Slovensko, Trenčiansky,

Místa v okolí

 Žarnovica
 kostel sv. Lukáše
 Žiar nad Hronom
 Glanzenberg
 Joergesův dům
 Starý zámok
 Hellenbachův dům
 radnice
 Šášov
 Nový zámok
 židovský hřbitov
 Sitno
 Sitno
Základní informace místa
ID místa: 3640
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama