Skromné zbytky hradu Quinburk z přelomu 13. a 14. století postaveného k ochraně zemské stezky mezi Zlatými Horami a Vrbnem. V průběhu 14. století byl opuštěn a od té doby je pustý.
Hlavní obrázek místa
Pohled z vrcholu hrádku na vstupní bránu
© Dušan Dohňanský 07/2020
Uprostřed hlubokých lesů v Jeseníkách je možné nalézt skálu, na níž stával dnes již zaniklý hrad Quinburk. Na hrad se dostane z Vrbna pod Pradědem intuitivní cestou.
28.5. 2002

  turistické

  Jelikož k hradu nevede značená cesta, je přístup poměrně obtížný. Nejlepší přístup je od opuštěné samoty "Drakov" (značeno v mapě KČT) vlevo po asfaltové silnici až k posedu. Následně je třeba jít opět vlevo k dřevěnému srubu a pokračovat vzhůru k vrcholu prudkým stoupáním skalnatým terénem. Na samém vrcholu hrad stával (stav k srpnu 2000). Z hradu je krásný výhled do okolí. Když už hrad

  Radim Bystroň, 11.2. 2003
  Návštěva trosek Quinburku, vypínajícího se v minulosti na strmých skalách nad údolím Černé Opavy, zabere celodenní túru překrásnou horskou krajinou. Doporučuji trasu Drakov – Quinburk – Drakov – Koberštejn – Horní Údolí. Ze skal se nabízí jedinečný rozhled do okolní krajiny. K hradu se nejlépe dostaneme od samoty Drakov, která leží uprostřed mezi Rejvízem a Vrbnem pod Pradědem. Od parkoviště v osadě

  Jan Laurýn, 11.11. 2007
  O poutníkovi
  Už samotné vynajití zříceniny v lesích může být docela vzrušujícím zážitkem, není-li po ruce podrobná mapa anebo ztratíte-li orientaci. Takto hledal hrad před půl stoletím poutník, který si o tom udělal zápis: ,,...Prodíral jsem se opět a opět hustým a nepřehledným tmavým lesem bez nejmenší orientace, stále rovně, ne výše, ne níže, stále na sever. Narazil jsem na lesní cestu, ale ta vedla jinudy než jsem

  Jan Laurýn, podle Rostislav Vojkovský, Quinburg., 11.11. 2007

  historie

  Podle nemnoha nálezů keramiky a z historických souvislostí je pravděpodobné, že hrad byl postaven někdy na přelomu 13. a 14. století a opuštěn byl ještě ve 14. století.
  Jan Laurýn, podle Miroslav Plaček - Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, 11.11. 2007

  pověsti

  O sokolovi
  Ke Quinburku se vztahuje příběh mladíka, který zamotal hlavu krásné knížecí dceři, s níž se tajně scházel ve skalách. Celá věc byla na pováženou, protože byl jen prostým ovčákem. Poněvadž žil v odloučeném světě hor a lesů, rozuměl tak lesní zvěři, že si ji ochočil. Zvláště měl oblíbeného sokola, který k němu přilétal na zahvízdání a zprostředkovával setkání mladým milencům. Knížeti byly

  Jan Laurýn, podle Rostislav Vojkovský, Quinburg., 11.11. 2007

  popis

  Z hrádku byl výtečný rozhled na stezku v údolí. Stával na dvou samostatných skalách od hřebene oddělených průrvou přecházející v příkop. Na přední skále hradu stál nepravidelný palác, na zadním skalisku dodnes stojí torzo nárožní štíhlé hranolové věže. Obě skály na jihu spojovala silná hradba s malým dvorkem s cisternou, do níž se žlábky sváděla voda.
  Jan Laurýn, podle Miroslav Plaček - Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, 11.11. 2007

  Půdorys místa

  půdorys hradu
  © P. Kouřil, D. Prix, M. Wihoda: Hrady českého Slezska, AÚ AV ČR Brno, 2000
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Heřmanovice

  Místa v okolí

   Drakov
   vysoká pec Drakov
   Rabenštejn
   Pustý zámek
   Koberštejn
   Mnichov
   Fürstenwalde
   Heřmanovice
   Lurdská jeskyně
   evangelická zvonice
   kašna
   kaple sv. Anny
   Vrbno pod Pradědem
   Kalich hořkosti
   chata Rejvíz
   kaple sv. Hedviky
   Edelštejn
   Zlatorudné mlýny
   Freudenštejn
   vodopád
   Hubertov
   kaple sv. Huberta
   Maxmiliánův pramen
   hudební pavilon
   kostel sv. Jiří
   Zlatý Chlum
   kosárna
   Adolfovice
   vodopády Bílé Opavy
   sanatorium Altvater
   Čertovy kameny
   chata Švýcárna
   Jeseník
   radnice
   kaple sv. Rocha
   radnice
   dům Katovna
   Dolní Holčovice
   Praděd
   kostel sv. Kříže
   Tlustá Berta
   Biskupská hora
   Široký Brod
   chata Barborka
   Leuchtenštejn
   chata Ovčárna
   Široký Brod
   Petrovy kameny
   Eldorado
   Priessnitzova hrobka
   Lázně Jeseník
   Balneopark
   Hradec
   Obří výhledna
   Červenohorské sedlo
   hraniční sloup
   Hynčice
   Na Špičáku
   kaple sv. Josefa
   kostel sv. Barbory
   fojtství
   Supíkovická vápenka
   Široká Niva
   Široká Niva
   Františkova myslivna
   kostel sv. Václava
   jeskyně Na Pomezí
   Medvědí kámen
   Jelení studánka
   Jindřichov
   Kaltenštejn
  Základní informace místa
  ID místa: 619
  Typ místa: hrad
  Stav místa: nepatrné zbytky zdí
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 2.5.2019
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama