Skromné zbytky hradu Quinburk z přelomu 13. a 14. století postaveného k ochraně zemské stezky mezi Zlatými Horami a Vrbnem. V průběhu 14. století byl opuštěn a od té doby je pustý.
Hlavní obrázek místa
Pohled z vrcholu hrádku na vstupní bránu
© Dušan Dohňanský 07/2020
Uprostřed hlubokých lesů v Jeseníkách je možné nalézt skálu, na níž stával dnes již zaniklý hrad Quinburk. Na hrad se dostane z Vrbna pod Pradědem intuitivní cestou.
28.5. 2002
turistické

Jelikož k hradu nevede značená cesta, je přístup poměrně obtížný. Nejlepší přístup je od opuštěné samoty "Drakov" (značeno v mapě KČT) vlevo po asfaltové silnici až k posedu. Následně je třeba jít opět vlevo k dřevěnému srubu a pokračovat vzhůru k vrcholu prudkým stoupáním skalnatým terénem. Na samém vrcholu hrad stával (stav k srpnu 2000). Z hradu je krásný výhled do okolí. Když už hrad navštívíte, neopomeňte zavítat na nedaleké hrady Drakov (Drachenburg) a Koberštejn.

Radim Bystroň, 11.2. 2003

Další texty turistické
popis

Z hrádku byl výtečný rozhled na stezku v údolí. Stával na dvou samostatných skalách od hřebene oddělených průrvou přecházející v příkop. Na přední skále hradu stál nepravidelný palác, na zadním skalisku dodnes stojí torzo nárožní štíhlé hranolové věže. Obě skály na jihu spojovala silná hradba s malým dvorkem s cisternou, do níž se žlábky sváděla voda.

Jan Laurin, podle Miroslav Plaček - Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, 11.11. 2007

historie

Podle nemnoha nálezů keramiky a z historických souvislostí je pravděpodobné, že hrad byl postaven někdy na přelomu 13. a 14. století a opuštěn byl ještě ve 14. století.

Jan Laurin, podle Miroslav Plaček - Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, 11.11. 2007

pověsti

O sokolovi

Ke Quinburku se vztahuje příběh mladíka, který zamotal hlavu krásné knížecí dceři, s níž se tajně scházel ve skalách. Celá věc byla na pováženou, protože byl jen prostým ovčákem. Poněvadž žil v odloučeném světě hor a lesů, rozuměl tak lesní zvěři, že si ji ochočil. Zvláště měl oblíbeného sokola, který k němu přilétal na zahvízdání a zprostředkovával setkání mladým milencům. Knížeti byly výlety jeho dcery do pustiny podezřelé a nechal ji jednou tajně sledovat. Sokol útočil a pronásledovateli ztěžoval výstup do skal jak se jen dalo, ale ani mladí v mileneckém objetí neslyšeli jeho varování. Když byl vztah knížecí dcery s ovčákem prozrazen, dal kníže mladíka dovléct na svůj hrad a náležitě jej ztrestat, jak se na drzého chudáka slušelo. Na dvoře bylo již vše připraveno a mladík měl být před popravou ještě podroben trýznění. Bezmocně stál připoutaný za ruce k pranýři, když tu jeho věrný sokol, který svého pána doprovázel…  číst dále

Jan Laurin, podle Rostislav Vojkovský, Quinburg., 11.11. 2007

Půdorys místa

půdorys hradu
© P. Kouřil, D. Prix, M. Wihoda: Hrady českého Slezska, AÚ AV ČR Brno, 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Heřmanovice

Místa v okolí

 Drakov
 vysoká pec Drakov
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 Koberštejn
 Mnichov
 Fürstenwalde
 Heřmanovice
 Lurdská jeskyně
 evangelická zvonice
 kašna
 kaple sv. Anny
 Vrbno pod Pradědem
 Kalich hořkosti
 chata Rejvíz
 kaple sv. Hedviky
 Edelštejn
 Na Skalce
 Zlatorudné mlýny
 Freudenštejn
 vodopád
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 Maxmiliánův pramen
 hudební pavilon
 kostel sv. Jiří
 Zlatý Chlum
 kaple sv. Antonína
 kosárna
 Adolfovice
 Vysoký vodopád
 vodopády Bílé Opavy
 sanatorium Altvater
 Čertovy kameny
 chata Švýcárna
 Jeseník
 radnice
 kaple sv. Rocha
 radnice
 dům Katovna
 Dolní Holčovice
 Praděd
 kostel sv. Kříže
 Tlustá Berta
 Biskupská hora
 Široký Brod
 chata Barborka
 Leuchtenštejn
 chata Ovčárna
 Široký Brod
 Petrovy kameny
 Eldorado
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 Hradec
 Obří výhledna
 Červenohorské sedlo
 hraniční sloup
 Hynčice
 jeskyně Na Špičáku
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 fojtství
 Supíkovická vápenka
 Široká Niva
 Široká Niva
 Františkova myslivna
 Supíkovice
 kostel sv. Václava
 jeskyně Na Pomezí
 Medvědí kámen
 Jelení studánka
 Jindřichov
 Kaltenštejn
Základní informace místa
ID místa: 619
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.5.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama