Zřícenina hradu. Připomínaný prvně r. 1312, založen Bavory ze Strakonic. Směnou za Vitějovice přešel do rukou příbuzných vladyků, kteří se po něm psali. Po r. 1423 se stal maj. Rožmberků, kteří ho r. 1434 nechali zbořit (hrozba opevnění husity).
Hlavní obrázek místa
© PETR HAVLÍK 08/2005
Zříceniny hradu Pořešína je možné nalézt asi 4 km od Kaplic po modré turistické, která meandruje současně s Malší v krásné lesnaté krajině.
28.5. 2002
historie

POŘEŠÍN HRAD.

Asi půl druhé hodiny severně od Kaplic spatřuje se největší ssutina v tom okolí, zřícenina hradu Pořešína. Od štace Kaplické jde se k ní po vlnovité hornatině na vsi Rozpoutí a Pořešín Velký. Mnoho paloukův, pole, sem tam malá vesnička neb samota, stranou neb před námi borky a v pozadí vysoké hory, toť ráz této krajiny. Scházejíce k této vsi dychtíme již z daleka uviděti starý hrad, ale třeba projíti celou vesnicí i kousek za ní, nežli první zdi spatříme. Jeť Pořešínský hrad mezi vysokými a lesnatými stráněmi tak uschován, že jej uvidíme teprv, když sestupujeme povolně k Malši. Kráčíme po hřbetě ostrohu skalnatého, který k řece vybíhá a ustavičně se snižuje; nicméně jest hradiště ještě vysoko nad zelenými břehy a dvorcem „Podhradským,“ který stojí v jižní debřině, položeno. Trojím příkopem překopán jest ostroh, dělíc se takto na dvoje předhradí a vlastní hrad. Za prvním příkopem ještě dosti hlubokým jest…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého (kn.3), 24.8. 2002

Další texty historie
pověsti

Osudy hradu.

Na řece Malši hustě se rozkládali statky, které držel mocný rod Bavořicův erbu střely; nebo kromě Strakonských, kteří tu největší statky měli, seděli tu Boršovští, Srdovští či Újezdští, Pořičtí a Komařičtí. Jeden z pánův Strakonických, a to, jak se víře podobá, Bavor III. ze Strakonic založil hrad při Velkém Pořešíně. Na novém hradě byl purkrabí Jan ze Vracova; když pak r. 1312 z toho úřadu odstoupil, prodal mu Bavor vsi Vynězdo a Sviníhlavu za 74 hřiven stříbra. Novým purkrabím stal se tehda jakýsi Vojta. Od panství Pořešínského daroval potom pan Bavor (r. 1313 vsi Svince, Skřídla, Mojné, Žaltice a Černici) klášteru Korunskému; za to obdržel pan Bavor pohřeb v klášteře a pokládán až do jeho zrušení vedlé krále Přemysla II. za předního dobrodince a fundatora kláštera. Asi v ten čas, když se zběhlo dotčené darování, postoupil Bavor panství Pořešínského strýcům svým Vernéřovi, Rackovi a Přibíkovi bratřím z Vitějovic…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého (kn.3), 24.8. 2002

Půdorys místa

půdorys hradu
© T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Dodatky 2, Libri, Praha 2005
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Kaplice

Místa v okolí

 Slabošovka
 kostel sv. Jiří
 radnice
 kostel sv. Floriána
 Sokolčí
 Černá
 Omlenička
 Velešín
 radnice
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Kamenná věž
 Louzek
 Holkov
 Římov
 Sedlo
 Čížkrajice
 kamenný most
 morový sloup
 radnice
 Buškův hamr
 Bartochov
 pranýř
 kontribuční sýpka
 kostel sv. Vavřince
 Komařice
 Trhové Sviny
 kostel sv. Ondřeje
 Žumberk
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Barbory
 Újezdec
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Plavnice
 Ostrolovský Újezd
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiljí
 Hrádek
 Štěkře
 židovský hřbitov
 boží muka
 Kamenný Újezd
 synagoga
 kaple sv. Martina
 Trocnov
 kostel Všech svatých
 prelatura
 fotoatelier Seidel
 jezuitská kolej
 kaplanka
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jošta
 kostel sv. Víta
 městské opevnění
 městská zbrojnice
 dům č. p. 60
 Český Krumlov
 Tichá
 ZOO Dvorec
 Maškovec
 Granátník
 kostel sv. Václava
 kamenný most
 Olešnice
 hradiště Záluží
 boží muka
 Borovany
 pranýř
 kaple sv. Anny
 silniční most
 Třísovská lípa
 Dívčí Kámen
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Třísov
 Rožmberk
 Nový Dvůr
 boží muka
 Zlatá Ktiš
Kontaktní informace
Sdružení Hrady na Malši
Hrad Pořešín
382 41 Kaplice
Tel: +420 720 342 950; +420 602 285 206
http://www.hradynamalsi.cz
webmaster@hradynamalsi.cz
Základní informace místa
ID místa: 249
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.5.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama