Původně gotický královský městský hrad, přestavěn na radnici a pivovar, v 18. stol. postavena barokní radnice a kasárna. Ostatní části kromě západního křídla zbořeny. Dnes jsou zde umístěny stálé expozice Prácheňského muzea, pořádají se zde sezónní výstavy, přednášky atp.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled přes Otavu
© Jiří Cukr, 04/2010

Prácheňské muzeum v Písku

Stálé expozice: Počátky hradu a města Písku (gotický Rytířský sál - 13. stol.), Dějiny regionu, Kulturní tradice Písecka, Nerostná bohatství, Chráněná území, Zlato v Pootaví, Ryby a rybářství, Pravěk a doba slovanská, Písecký venkov v 19. stol., Obrazová galerie českých panovníků. Ve 2. patře hlavního objektu jsou prostory galerie, kde se pořádají různé sezónní výstavy. Na hradě je také knihovna Prácheňského muzea, jedna z nejvýznamnějších muzejních knihoven u nás.
20.3. 2013
historie

Královský hrad, poprvé připomínaný spolu s městem v roce 1254, měl pravděpodobně předchůdce ve starším královském hrádku. Při archeologickém průzkumu v r. 1968 byl v hradním nádvoří vykopán zlomek románského sloupku, pocházející nejpozději z první poloviny 13. století. V plánu města Písku, které založil král Přemysl Otakar II. byl hrad komponován tak, aby zapadal do půdorysu města. R. 1254 již stálo město na pravém břehu Otavy na dosud nezastavěném místě. Jádrem bylo velké náměstí, patrně hned po založení rozdělené blokem domů na dvě přibližně stejné části, západní a východní. Rozdělení, na svou dobu dost neobvyklé, asi souviselo s polohou hradu, který zaujímal téměř celou severní část západního bloku nad řekou, od mostu až k dominikánském klášteru. Na západní straně města byl hrad nedílnou součástí městského opevnění, které obklopovalo nové město vysokou vnitřní hradbou a o něco nižším parkánem. Před ním byl teprve příkop, nahrazený…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Praha a okolí, Nakladatelství Svoboda, Praha 1988, 10.6. 2003

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Písek

Místa v okolí

 sladovna
 radnice
 městské opevnění
 dům U Koulí
 Kamenný most
 synagoga
 kostel sv. Václava
 zemský hřebčinec
 židovský hřbitov
 vojenský hřbitov
 Jarník
 kaple sv. Anny
 Putim
 kostel sv. Vavřince
 kamenný most
 železný most
 Velký Mehelník
 Velký Kamýk
 Čížová
 Kestřany
 Vráž
 Drhovle
 Tálínský rybník
 kostel sv. Jiljí
 Klokočín
 Červený Újezdec
 Brloh
 Šamonice
 Myšenec
 Chřešťovice
 kostel sv. Havla
 Božovice
 Podolsko
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Mladějovice
 Štěkeň
 Kožlí
 Mladějovice
 Petrovice
 Kbelnice
 Údraž
 kaple sv. Anny
 Drahonice
 Kdanský dvůr
 hřbitov
 židovský hřbitov
 Cehnice
 Osek
 Protivín
 Cerhonice
 Skočice
 Vysoký Kamýk
 židovský hřbitov
 Varvažov
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Zvíkov
 Karlov
 Strážovice
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Újezdec
 Sedlice
 Škvořetice
 návesní kaple
 Chvalešovice
 kaple Dobrá voda
Kontaktní informace
Prácheňské muzeum v Písku
Velké nám. 114
397 24 Písek
Tel: +420 382 201 111
http://www.prachenskemuzeum.cz
info@prachenskemuzeum.cz
Základní informace místa
ID místa: 248
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama