
A. Historická trasa - prochází pracovnou Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, nejvýznamnějšího majitele hradu, v prvním patře Harantovského paláce (seznámení s životem a dílem tohoto význačného šlechtice) a pokračuje dále do místností věnovaných historii hradu a městečka Pecka. Součástí prohlídky je také rytířský sál s výstavou sakrálního umění a stylová černá kuchyně s funkčním orchestrionem.
B. Harantovské sklepy - okruh umožňuje návštěvníkům nahlédnout do každodenního života hradu v dobách pána Kryštofa Haranta. Přibližuje nejen tehdejší zásobování zámku, uskladňování potravin a přípravu jídla, ale také stravování a hygienu Harantovy rodiny. Kromě vinného a pivního sklepu a spižíren je v expozici naznačena také hodovní síň Veselka a láznička. Součástí prohlídky je středověká mučírna. Okruh s interaktivními prvky, které oživí prohlídku zejména dětem.
V členité kopcovité krajině západního Podkrkonoší, mezi Novou Pakou a Dvorem Králové, ze všech stran obklopeno lesy, leží městečko Pecka. Nad ním, na strmém návrší, se tyčí stejnojmenný hrad a pozdější zámek, dnes už z větší části zřícený. Pouze jedno křídlo, západní palác, nadále odolává nepřízni osudu a poryvům horských větrů. Jména se hradu dostalo podle oblého, peckovitého tvaru kopce, na němž byl vystavěn. To se pak přeneslo i na městečko rozvíjející se v podhradí. Četné archeologické nálezy svědčí o tom, že krajina byla řídce osídlena již v předhistorických dobách. Na nedalekém návrší u obce Kal, zvaném Valy, jsou ještě dnes patrny zbytky náspů rozsáhlého slovanského hradiště. Blízko odtud, na katastru obce Vřestník, odkryl archeologický pozůstatky zemědělského sídlení nejstarších českých Slovanů ukazující na 7. až 8. století. Podnět k systematickému osidlování okolí dal nejspíše nález zlata a stříbra, které se dolovalo nebo… číst dále
Pan Kryštof Harant náležel mezi výkvět české šlechty. V mládí nabyl znamenitého vzdělání i uhlazených mravů, neboť byl pážetem arcivévody Ferdinanda Tyrolského. Za vlády Rudolfa II. se vyznamenal v Uhrách v bojích s Turky. Těžce se ho dotkla smrt jeho manželky z rodu Černínů z Chudenic. Aby rozptýlil smutek, který se ho zmocnil, vypravil se se svým svakem Heřmanem Černínem na pout do Svaté země. Přeobtížné bylo tehdy cestování, leč naši cestovatelé překonávali statečně všechny obtíže daleké cesty. Shlédli Benátky, vsedli na loď a plavili se k přístavu Jaffě, odkudž je vedla cesta do Jerusaléma. Převlečeni za chudé poutníky putovali s jediným sluhou dále do Egypta. Cestou se zastavili na hoře Sinai. Tam je varovali před pokračováním v cestě arabskou pouští. Leč oba odvážlivci nedali se nijak odstrašiti od provedení svých zámyslů. Doufali, že i tentokráte ujdou šťastně všem úkladům a nebezpečím. Když se octli uprostřed… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.