Zřícenina hradu. Zal. pány z Janovic, r. 1356 maj. Něpr z Pajrku. Důležitá pozice hradu ve válkách s Bavory: r. 1467 zde význ. bitva, r. 1472 dobyt a vypálen bavor. vojskem. R. 1512 zpustlý zakoupil Jindřich Kostomlatský z Vřesovic. Násl. zanikl.
Hlavní obrázek místa
Zřícenina hradu Pajrek
© aleshwarrior, 07/2012
Ze zastávky vlaku Nýrsko přes náměstí je možno dojít po 3,5 km na hrad Pajrek. Tato nevelká zřícenina z níž se zachovaly zbytky paláce a několik málo okolních zdí je umístěná uprostřed krásných lesů.
28.5. 2002

  turistické

  Přístupno celoročně. Ale jako obvykle platí, že léto je léto.
  28.5. 2002

  historie

  PAJREK HRAD
  Jižně od Nýrska vybíhá ze Šumavy táhlé lesnaté návrší, volně spadajíc k severu a strmě se skláníc k jihu, kdež stojí na boku jeho vesnička Pajrek. Hřeben jeho, na němž již zdálí se spatřují zříceniny Pajreka, nebyl tudíž od přírody mnoho opevněn. Tedy zakladatel vybral pro hrad střed nejvyšší hřebenu, západně a východně od něho vytesal ve skále hluboké příkopy, k nimž přidělal ze skály valy.

  August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého (kn.9), 23.8. 2002
  Pohraniční hrad Pajrek stával u vsi Staré Lhoty, na pokraji hraničního hvozdu nedaleko staré zemské stezky vedoucí z Čech údolím Úhlavy a Černé Řezné do Bavor, na východním výběžku horského hřebenu Hraničáre. Jeho jméno pochází z německého slova Baiereck, což je možno vyložit jako hrad postavený na bavorských hranicích. Německá lidová pověst vysvětluje jméno tak, že ho postavil jakýsi bavorský

  Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 17.5. 2009

  pověsti

  Obří sídlo
  Na Pajreku sídlil v dávných dobách obr. Byl tak mohutný, že si jen těžko představíme jeho velikost a sílu. Dojíti za pouhou hodinu do Bavor a vrátiti se zpátky – bylo pro něho hračkou, jako by měl sedmimílové boty… Dupl-li v hněvu nohou, duněla země, jako by do ní praly hromy. A vzkřikl-li na Pajreku, třásla se okna až dole v městě Nýrsku. Nýrští měšťané žili s ním v dobré shodě. Neškodili mu a on

  Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002
  Lakotná ruka
  Když prchali Švédové před blížícím se císařským vojskem, nechali v hospodě pod Pajrekem svého zraněného důstojníka. Přikázali hostinskému, aby se o něho pečlivě staral, zanechali raněnému měšec zlatých peněz, aby měl na výživu i na léčení. Sotvaže zmizeli za horami, zabil lakotný hostinský raněného Švéda a zmocnil se jeho měšce… Leč i on vzal brzy svou odplatu. Když sestoupil jednoho dne do

  Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002
  Urianův poklad
  Mistr Urian – pekelný brach, který se potuloval po světě a sváděl lidi k hříchu – měl pro své svody uložen veliký poklad i na hradě Pajreku. Spočíval tam v podzemním sklepení ve veliké truhle, kterou hlídal dnem i nocí černý pekelný pes. Když sedlák Greger kupoval pustou zříceninu, měl především na mysli Urianův poklad, který stál bratru za tisíckrát těch sto rýnských, jež podle mínění svých

  Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

  Půdorys místa

  plán zříceniny
  © zaměření a kresba Zdeněk Procházka (in J. Úlovec: Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, Praha 2004)
  Obrázek Obrázek Obrázek
  Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Nýrsko

  Místa v okolí

   židovský hřbitov
   synagoga
   synagoga
   Dešenice
   kostel sv. Wolfganga
   Běhařov
   Opálka
   židovský hřbitov
   Dvořec
   Dobrá Voda
   Klenová
   sýpka
   kaple sv. Felixe
   Veselí
   Janovice nad Úhlavou
   synagoga
   Markéta
   židovský hřbitov
   Březí
   Hořákov
   Sohostov
   Týnec
   Čachrov
   kostel sv. Anny
   Bezděkov
   Běšiny
   Běšiny
   Běšiny
   boží muka
   Kouskova Lhota
   kostel sv. Václava
   Úsilov
   Koryta
   kaple sv. Václava
   Loreta
   kostel sv. Anny
   štola Loreta
   Koráb
   Pancíř
   Lomec
   Tetětice
   kaple sv. Isidora
   Tupadelské skály
   Beňovy
   Tupadly
   Javorná
   kostel sv. Martina
   Luby
   Rýzmberk
   Příkopy
   kostel sv. Anny
   boží muka
   Újezdec
   Sobětice
   Srbice
   boží muka
   Černá věž
   radnice
   synagoga
   Bílá věž
   městské opevnění
   Lomeček
   gloriet Klobouk
   kostel sv. Michala
   židovský hřbitov
  Základní informace místa
  ID místa: 242
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 19.6.2001
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama