Zřícenina hradu. Zal. pány z Janovic, r. 1356 maj. Něpr z Pajrku. Důležitá pozice hradu ve válkách s Bavory: r. 1467 zde význ. bitva, r. 1472 dobyt a vypálen bavor. vojskem. R. 1512 zpustlý zakoupil Jindřich Kostomlatský z Vřesovic. Násl. zanikl.
Hlavní obrázek místa
Pajrek 25.8.2014
© Emanuel Toman, 03/2015
Ze zastávky vlaku Nýrsko přes náměstí je možno dojít po 3,5 km na hrad Pajrek. Tato nevelká zřícenina z níž se zachovaly zbytky paláce a několik málo okolních zdí je umístěná uprostřed krásných lesů.
28.5. 2002
turistické

Přístupno celoročně. Ale jako obvykle platí, že léto je léto.

28.5. 2002

historie

PAJREK HRAD

Jižně od Nýrska vybíhá ze Šumavy táhlé lesnaté návrší, volně spadajíc k severu a strmě se skláníc k jihu, kdež stojí na boku jeho vesnička Pajrek. Hřeben jeho, na němž již zdálí se spatřují zříceniny Pajreka, nebyl tudíž od přírody mnoho opevněn. Tedy zakladatel vybral pro hrad střed nejvyšší hřebenu, západně a východně od něho vytesal ve skále hluboké příkopy, k nimž přidělal ze skály valy. Poněvadž pak k východní straně byla úplná rovina, přidělána tu byla tak, že dílem užito skály, dílem země nasypána; a tak učiněn hrubý val podoby podkovité, na němž byly dřevěné sruby. Na severní a jižní straně byly bezpochyby hradby pouhé; na jižní ještě jsou některé zbytky, ale na severní straně není ani známky po zdech a přece tu byla velmi slabá strana, poněvadž se tu vrch jen malounko sklání. Jediným znamenitějším zbytkem Pajreka jest vysoké věžovaté stavení, založené do čtyřhranu pravidelného, ale nikoliv na rovině, jako vůbec na celém Pajrece je…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého (kn.9), 23.8. 2002

Další texty historie
pověsti

Obří sídlo

Na Pajreku sídlil v dávných dobách obr. Byl tak mohutný, že si jen těžko představíme jeho velikost a sílu. Dojíti za pouhou hodinu do Bavor a vrátiti se zpátky – bylo pro něho hračkou, jako by měl sedmimílové boty… Dupl-li v hněvu nohou, duněla země, jako by do ní praly hromy. A vzkřikl-li na Pajreku, třásla se okna až dole v městě Nýrsku. Nýrští měšťané žili s ním v dobré shodě. Neškodili mu a on jim také v ničem nepřekážel. Naopak, jestliže potřebovali jeho velikého kladiva, ochotně jim je zapůjčil. Rozpřáhl se, máchl rukou a buch! – kladivo dopadlo v Nýrsku na náměstí. Na svém hradě se obr cítil velmi osamělým. Bylo tehdy obrů pořídku, neměl nikoho, s kým by si mohl potřásti ruce. Až v Koutě bydlel druhý obr a k tomu chodil náš pajrecký na návštěvu. Za poctu, jíž se mu tam dostávalo, odvděčoval se „brisilem“ – šňupavým tabákem – pro nějž si docházel do Bavor. Obrova dcera, která spravovala otci domácnost,…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa

plán zříceniny
© zaměření a kresba Zdeněk Procházka (in J. Úlovec: Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, Praha 2004)
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Nýrsko

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 synagoga
 synagoga
 Dešenice
 kostel sv. Wolfganga
 Běhařov
 Opálka
 židovský hřbitov
 Dvořec
 Dobrá Voda
 Klenová
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 Veselí
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 Markéta
 židovský hřbitov
 Březí
 Hořákov
 Sohostov
 Týnec
 Čachrov
 kostel sv. Anny
 Bezděkov
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Kouskova Lhota
 kostel sv. Václava
 Úsilov
 Koryta
 kaple sv. Václava
 Loreta
 kostel sv. Anny
 štola Loreta
 Koráb
 Pancíř
 Lomec
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 Tupadelské skály
 Beňovy
 Tupadly
 Javorná
 kostel sv. Martina
 Luby
 Rýzmberk
 Příkopy
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Újezdec
 Sobětice
 Srbice
 boží muka
 Černá věž
 radnice
 synagoga
 Bílá věž
 městské opevnění
 Lomeček
 gloriet Klobouk
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 242
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

reklama