Hrad poprvé připomínán r. 1289, postaven snad za Zdeslava z Osvračína. Poč. 14. stol. patřil Nachvalovi z Ostračína a později jeho synům. Byl vypálen a pobořen zřejmě poč. 20. let 15. stol. Ještě v 19. stol. zde stávaly vysoké zdi, průzkum v l. 1997–98 objevil zbytky paláce z konce 14. stol.
Hlavní obrázek místa
Zbytky hradeb
© Luděk Pitter 07/2004
Hrad stával na kopci nazývaném Na zámku východně od Osvračína nad Dravým potokem. Jednalo se spíše o hrádek s věží a malým stavením. Dnes na místě najdeme jen neptrné zbytky hradeb a náznaky příkopu a náspu. K hradu se dostanete po silnici z Osvračína, po žluté ve směru na Mimov. Ještě v Osvračíně odbočíte na cestu k fotbalovému hřišti. Pokračujete stále rovně a asi na úrovní první fotbalové branky začíná po levu prudce stoupající plošina. Asi v jedné čtvrtině výstupu minete jednu ze skal a pěšinou dojdete až na vrchol, kde je malá plošina. Pokud z této plošiny sestoupíte jinou krátkou pěšinkou několik metrů dolů, dostanete se k náznaku příkopu a valu. Zde najdete množství zbytků zdiva, snad zbytků původních hradeb.
L.P., 27.7. 2004
historie

Hrad Osvračín stával na kopci, který se dodnes nazývá Na zámku, východně od vsi Osvračína. Měl výhodnou strategickou polohu na konci strmého ostrohu. Postavili ho příslušníci rodu, majícího ve znaku berana ve skoku a držícího některé statky v Plzeňském kraji, někdy ve druhé polovině 13. století. Snad to byl Zdeslav z Osvračina, který se poprvé připomíná r. 1289; to je také první zpráva o vsi Osvračíně. Tehdy šlo zřejmě o první panské sídlo na lokalitě, které záhy zpustlo. V l. 1321–1331 patřilo panství Nachvalovi z Osvračina, jemuž král Jan Lucemburský zastavil některé vsi v okolí Zbiroha a jenž vlastnil statky na Mirošovsku. Kolem r. 1342 získal zboží jeden z Nachvalových synů, Zbyněk, který v r. 1331 zastával úřad purkrabího na Horšovském Týně a Starém Herštejné; zřejmě však nebyl na Osvračíně až do své smrti, neboť od r. 1366 se označuje jako pán na Bukové. Po Zbyňkovi držel Osvračín jeho bratr Dobrohost z Ronšperka,…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985 - aktualizováno, 10.3. 2011

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Osvračín

Místa v okolí

 Osvračín
 Chotiměř
 Lštění
 Květkovice
 Přívozec
 Kanice
 Blížejov
 Puclice
 Nahošice
 vyhlídková plošina
 Lacembok
 Netřeby
 Šibeniční vrch
 Zichov
 Chocomyšl
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Čečovice
 kostel sv. Mikuláše
 Bukovec
 rozhledna Bolfánek
 Ruchomperk
 Ptenín
 kostel sv. Barbory
 Lázeň
 kostel Všech svatých
 Annaburg
 U Žižků
 Křenice
 Nový Herštejn
 Příkopy
 Pušperk
 Rýzmberk
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 gloriet Klobouk
 Ježovy
 Koráb
 kostel sv. Markéty
 Úsilov
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Lomeček
 Roupov
 kaple sv. Anny
 Ždánov
 Drslavice
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Stará pošta
 Dolany
 Křížový vrch
 Komošín
 Přestavlky
 Svrčovec
 Tupadly
 Tupadelské skály
 Sohostov
 Trhanov
 Koryta
 Bezděkov
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 471
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama