Ostrý

Scharfenstein, Šarfenštejn
Zřícenina hradu z pol. 13. stol. V letech 1278–83 hrad zastaven zemskému správci Otovi Braniborskému, později ho získali v léno páni z Michalovic, po nich Berkové z Dubé a Vartenberkové. R. 1445 hrad dobyt, později sídlo purkrabí. R. 1515 zpustl.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 08/2004
Jihovýchodně od Benešova nad Ploučnicí můžete na čedičovém ostrohu (261 m), který je ze tří stran obtékán Ploučnicí nalézt nevelké zříceniny hrádku. Scharfenstejn byl postaven ve 13. století Markvartici a dále byl v držení rodů Berků z Dubé, Vartemberků a Michaloviců. Hrad byl pobořen v roce 1445 Lužičany a roku 1515 byl opuštěn. Hrad byl prý ještě opravován v roce 1896.
22.8. 2004
turistické

Na hradní ostrožnu nevede žádná turisticky značená cesta, hlavní silnice navíc vede po druhém břehu Ploučnice, je tedy nutné využít k jejímu přechodu jediný mostek pod východním svahem ostrožny. Železniční stanice Františkov nad Ploučnicí na trati Děčín - Česká Lípa je od hradu necelý kilometr východně.

Ivka, 15.8. 2008

popis

Hrad se rozkládá na dlouhém a úzkém čedičovém ostrohu nad Ploučnicí, přístupová cesta do trojdílného hradu vedla od severu po západní straně. Předhradí chránila čelní hradba s později dostavěným opěrákem, která navazovala na obvodovou hradbu. V jižní části předhradí, téměř v příkopu oddělujícím předhradí od jádra, bývala hospodářská budova se sklepem a cisterna. Jádro má tvar pětiúhelníka, palác stál na západní straně. V čele jádra nad příkopem stojí spodní část válcového bergfritu – ten sem byl ale zřejmě dostavěn až v pozdějí stavební fázi hradu. Na jihu a východě od jádra hrad ještě obíhala parkánová hradba, snad také postavená později. Aby byl celý parkán průchozí, byl v opěráku východní část jádra proražen průchod.

Ivka (T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 2000), 15.8. 2008

historie

Zříceniny hradu Ostrého, zvaného též Scharfenstein či Šarfenštejn, stojí nad obcí Františkovem nad Ploučnicí v údolí řeky Ploučnice mezi Českou Lípou a Děčínem. U Františkova je toto údolí zúženo dlouhým skalnatým ostrohem jazykovitého tvaru, který vybíhá ze severních úbočí k jihu až nad řečiště. Hrad stával na konci ostrohu, obtékaného ze tří stran Ploučnicí, na skále vyčnívající asi 50 m nad její hladinu. Ovládal jak údolí Ploučnice, tak zejména starou obchodní stezku, jež tudy procházela. Ostroh, na němž byl hrad vybudován, je z olivinického čediče, jenž sloužil i jako stavební materiál pro hradní zdivo. Tvar ostrohu dal hradu i jméno. Přístup k němu byl pouze ze severní strany a ztěžovaly jej tři dosud zřetelně patrné příčné hluboké příkopy. Mezi nimi jsou dvě vyvýšená skalnatá prostranství, na nichž zřejmě původně stávaly hospodářské budovy tvořící předhradí. Za třetím příkopem, na vyvýšeném a mohutném skalním bloku, leží jádro…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1984, 15.8. 2008

Půdorys místa

půdorys hradu s vyznačením stavebního vývoje
© F. Gabriel, J. Šedivý (in J. Šedivý: Hrad Ostrý Scharfenstein, Castellologica bohemica 7, Archeologický ústav AV ČR, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Františkov nad Ploučnicí

Místa v okolí

 Kohout
 nová radnice
 Schönfeldovský dům
 mariánský sloup
 Konojedovský dům
 kostel sv. Anny
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Strážný vrch
 Žandov
 Velká Bukovina
 kamenný most
 Markvartice
 kamenný most
 Horní Police
 větrný mlýn
 mariánské sousoší
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Velký Chlum
 Sokolí vrch
 Vraty (Rattenstein)
 Vrabinec
 kostel sv. Vavřince
 kostelní věž
 Náčkovice
 Buková hora
 Volfartice
 Těchlovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 Staroměstský most
 Podmokly
 bývalá radnice
 Děčín
 kříž
 řetězová lávka
 železniční most
 vila Waldstein
 hlavní nádraží
 Tyršův most
 Salhausenovský dům
 Podmokly
 Pastýřská stěna
 Česká Kamenice
 kostel sv. Václava
 ZOO Děčín
 evangelický kostel
 synagoga
 Kamenice
 evangelický kostel
 Konojedy
 Dubí hora
 Zubrnice
 Vísecká rychta
 ovčí můstek
 Bynovec
 Růžovský vrch
 Bratrský oltář
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 mariánský sloup
 Držovice
 Růžová
 Panská skála
 Levín
 křížová cesta
 evangelický kostel
 kostel Všech svatých
 Stvolínky
 Leština
 skalní kaple
 kostel sv. Vavřince
 Fredevald
 kostel sv. Justina
 Růženka
 Horní Libchava
 Ronov
 Srdov
 Arnoltice
 Klinštejn
 socha sv. Vojtěcha
 Velké Březno
 Bynov
 Kvítkov
 Dolský mlýn
 kostel sv. Václava
 Hřídelík
 evangelický kostel
 Dolanský mlýn
 kostel sv. Pia V.
 Stranné
 Kozí vrch
 Velké Březno
 Zlatý vrch
 Sedlo
 Velké Březno
 Hrázský mlýn
 Chmelař
 kostel sv. Anny
 Studenec
 Trpasličí jeskyně
 obelisk
 Mojžíř
 hrad u Hostíkovic
 Janov
 rozhledna Janov
 Belveder
 Kalvárie
 Falkenštejn
 křížek U Jánika
 Peklo
 hrad u Hvězdy
 Kalich
 Rynartice
 Mariina vyhlídka
 pomník T. G. Masaryka
 Chotkovská hrobka
 Milčany
 Litýš
 kostel sv. Václava
 Panna
 Hrad u Kvítkova
 kostel sv. Mikuláše
 Zahrádky
 sloup sv. Kříže
 Třebušín
 Varta
 boží muka
 Suchá Kamenice
 železniční most
 Rybnov
 akvadukt
 Lucemburkův kopec
 Nový Zámek
 Barbořin most
 Jiljov
 Opevnění u Švábů
 Vítkovec
 Opevnění u Švábů
 Tašov
 kostel sv. Barbory
 Loubí
 kaple sv. Prokopa
 Chudý hrádek
Základní informace místa
ID místa: 239
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama