hrad Ostrý

Scharfenstein, Šarfenštejn
Zřícenina hradu z pol. 13. stol. V letech 1278–83 hrad zastaven zemskému správci Otovi Braniborskému, později ho získali v léno páni z Michalovic, po nich Berkové z Dubé a Vartenberkové. R. 1445 hrad dobyt, později sídlo purkrabí. R. 1515 zpustl.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 08/2004
Jihovýchodně od Benešova nad Ploučnicí můžete na čedičovém ostrohu (261 m), který je ze tří stran obtékán Ploučnicí nalézt nevelké zříceniny hrádku. Scharfenstejn byl postaven ve 13. století Markvartici a dále byl v držení rodů Berků z Dubé, Vartemberků a Michaloviců. Hrad byl pobořen v roce 1445 Lužičany a roku 1515 byl opuštěn. Hrad byl prý ještě opravován v roce 1896.
22.8. 2004
turistické

Na hradní ostrožnu nevede žádná turisticky značená cesta, hlavní silnice navíc vede po druhém břehu Ploučnice, je tedy nutné využít k jejímu přechodu jediný mostek pod východním svahem ostrožny. Železniční stanice Františkov nad Ploučnicí na trati Děčín - Česká Lípa je od hradu necelý kilometr východně.

Ivka, 15.8. 2008

popis

Hrad se rozkládá na dlouhém a úzkém čedičovém ostrohu nad Ploučnicí, přístupová cesta do trojdílného hradu vedla od severu po západní straně. Předhradí chránila čelní hradba s později dostavěným opěrákem, která navazovala na obvodovou hradbu. V jižní části předhradí, téměř v příkopu oddělujícím předhradí od jádra, bývala hospodářská budova se sklepem a cisterna. Jádro má tvar pětiúhelníka, palác stál na západní straně. V čele jádra nad příkopem stojí spodní část válcového bergfritu – ten sem byl ale zřejmě dostavěn až v pozdějí stavební fázi hradu. Na jihu a východě od jádra hrad ještě obíhala parkánová hradba, snad také postavená později. Aby byl celý parkán průchozí, byl v opěráku východní část jádra proražen průchod.

Ivka (T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 2000), 15.8. 2008

historie

Zříceniny hradu Ostrého, zvaného též Scharfenstein či Šarfenštejn, stojí nad obcí Františkovem nad Ploučnicí v údolí řeky Ploučnice mezi Českou Lípou a Děčínem. U Františkova je toto údolí zúženo dlouhým skalnatým ostrohem jazykovitého tvaru, který vybíhá ze severních úbočí k jihu až nad řečiště. Hrad stával na konci ostrohu, obtékaného ze tří stran Ploučnicí, na skále vyčnívající asi 50 m nad její hladinu. Ovládal jak údolí Ploučnice, tak zejména starou obchodní stezku, jež tudy procházela. Ostroh, na němž byl hrad vybudován, je z olivinického čediče, jenž sloužil i jako stavební materiál pro hradní zdivo. Tvar ostrohu dal hradu i jméno. Přístup k němu byl pouze ze severní strany a ztěžovaly jej tři dosud zřetelně patrné příčné hluboké příkopy. Mezi nimi jsou dvě vyvýšená skalnatá prostranství, na nichž zřejmě původně stávaly hospodářské budovy tvořící předhradí. Za třetím příkopem, na vyvýšeném a mohutném skalním bloku, leží jádro…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1984, 15.8. 2008

Půdorys místa

půdorys hradu s vyznačením stavebního vývoje
© F. Gabriel, J. Šedivý (in J. Šedivý: Hrad Ostrý Scharfenstein, Castellologica bohemica 7, Archeologický ústav AV ČR, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Františkov nad Ploučnicí

Místa v okolí

 Kohout
 Schönfeldovský dům
 Konojedovský dům
 kostel sv. Anny
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Strážný vrch
 Žandov
 Velká Bukovina
 kamenný most
 Markvartice
 kamenný most
 mariánské sousoší
 Horní Police
 větrný mlýn
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Velký Chlum
 Sokolí vrch
 Vraty (Rattenstein)
 Vrabinec
 kostel sv. Vavřince
 kostelní věž
 Náčkovice
 Buková hora
 Volfartice
 Těchlovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Staroměstský most
 kostel sv. Havla
 Podmokly
 bývalá radnice
 kříž
 řetězová lávka
 Děčín
 železniční most
 hlavní nádraží
 Tyršův most
 Salhausenovský dům
 Podmokly
 Pastýřská stěna
 Česká Kamenice
 kostel sv. Václava
 ZOO Děčín
 evangelický kostel
 synagoga
 evangelický kostel
 Kamenice
 Konojedy
 Vísecká rychta
 Dubí hora
 Zubrnice
 ovčí můstek
 Bynovec
 Růžovský vrch
 Bratrský oltář
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 mariánský sloup
 Držovice
 Růžová
 křížová cesta
 evangelický kostel
 Panská skála
 Levín
 Leština
 kostel Všech svatých
 Stvolínky
 kostel sv. Vavřince
 skalní kaple
 kostel sv. Justina
 Pastevní vrch
 Srdov
 Horní Libchava
 Ronov
 Arnoltice
 Velké Březno
 Klinštejn
 Bynov
 Kvítkov
 kostel sv. Václava
 Dolský mlýn
 evangelický kostel
 Hřídelík
 Stranné
 kostel sv. Pia V.
 Kozí vrch
 Velké Březno
 Zlatý vrch
 Sedlo
 Chmelař
 kostel sv. Anny
 Velké Březno
 Studenec
 Mojžíř
 Trpasličí jeskyně
 rozhledna Janov
 Hrad u Hostíkovic
 křížek U Jánika
 Belveder
 Kalvárie
 Falkenštejn
 Rynartice
 Peklo
 Hrad u Hvězdy
 Kalich
 pomník T. G. Masaryka
 Chotkovská hrobka
 Mariina vyhlídka
 kostel sv. Václava
 Milčany
 Litýš
 Panna
 Hrad u Kvítkova
 kostel sv. Mikuláše
 sloup sv. Kříže
 Zahrádky
 boží muka
 Suchá Kamenice
 Třebušín
 Varta
 železniční most
 Rybnov
 akvadukt
 Nový Zámek
 Barbořin most
 Jiljov
 Opevnění u Švábů
 Vítkovec
 Tašov
 Opevnění u Švábů
 kostel sv. Barbory
 Loubí
 kaple sv. Prokopa
 Chudý hrádek
Základní informace místa
ID místa: 239
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama