Hrad postaven místo nepohodlného Starého Žeberka, nebyl zřejmě zcela dokončen a v průběhu 1. pol. 15. stol. zanikl. Zachovány zbytky zdiva paláce a hradeb, mohutný do skály vytesaný příkop a opevnění ve formě valů a dalších příkopů .
Hlavní obrázek místa
Zbytky paláce na nejvyšším místě hradního areálu
© Filip Matoušek 05/2008
Skromné roztroušené zbytky hrádku na vrcholu kóty 683,6 m n. m., nedaleko vsi Pyšná. Na místo nevede žádná turistická značka. Místo, kde hrad stával, je důmyslně vklíněno mezi vrch Jedlová neboli Jedlák a ostatní kopce. Vydejte se z konce vsi Pyšná třetí cestou dolů, až stanete pod nevysokým kopcem, na kterém stával hrad. Ještě kousek dál je při cestě malý, nově opravený rybníček, u kterého stačí odbočit pěšinou vpravo a dojdete přímo na hrad.
26.11. 2002
popis

Dispozice hradu byla dvoudílná; nepříliš rozlehlé jádro chráněné parkánem obsahovalo jen obdélný, zřejmě výstavný palác (dochoval se okosený lomený portál, v 70. letech 20. stol. odvezený do mostecké expozitury ČSAV), níže položené předhradí bylo chráněno obvodovou hradbou, k níž přiléhaly hospodářské a provozní budovy, a mohutným, do skály vytesaným příkopem. Severozápadní svah hradního vrchu byl dále silně opevněn třemi příkopy s hradbami a zřejmě i baštou pod palácem na západě. Zajímavou skutečností je, že na jihovýchodní straně, kde svah hradního vrchu rovněž není dostatečnou ochranou, chybí okružní příkop i jakékoli další opevnění. Z neznámého důvodu nebyl tedy hrad, především jeho vnější opevnění s valy a příkopy, nikdy zcela dokončen, a je tak zajímavým dokladem vývoje a průběhu stavebních prací. Typově se jedná o jednoduchý, bezvěžový šlechtický hrad s palácem jako hlavní obrannou i obytnou…  číst dále

© Z. Hefner: Nový Žeberk, Hláska VI/2, Klub Augusta Sedláčka, Plzeň 1995, 7.8. 2008

historie

Historie Nového Žeberka

Dochované písemné prameny o historii hradu jsou sporadické a navíc často nejasné, neboť je obtížné určit, zda se týkají této lokality a nebo dříve vybudovaného Starého Žeberka, který se jako původní středisko panství nacházel jen asi 3 km daleko, na vrcholu Jezerky. Situaci komplikují i souvislosti s historií dnešního Červeného Hrádku, takže dlouho nebyl Nový Žeberk v literatuře uváděn vůbec (neznal jej ani známý historik českých hradů August Sedláček) a nebo byl popisován jako neznámá tvrz u Pyšné (Hrady zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, 1984). Přitom již roku 1962 zpracoval J. Čermák ve své studii „Starý a Nový Žeberk a Borek, Regionální studie I“, (Litvínovsko - Mostecko 10 - 15 ) historii těchto památek a přesvědčivě ztotožnil zbytky hradu u Pyšné s Novým Žeberkem. Existence obou Žeberků je historicky doložena k r. 1327, kdy byly majetkem pánů z Bergova. V lednu 1383…  číst dále

© Z. Hefner: Nový Žeberk, Hláska VI/2, Klub Augusta Sedláčka, Plzeň 1995, 7.8. 2008

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© Z. Hefner: Nový Žeberk, Hláska VI/2, Klub Augusta Sedláčka, Plzeň 1995
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Vysoká Pec

Místa v okolí

 Skalní okno
 Starý Žeberk
 Eduardova skála
 Dřevařský rybník
 Červený Hrádek
 Jezeří
 Josefinina skála
 Švédské šance
 Najštejn
 Albrechtická štola
 Lniště
 Růžový vrch
 kostel sv. Kateřiny
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 smírčí kříž
 Blatno
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Bergrutsch
 Jeřabina
 Kamencové jezero
 Hausberk
 hrad u Brandova
 kaple
 Janov
 milník
 kostel sv. Barbory
 kamenný kříž
 Dieterova štola
 Maják
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Matylda
 Údlice
 Rieckenova vila
 Bílý sloup
 hradiště u Černovic
 Černý rybník
 Pilařský rybník
 Litvínov
 Přečaply
 kostel sv. Matouše
 Ressl
 kostel sv. Mikuláše
 nová radnice
 Sirné lázně
 socha Herkula
 stará radnice
 Střelnice
 hřbitovní kaple
 židovský hřbitov
 Most
 Skřivánčí vrch
 Most
 železniční most
 důl Pluto II.
 kostel sv. Marka
 krematorium
 Bihlova vila
 Einmannbunker
 důl Pavel I.
 synagoga
 Bílence
 kostel sv. Valentina
 Kolektivní dům
 Ahníkov
 Šibeník
 Loučná
 Škrle
 kostel sv. Vavřince
 Lichtenwald
 smírčí kříž
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Vlčí hora
 Hasištejn
 Fláje
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 444
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.11.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama