Nepatrné zbytky hradu založeného ve 14. století Jindřichem z Alamsdorfu. Po roce 1381 byl hrad opuštěn a postupem času se změnil ve zříceninu. Po roce 1989 zbytky hradu výrazně poničeny německými hledači pokladů.
Hlavní obrázek místa
© Aleš Novák 04/2005

Najštejn (Neustein)

Nepatrné zbytky menšího hradu na ostrohu nad hladinou Jirkovské přehradní nádrže. Na místě kde stál hrad, se dochovaly viditelné valy obepínající zbytky hradu. Z rozvalin se dá rozpoznat, kde stála hlavní část hradu. Přístup je celkem složitý, jelikož pod ostrohem je přehrada s ochraným pásmem. Doporučuji přístup z vesnice Orasín. Od návsi z kopce dolů a na první križovatce doleva na lesní cestu pokrytou hrubým asfeltem. Po 1,5 km se dostanete k soutoku dvou potoků, už vám zbývá jenom vystoupat na kopec napravo od vás. Zbytky se nacházejí na kraji vrcholu a je vidět na celou přehradu.
JSOCH@atlas.cz, 19.2. 2004
turistické

Z hradu jsou dnes v podstatě hromady kamení, vidět jsou hradní příkopy. Na hradě i v okolí zbyly jámy po kutání německých hledačů pokladů, kteří patrně rozebrali i zbytky zdiva. Okolí je nádherné, výhled na Jirkovskou přehradu a kus severočeského kraje. V okolí jsou porosty starých buků.

Vláďa, 26.5. 2005

historie

Hrad byl založen ve 14. století Jindřichem z Alamsdorfu. Z větší části byl dřevěný. Do dnešní doby se zachovaly pouze hromady kamenů, vodní příkop a propadlá podzemní chodba. Po roce 1989 byl hrad poničen německými hledači pokladů (jámy, pobořené zbytky zdí apod.).Dnes hrad pomalu splývá s okolní zajímavou přírodou, jakou by mnohý u Chomutova nečekal. Místo samotné je porostlé staletými buky a je z něj nádherný výhled na Jirkovskou přehradu a část severočeského kraje.

Vláďa, 26.5. 2005

Další texty historie
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Blatno

Místa v okolí

 smírčí kříž
 Červený Hrádek
 Blatno
 Bergrutsch
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Hausberk
 Kamencové jezero
 Nový Žeberk
 kostel sv. Barbory
 Skalní okno
 kamenný kříž
 Starý Žeberk
 Eduardova skála
 Dieterova štola
 Jezeří
 židovský hřbitov
 Dřevařský rybník
 Švédské šance
 Josefinina skála
 Skřivánčí vrch
 Údlice
 kostel sv. Mikuláše
 Albrechtická štola
 Přečaply
 kostel sv. Matouše
 Růžový vrch
 kostel sv. Kateřiny
 Lniště
 kostel sv. Václava
 Ahníkov
 Maják
 železniční most
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Bílence
 synagoga
 radnice
 hrad u Brandova
 Hasištejn
 kostel sv. Václava
 Stülpnerův pomník
 kostel sv. Marka
 Jeřabina
 Janov
 Škrle
 milník
 kaple
 Matylda
 Ressl
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Velemyšleves
 kaple sv. Antonína
 Rieckenova vila
 Bílý sloup
 Pilařský rybník
 Litvínov
 nová radnice
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 Sirné lázně
 městské opevnění
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Střelnice
 kostel sv. Martina
 Loučná
Základní informace místa
ID místa: 413
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama