Nepatrné zbytky hradu založeného ve 14. století Jindřichem z Alamsdorfu. Po roce 1381 byl hrad opuštěn a postupem času se změnil ve zříceninu. Po roce 1989 zbytky hradu výrazně poničeny německými hledači pokladů.
Hlavní obrázek místa
© Aleš Novák 04/2005

Najštejn (Neustein)

Nepatrné zbytky menšího hradu na ostrohu nad hladinou Jirkovské přehradní nádrže.
Na místě kde stál hrad, se dochovaly viditelné valy obepínající zbytky hradu. Z rozvalin se dá rozpoznat, kde stála hlavní část hradu.
Přístup je celkem složitý, jelikož pod ostrohem je přehrada s ochraným pásmem. Doporučuji přístup z vesnice Orasín. Od návsi z kopce dolů a na první križovatce doleva na lesní cestu pokrytou hrubým asfeltem. Po 1,5 km se dostanete k soutoku dvou potoků, už vám zbývá jenom vystoupat na kopec napravo od vás. Zbytky se nacházejí na kraji vrcholu a je vidět na celou přehradu.
JSOCH@atlas.cz, 19.2. 2004

  turistické

  Z hradu jsou dnes v podstatě hromady kamení, vidět jsou hradní příkopy. Na hradě i v okolí zbyly jámy po kutání německých hledačů pokladů, kteří patrně rozebrali i zbytky zdiva. Okolí je nádherné, výhled na Jirkovskou přehradu a kus severočeského kraje. V okolí jsou porosty starých buků.
  Vláďa, 26.5. 2005

  historie

  Hrad byl založen ve 14. století Jindřichem z Alamsdorfu. Z větší části byl dřevěný. Do dnešní doby se zachovaly pouze hromady kamenů, vodní příkop a propadlá podzemní chodba. Po roce 1989 byl hrad poničen německými hledači pokladů (jámy, pobořené zbytky zdí apod.).Dnes hrad pomalu splývá s okolní zajímavou přírodou, jakou by mnohý u Chomutova nečekal. Místo samotné je porostlé staletými buky a je z něj

  Vláďa, 26.5. 2005
  Zaniklý hrad u Květnova
  Hrad byl založen asi v polovině 14. století zřejmě Jetřichem z Alamsdorfu. V písemných pramenech se poprvé připomíná k r. 1363. V roce 1381 držel hrad Fricolt z Alamsdorfu. Ten prodal nedalekou ves Březenec Řádu německých rytířů. Hrad poté připadl k Chomutovu a zanedlouho byl opuštěn. Hrad využil příhodného skalního útvaru na konci ostrožny. Jeho vnitřní areál za příkopem se dělil do dvou částí, mezi

  8.7. 2005
  Hrad Najštejn stával na ostrohu mezi obcemi Březencem a Květnovem, mezi dvěma potoky na příkré zalesněné skále nad novou jirkovskou údolní nádrží. Je velmi pravděpodobné, že hrad postavil Jetřich z Alamsdorfu, zmiňovaný v r. 1323. Poprvé je však doložen v r. 1363. Po Jetřichovi zdědili hrad se statkem pozůstávajícím ze vsí Březenec a Čáslav (dnes Střáž) jeho synové a pak další potomci, z nichž se jako

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, 19.4. 2006
  Najštejn
  Východně od vsi Květnov vybíhá mezi údolími dvou potoků zhruba východozápadním směrem nad dnešní Jirkovskou přehradu ostroh zakončený skálou. Zde stával patrně od první poloviny 14. století nevelký hrad přístupný pouze po šíji ze západní strany. Na vstupní straně byla šíje přeťata příkopem a valem. Vnitřní plocha hradu se dělila do dvou výškově různých částí oddělených depresí s tesanou

  vladimír kotek , 21.3. 2010
  Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Blatno

  Místa v okolí

   smírčí kříž
   Červený Hrádek
   Blatno
   Bergrutsch
   městské sklepy
   kostel sv. Jiljí
   Hausberk
   Kamencové jezero
   Nový Žeberk
   kostel sv. Barbory
   Skalní okno
   kamenný kříž
   Starý Žeberk
   Eduardova skála
   Dieterova štola
   Jezeří
   židovský hřbitov
   Dřevařský rybník
   Švédské šance
   Josefinina skála
   Skřivánčí vrch
   Údlice
   kostel sv. Mikuláše
   Albrechtická štola
   Přečaply
   kostel sv. Matouše
   Růžový vrch
   kostel sv. Kateřiny
   Lniště
   kostel sv. Václava
   Ahníkov
   Maják
   železniční most
   socha sv. Jiří
   socha sv. Vavřince
   Bílence
   synagoga
   radnice
   hrad u Brandova
   Hasištejn
   kostel sv. Václava
   Stülpnerův pomník
   kostel sv. Marka
   Jeřabina
   Janov
   Škrle
   milník
   kaple
   Matylda
   Ressl
   kostel sv. Václava
   kostel sv. Vavřince
   kostel sv. Vavřince
   Velemyšleves
   kaple sv. Antonína
   Rieckenova vila
   Bílý sloup
   Pilařský rybník
   Litvínov
   nová radnice
   stará synagoga
   kostel sv. Anny
   Sirné lázně
   městské opevnění
   smírčí kříže
   křížová cesta
   Střelnice
   kostel sv. Martina
   Loučná
  Základní informace místa
  ID místa: 413
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 9.7.2005
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama