Částečně zachovalý a chátrající, částečně zřícený pův. got. hrad z konce 13. stol., vystavěný jistým Mikulášem. Na přel. 15.-16. stol. přestavěn a rozšířen Štěpánem Mariássym, následně poškozen, ale již po r. 1538 obnoven renesančně. Hradu dominuje renesanční palác a okrouhlé věže v nárožích.
Hlavní obrázek místa
palácová budova v jižní frontě mladší východní části hradu
© Jan P. Štěpánek 08/2016
Markušovský hrad - významná stavebně historická památka v centru slovenského městečka Markušovce, okr. Spišská Nová Ves, na nevýrazném návrší v těsném sousedství v jádře gotického kostela sv. Michala. Areál hradu, skládající se z plně zachovalé obvodové hradby s dvěma nárožními věžemi, několika baštami a dominantní palácovou budovou výrazně chátrá a je již mnoho let nepřístupný a nevyužívaný. Některé části jsou zřícené či hrozí brzkým zřícením. Hrad je možné si pohodlně prohlédnou zvenčí a celý jej po obvodě obejít. Dovnitř však není možné se dostat. Areál je uzamčen a níže položená okna jsou pro jistotu zazděna proti nepovolenému vstupu. Hrad tak čeká na svého zachránce; pak by se stal krásnou ukázkou goticko renesanční hradní stavby menšího typu na území regionu Spiše.
Jan P. Štěpánek, 1.9. 2016
popis

Za nejstarší část hradu je obecně považována čtverhranná věž na mírně obdélníkovém půdoryse v západní části současného areálu. Věž, z níž se zachovala pouze přízemní část, se vyznačuje poměrně masivním zdivem. Současně se vznikem věže či nedlouho poté byla kolem věže vybudována hradba vymezující mírně lichoběžníkové nádvoří cca 25 x 20 m. Věž se přimykala k východní hradbě. K jižní hradbě se zevnitř přimykala minimálně trojprostorová palácová budova, mezi níž a věží se nacházel úzlý koridor pro východní bránu. Snad nějaká budova stávala i při severní hradbě. Západní frontu v nárožích chránily dvě půlkruhové dovnitř otevřené bašty. Mezi nimi byla prolomena západní brána. Zda-li však byl hrad od svého prvopočátku průchozí nebo jedna z bran je mladšího data, nelze jednoznačně určit. Patrně až na přelomu 15. a 16. století nabyl hrad současného rozsahu. Tehdy byl k východní hradbě přihrazen rozsáhlejší areál obdélného tvaru, který ze…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím www.markusovce.sk, 4.9. 2016

historie

Gotický hrad v Markušovcích byl dle listin vystavěn v roce 1284, a to Mikulášem, synem jistého Marka. Povolení ke stavbě hradu Mikulášovi pomohl u krále Ladislava IV. vyprosit jeho bratr Batyz, údajný zakladatel obce Batizovce. Odborníci se shodují, že za nejstarší část hradu je snad možné označit čtverhrannou věž na mírně obdélníkovém půdoryse v současné západní části hradu, původně v samostatném opevnění, která plnila funci jak obytnou, tak obrannou. Z této stavby se dodnes zachovalo jen přízemí a část patra. Patrně později byla k vnitřní frontě jižní obvodové hradby, vymezující mírně lichoběžníkovitý půdorys, vestavěna palácová budova. Mezi věží a palácem byl ve hradbě prolomen portál vstupní brány. Zda-li byl hrad již v této době průjezdný nebo zda současný zazděný západní portál je až mladšího datování, nelze spolehlivě říci. Někdy na přelomu 15. a 16. století byl hrad za Štěpána Mariássyho výrazně přestavěn…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím www.markusovce.sk, 1.9. 2016

Půdorys místa

půdorys hradu, 1: 14. - 15. století, 2: přelom 15. a 16. století; 3: před r. 1569; 4 a 5: 2. pol. 16. - 17. století 6: mladší
© M. Bóna, M. Šimkovic, H. Žažová, M. Bielich, M. Čurný, J. Tirpák: Výsledky doterajších výskumov šľachtického sídla v Markušovciach, Sborník příspěvk z konference Dějiny staveb 2007, Klub Augusta Sedláčka a Sdružení pro SHP, Plzeň 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Košický,  Spišská Nová Ves  ( SN ),

Místa v okolí

 kostel sv. Michala
 Markušovce
 Bocian
 Hodinová věž
 katedrála sv. Martina
 Spišská Kapitula
 Spišský hrad
Základní informace místa
ID místa: 13046
Typ místa: hrad
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama