Částečně zachovalý a chátrající, částečně zřícený pův. got. hrad z konce 13. stol., vystavěný jistým Mikulášem. Na přel. 15.-16. stol. přestavěn a rozšířen Štěpánem Mariássym, následně poškozen, ale již po r. 1538 obnoven renesančně. Hradu dominuje renesanční palác a okrouhlé věže v nárožích.
Hlavní obrázek místa
palácová budova v jižní frontě mladší východní části hradu
© Jan P. Štěpánek 08/2016
Markušovský hrad - významná stavebně historická památka v centru slovenského městečka Markušovce, okr. Spišská Nová Ves, na nevýrazném návrší v těsném sousedství v jádře gotického kostela sv. Michala. Areál hradu, skládající se z plně zachovalé obvodové hradby s dvěma nárožními věžemi, několika baštami a dominantní palácovou budovou výrazně chátrá a je již mnoho let nepřístupný a nevyužívaný. Některé části jsou zřícené či hrozí brzkým zřícením. Hrad je možné si pohodlně prohlédnou zvenčí a celý jej po obvodě obejít. Dovnitř však není možné se dostat. Areál je uzamčen a níže položená okna jsou pro jistotu zazděna proti nepovolenému vstupu. Hrad tak čeká na svého zachránce; pak by se stal krásnou ukázkou goticko renesanční hradní stavby menšího typu na území regionu Spiše.
Jan P. Štěpánek, 1.9. 2016
popis

Za nejstarší část hradu je obecně považována čtverhranná věž na mírně obdélníkovém půdoryse v západní části současného areálu. Věž, z níž se zachovala pouze přízemní část, se vyznačuje poměrně masivním zdivem. Současně se vznikem věže či nedlouho poté byla kolem věže vybudována hradba vymezující mírně lichoběžníkové nádvoří cca 25 x 20 m. Věž se přimykala k východní hradbě. K jižní hradbě se zevnitř přimykala minimálně trojprostorová palácová budova, mezi níž a věží se nacházel úzlý koridor pro východní bránu. Snad nějaká budova stávala i při severní hradbě. Západní frontu v nárožích chránily dvě půlkruhové dovnitř otevřené bašty. Mezi nimi byla prolomena západní brána. Zda-li však byl hrad od svého prvopočátku průchozí nebo jedna z bran je mladšího data, nelze jednoznačně určit. Patrně až na přelomu 15. a 16. století nabyl hrad současného rozsahu. Tehdy byl k východní hradbě přihrazen rozsáhlejší areál obdélného tvaru, který ze…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím www.markusovce.sk, 4.9. 2016

historie

Gotický hrad v Markušovcích byl dle listin vystavěn v roce 1284, a to Mikulášem, synem jistého Marka. Povolení ke stavbě hradu Mikulášovi pomohl u krále Ladislava IV. vyprosit jeho bratr Batyz, údajný zakladatel obce Batizovce. Odborníci se shodují, že za nejstarší část hradu je snad možné označit čtverhrannou věž na mírně obdélníkovém půdoryse v současné západní části hradu, původně v samostatném opevnění, která plnila funci jak obytnou, tak obrannou. Z této stavby se dodnes zachovalo jen přízemí a část patra. Patrně později byla k vnitřní frontě jižní obvodové hradby, vymezující mírně lichoběžníkovitý půdorys, vestavěna palácová budova. Mezi věží a palácem byl ve hradbě prolomen portál vstupní brány. Zda-li byl hrad již v této době průjezdný nebo zda současný zazděný západní portál je až mladšího datování, nelze spolehlivě říci. Někdy na přelomu 15. a 16. století byl hrad za Štěpána Mariássyho výrazně přestavěn…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím www.markusovce.sk, 1.9. 2016

Půdorys místa

půdorys hradu, 1: 14. - 15. století, 2: přelom 15. a 16. století; 3: před r. 1569; 4 a 5: 2. pol. 16. - 17. století 6: mladší
© M. Bóna, M. Šimkovic, H. Žažová, M. Bielich, M. Čurný, J. Tirpák: Výsledky doterajších výskumov šľachtického sídla v Markušovciach, Sborník příspěvk z konference Dějiny staveb 2007, Klub Augusta Sedláčka a Sdružení pro SHP, Plzeň 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Slovensko, Košický,  Spišská Nová Ves  ( SN ),

Místa v okolí

 kostel sv. Michala
 Markušovce
 Bocian
 Hodinová věž
 katedrála sv. Martina
 Spišská Kapitula
 Spišský hrad
Základní informace místa
ID místa: 13046
Typ místa: hrad
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama