Zbytky hradeb a příkopu hradu jehož zakladatelem je uváděn Drslav, prefekt plzeňský. Hrad vznikl koncem 12. stol. a počátkem 15. stol. byl již opuštěn. Původní hrad nebyl nejspíše kamenný, protože zbytky zdiva jsou mladšího původu.
Hlavní obrázek místa
Hrad Litice u Plzně
© Jiří Čížek 05/2004
Když pojedete z Plzně směrem na Klatovy výpadovkou okolo známé „Borské věznice“ můžete si prohlédnout zbytky zříceniny hradu Litice. Auto je nejlépe zaparkovat před křižovatkou silnic Plzeň – Klatovy a Radobičice – Valcha, u restaurace „Na návsi“. Dále pěšky po silnici směr Valcha a asi po 100 m, při první možnosti, odbočit ze silnice vpravo na cestu, která mírně stoupá do kopce a sleduje silnici. U prvního domku odbočíme vlevo a po 20ti metrech opět vlevo a jsme v areálu hradu. Od restaurace k areálu hradu to není ani 10 minut pěšky. Z hradiska je výhled na obec Litice s dominantou kostela sv. Petra a Pavla. Těsně před areálem hradu si můžete prohlédnout morušovník bílý a černý (Morus alba a nigra). Tento druh pěstovaný dříve jako ovocný strom byl do Evropy dovezen z Číny v 16. stol. Listy morušovníku se krmily housenky bource morušového.
17.7. 2003
historie

Hrad se nachází na ostrohu, který obtéká Litický potok. Jako zakladatel hradu je uváděn Drslav, prefekt plzeňský. Hrad vznikl koncem 12 stol. a počátkem 15. stol. byl již opuštěn. Podle některých autorů nebyl původní hrad kamenný, protože známe zbytky zdiva jsou mladšího původu. Zachovány zbytky zdí hradeb a paláce s dobře patrným hradním příkopem.

17.7. 2003

Půdorys místa


© M. Novobilský
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM),

Místa v okolí

 Tyršův most
 Štěnovice
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Betlémská kaple
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 Velká synagoga
 Západočeské muzeum
 městské opevnění
 mariánský sloup
 Gerlachovský dům
 radnice
 masné krámy
 Černá věž
 Císařský dům
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Kunčin Hrádek
 Křimice
 Chlumčany
 Sylvánský vrch
 kostel sv. Jiří
 Malesice
 Radyně
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 Kyjov
 Džbánek
 Chlum u Plzně
 Nebílovy
 kostel sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Červený Hrádek
 Netunice
 kolomazná pec
 boží muka
 Dolní Lukavice
 kostel sv. Martina
 Komberk
 Čertův mlýn
 kostel sv. Vojtěcha
 Krkavec
 Šťáhlavy
 židovský hřbitov
 Věžka
 Křížový vrch
 Čeminy
 Přestavlky
 Kozel
 židovský hřbitov
 Řenče
 Dolanský Mlýn
 kostel Všech svatých
 Vlčtejn
 Nezvěstice
 Buben
 Pokonice
 Klabava
 Stará pošta
 kostel sv. Vavřince
 Neslívy
 Žákava
 kaolinový důl
 Rochlov
 Hluboká
 Lopata
 Kožich
 kostel sv. Mikuláše
 Kokotsko
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Diviše
 Bušovice
 Frumštejn
 Spálený mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Líšťany
 synagoga
 židovský hřbitov
 Hradiště
 Luhov
 Luhov
Základní informace místa
ID místa: 703
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama