Založen před r. 1361 Oldřichem Tistou z Hedčan. Od konce 14. st. patří Kolovratům. R. 1430 oblehli hrad husité. Hrad rychle chátral, již r. 1590 se uvádí jako pustý. Jeho funkci jako střediska panství převzal Liblín.
Hlavní obrázek místa
pohled z paláce na zbytek druhé věže
© zdeněk komínek, 05/2009
Pod hradem je jedinečný plácek, na kterém je možné beztrestně při zásadách slušného chování tábořit. Nejbližší zastávka vlaku je v Radnicích severovýchodně od Plzně, odkud po zelené turistické značce po 10,5 km doputujete až k hradu. Tato nádherná, romantická zřícenina je vhodná jak na pohodový výletíček, tak i na vandr. V létě se na plácku pod hradem pořádají tábory. V okolí je dostatek dřeva a v těsné blízkosti teče malý pitný potůček. (Teda údajně.)
JC, 28.5. 2002
historie

Hrad Libštejn

Tichému údoli jižně od Liblína vévodí tento osamělý hrádek svou vysokou, mohutnou věží. Vrch, na němž stojí, je z obou stran oddělen údolím dvou bystřin od sousedních zalesněných strání, které jej převyšují. Strmost návrší, na němž byl postaven, činila jej těžce přístupným. Hradební zdi jsou dnes již z valné části sesuty, zříceniny zarůstají lesem, avšak přece lze si učiniti představu o bývalém uspořádání hradu. Vysoká, čtverhranná věž má zaoblené rohy, zpevněné mohutnými kvádry. Byla jádrem obrany hradu, který byl nedobytný, dokud nebylo střelných zbraní. Když se ve válkách husitských ukázalo, že palbě ze sousedních návrší neodolá, byla k jeho obraně na jednom z nich zřízena bašta s opevněním. Libštejn založen byl ve 14. století. Držiteli jeho byli Kolovratové. Roku 1430 oblehli hrad husité, táhnoucí k Plzni. Střelbou pobořili jeho hradby a zmocnili se předhradí, avšak zadní hrad se uhájil. Proto husité odtáhli a nechali tu menší oddíl,…  číst dále

31.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Zakletý rytíř

Pán hradu Libštejna žil s rytířem, který tehdy seděl na Krašově, v smrtelném nepřátelství. Znepřátelili se pro statek, který stál na pomezí jejich panství. Když jej krašovský pán svým lidem obsadil a nechtěl libštejnskému pánu vydati, sebral libštejnský svůj lid, vyzbrojil jej a přitrhnuv za noční doby ke Krašovu, zmocnil se ho náhlým útokem. Hrad vyloupil a rytířovu rodinu odvedl na Libštejn, kde ji uvrhl v temné sklepení. Rytíř krašovský svůj hrad znovu opevnil a chystal výpravu na Libštejn, aby osvobodil ženu a zajaté děti. Po dvou letech přilehl nečekaně k Libštejnu a skryl se se svým lidem pod hradbami. Jeden ze zbrojnošů tajné hradby přelezl a posadil na hrad červeného kohouta. Do tmy vyšlehly plameny z dřevěné střechy, v hradě vypukl zmatek. Krašovský vnikl do hradu, pobil čeleď, zajal hradního pána. „Konečně tě mám, ty šelmo hltavá!“ vzkřikl, plana pomstou, a zahrozil mečem na odzbrojeného rytíře. „Vrať mi…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002

Půdorys místa

, Fotorepro
D. Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Liblín

Místa v okolí

 Liblín
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Hradiště
 Kaceřov
 dvůr Rohy
 Babina
 Svinná
 Svinná
 dvůr Lednice
 hradiště Koryta
 Hřešihlavy
 Krašov
 kaple sv. Rozálie
 kašna
 Jakšovský dům
 Na Vrchách
 kostel sv. Václava
 Radnice
 synagoga
 Radost
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Prokopa
 Třebekov
 kostel sv. Martina
 Prašný Újezd
 kaple sv. Vojtěcha
 Hromnické jezírko
 Spálený mlýn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 dvůr Býkov
 Březina
 Chříč
 Březina
 Angerbach u Kožlan
 Terešov
 židovský hřbitov
 Bušovice
 Zvíkovec
 Podmokly
 dvůr Hubenov
 Dolanský Mlýn
 železná huť
 Šebíkov
 Strachovice
 Radeč
 Věžka
 Kokotsko
 Rovný
 Ostrovecký mlýn
 Osek u Rokycan
 Plasy
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Krakovec
 Žižkovo bojiště
 kostel sv. Blažeje
 Čertův mlýn
 Ondřejov
 kaple se zvoničkou
 židovský hřbitov
 boží muka
 Skryjská jezírka
 smírčí kříž
 Zhoř
 Slabce
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum u Plzně
 smírčí kříž
 kolomazná pec
 Hřebečníky
 Odlezelské jezero
 kostel sv. Jiří
 Krkavec
 kostel sv. Štěpána
 Sylvánský vrch
Základní informace místa
ID místa: 203
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama