Hrad byl pravděpodobně založen po roce 1253, první zmínka však pochází z roku 1297, kdy jej držel opavský kníže Mikuláš I. Žibřid z Barutu. V roce 1518 je hrad již uváděn jako pouhá sutina.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na horu Landek (v popředí řeka Odra)
© Miroslav BITTER 04/2007
Hrad Landek byl pravděpodobně založen Přemyslem Otakarem II. po roce 1253 jako ochrana do té doby málo opevněné hranice s opolským knížectvím, přes které se roku 1241 přehnal nájezd Tatarů. Historikové se domnívají, že Landek vznikl právě po tomto hrozivém tatarském nájezdu, kterým utrpělo Opavsko a současně i kraj Hlučínský. První zmínka o něm je však až z roku 1297, kdy jej držel jako zeměpanské léno od opavského knížete Mikuláš I., Žibřid z Barutu. Za česko-uherských válek byl hrad zbořen a již nebyl obnoven. V roce 1518 byl hrad podle historických pramenů jen pouhou sutinou. Do roku 1912 se zachovaly z této doby ještě dva silné kamenné pilíře, které byly postaveny nad obecním potokem u nynější cesty na Landek. Podle závěsů v těchto kamenných pilířích lze usoudit, že tvořily část vstupní brány. Kameny z hradu byly rozebrány a místními obyvateli použit ke stavebním účelům, zejména pak jako základové zdivo. Dnes je přístup k hradu Landek značen zelenou turistickou značkou z jižního konce Ludgeřovic.
Miroslav BITTER, 23.11. 2005
turistické

Hrad Landek, respektive hrad na stejnojmenném vrcholu, je pro návštěvníka nejsnáze přístupný po značených turistických trasách. Buď po zelené od mostu přes Odru v Koblově, nebo opět po zelé od křižovatky v Petřkovicích, kudy se odbočuje do zdejšího slavného Hornického muzea. Samostatná stezka vede na Landek i z Hornického muzea. Cesta na Landek vede příjemným lesem s množstvím již nefunkčních důlních jam. Samotný hrad neleží přímo na vrchulu Landeka, ale na o něco málo nižším opyši, na hraně prudkého skalnatého srázu k soutoku řeky Ostravice s Odrou. Přístup do hradu je chráněn dvojicí mohutných příkopů, které přeťaly přístupovou, mírně stoupající šíji. Mezi příkopy se nachází těleso mohutného vysokého valu. Jádro hradu, které je přibližně oválného až takřka kruhového tvaru, je dodnes oproti přístupové straně a příkopům chráněno valem na hraně plata. Jakékoliv viditelné pozůstatky by neznalý návštěvník na ploše hradu hledal marně. Kromě mnoha…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 16.4. 2006

historie

Historie Landeku a Koblova

Dějiny Koblova jsou od počátku úzce spjaty s dějinami hradu Landeku. Ten byl založen pravděpodobně Přemyslem Otakarem II. Po roce 1253 jako ochrana do té doby málo opevněné hranice s opolským knížectvím, přes které se roku 1241 převalil nájezd Tatarů. Většina historiků se domnívá, že Landek vznikl právě po tomto hrozivém tatarském nájezdu, kterým utrpělo Opavsko a současně i kraj Hlučínský. Po vypuzení Tatarů ukázalo se nutné opevnit zemi, a tím zamezit podobným nájezdům, jaký například učinila spojená vojska opolského, krakovského a haličského knížete právě v roce 1253. Počalo se tudíž se stavbou pevných hradů na těžko přístupných místech a hlavně na zemských hranicích. V té době byl též vystavěn hrad Landek. První zmínka o něm je však až z roku 1297. Až do roku 1327 byla Ostrava součástí polského státu, jehož státní hranice se sousední Moravou tvořila řeka Ostravice. Tyto hranice střežil z české strany hrad na vrcholu…  číst dále

Miriam Prokešová, Landecké pověsti - Repronis 2003, 22.11. 2005

pověsti

Dítě a poklad

Bylo to na Velký pátek. Venku bylo ještě chladno a z blízkého kostela se ozýval zpěv pašijových písní. Chudá žena z nedalekého domku, s dítětem na ruce, pásla na svahu Kandelu krávu. Když tak zamyšleně přemýšlela o své bídě a choulila své dítě stále více k sobě, aby mu ani trošičku zima nebyla, zaslechla za svými zády podivný hluk. Otočila se a zpozorovala, jak se skála v Kandelu otevírá. Překvapeně se zastavila a zírala očima doširoka rozevřenýma před sebe. Před jejími užaslými zraky se otevírala brána do podzemí. Přikročila k ní a spatřila chodbu osvětlenou leskem zlata, stříbra a drahokamů. Zvědavě sestoupila po mramorových schodech a dostala se do velké, pohádkově vyzdobené místnosti naplněné šperky, drahokamy a zlatem. Všude kolem sebe viděla zkamenělé postavy rytířů, pravděpodobně hlídačů těchto pokladů. Užasle stála a dítě stále tiskla ke své hrudi. Z dálky najednou uslyšela hlas: „Nestůj…  číst dále

Miriam Prokešová, Landecké pověsti - Repronis 2003, 28.11. 2005

Další texty pověsti

Půdorys místa

půdorys hradu
© P. Kouřil, D. Prix, M. Wihoda: Hrady českého Slezska, AÚ AV ČR Brno, 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Ostrava-město  (OV),

Místa v okolí

 štola Vilemína
 štola Nový
 štola Štolní
 štola Tereza
 kaple sv. Barbory
 jáma Josef
 štola Hubert
 větrní důl Vrbice
 Důl Jindřich
 Důl Heřmanice
 nová radnice
 vila Felixe Neumanna
 Annin dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 důl Josef
 vodárna na Hladnově
 Městská jatka
 kaple na Zámostí
 Sýkorův most
 socha sv. Floriána
 Dům umění
 Důl Petr Bezruč
 radnice
 hotel Imperial
 Palác Elektra
 Německý dům
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 městské hradby
 důl Prokop
 důl Šalamoun
 Rovninské balvany
 důl Ema a Lucie
 halda Ema
 důl Trojice
 Areál MINIUNI
 ZOO Ostrava
 důl Neumann
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 důl Michálka
 Hošťálkovice
 Manor house
 Vítkovice
 dvůr Paseky
 Rychvald
 strážní věž
 radnice
 důl Michal
 kostel sv. Pavla
 židovský hřbitov
 Kunčičky
 kostel Panny Marie
 židovský hřbitov
 Lovecký zámeček
 Šilheřovice
 důl Alexandr
 Třebovice
 kaple sv. Kříže
 Chałupki
 Radvanický pivovar
 Bohumín
 městské hradby
 Hlučín
 Radvanice
 Zábřeh
 Husův sbor
 kostel sv. Anny
 kostel Krista Krále
 Jubilejní kolonie
 vodárenská věž
 Poruba
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Ducha
 Dobroslavice
 kostel sv. Kateřiny
 Bartovice
 fara
 socha sv. Floriána
 školní budova
 Stará Bělá
 Orlová
 kostel sv. Anny
 Polanka nad Odrou
 Šenov
 Dolní Lutyně
 Závada
 Závada
 Vratimov
 Milotička
 Stará Bělá
 Vratimov
 Polanská niva
 Dolní Benešov
 Šumbark
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 kostel sv. Anny
 Smolkov
 Dolní Suchá
 Bělá
 Řepiště
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Smolkov
 Paskov
 Panský pivovar
 Doubrava
 kaple sv. Floriána
 Prostřední Suchá
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 Kotulova dřevěnka
 evangelický kostel
 Horní Suchá
 Bolatice
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Markéty
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 Prostřední Bludovice
 Horní Bludovice
 Životice
 kostel sv. Valentina
 Albertovec
 Bravantice
 Žermanický lom
 Pitrov
 Studénka
Základní informace místa
ID místa: 601
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.2.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama