Hrad byl pravděpodobně založen po roce 1253, první zmínka však pochází z roku 1297, kdy jej držel opavský kníže Mikuláš I. Žibřid z Barutu. V roce 1518 je hrad již uváděn jako pouhá sutina.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na horu Landek (v popředí řeka Odra)
© Miroslav BITTER 04/2007
Hrad Landek byl pravděpodobně založen Přemyslem Otakarem II. po roce 1253 jako ochrana do té doby málo opevněné hranice s opolským knížectvím, přes které se roku 1241 přehnal nájezd Tatarů. Historikové se domnívají, že Landek vznikl právě po tomto hrozivém tatarském nájezdu, kterým utrpělo Opavsko a současně i kraj Hlučínský. První zmínka o něm je však až z roku 1297, kdy jej držel jako zeměpanské léno od opavského knížete Mikuláš I., Žibřid z Barutu. Za česko-uherských válek byl hrad zbořen a již nebyl obnoven. V roce 1518 byl hrad podle historických pramenů jen pouhou sutinou. Do roku 1912 se zachovaly z této doby ještě dva silné kamenné pilíře, které byly postaveny nad obecním potokem u nynější cesty na Landek. Podle závěsů v těchto kamenných pilířích lze usoudit, že tvořily část vstupní brány. Kameny z hradu byly rozebrány a místními obyvateli použit ke stavebním účelům, zejména pak jako základové zdivo. Dnes je přístup k hradu Landek značen zelenou turistickou značkou z jižního konce Ludgeřovic.
Miroslav BITTER, 23.11. 2005
turistické

Hrad Landek, respektive hrad na stejnojmenném vrcholu, je pro návštěvníka nejsnáze přístupný po značených turistických trasách. Buď po zelené od mostu přes Odru v Koblově, nebo opět po zelé od křižovatky v Petřkovicích, kudy se odbočuje do zdejšího slavného Hornického muzea. Samostatná stezka vede na Landek i z Hornického muzea. Cesta na Landek vede příjemným lesem s množstvím již nefunkčních důlních jam. Samotný hrad neleží přímo na vrchulu Landeka, ale na o něco málo nižším opyši, na hraně prudkého skalnatého srázu k soutoku řeky Ostravice s Odrou. Přístup do hradu je chráněn dvojicí mohutných příkopů, které přeťaly přístupovou, mírně stoupající šíji. Mezi příkopy se nachází těleso mohutného vysokého valu. Jádro hradu, které je přibližně oválného až takřka kruhového tvaru, je dodnes oproti přístupové straně a příkopům chráněno valem na hraně plata. Jakékoliv viditelné pozůstatky by neznalý návštěvník na ploše hradu hledal marně. Kromě mnoha…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 16.4. 2006

historie

Historie Landeku a Koblova

Dějiny Koblova jsou od počátku úzce spjaty s dějinami hradu Landeku. Ten byl založen pravděpodobně Přemyslem Otakarem II. Po roce 1253 jako ochrana do té doby málo opevněné hranice s opolským knížectvím, přes které se roku 1241 převalil nájezd Tatarů. Většina historiků se domnívá, že Landek vznikl právě po tomto hrozivém tatarském nájezdu, kterým utrpělo Opavsko a současně i kraj Hlučínský. Po vypuzení Tatarů ukázalo se nutné opevnit zemi, a tím zamezit podobným nájezdům, jaký například učinila spojená vojska opolského, krakovského a haličského knížete právě v roce 1253. Počalo se tudíž se stavbou pevných hradů na těžko přístupných místech a hlavně na zemských hranicích. V té době byl též vystavěn hrad Landek. První zmínka o něm je však až z roku 1297. Až do roku 1327 byla Ostrava součástí polského státu, jehož státní hranice se sousední Moravou tvořila řeka Ostravice. Tyto hranice střežil z české strany hrad na vrcholu…  číst dále

Miriam Prokešová, Landecké pověsti - Repronis 2003, 22.11. 2005

pověsti

Dítě a poklad

Bylo to na Velký pátek. Venku bylo ještě chladno a z blízkého kostela se ozýval zpěv pašijových písní. Chudá žena z nedalekého domku, s dítětem na ruce, pásla na svahu Kandelu krávu. Když tak zamyšleně přemýšlela o své bídě a choulila své dítě stále více k sobě, aby mu ani trošičku zima nebyla, zaslechla za svými zády podivný hluk. Otočila se a zpozorovala, jak se skála v Kandelu otevírá. Překvapeně se zastavila a zírala očima doširoka rozevřenýma před sebe. Před jejími užaslými zraky se otevírala brána do podzemí. Přikročila k ní a spatřila chodbu osvětlenou leskem zlata, stříbra a drahokamů. Zvědavě sestoupila po mramorových schodech a dostala se do velké, pohádkově vyzdobené místnosti naplněné šperky, drahokamy a zlatem. Všude kolem sebe viděla zkamenělé postavy rytířů, pravděpodobně hlídačů těchto pokladů. Užasle stála a dítě stále tiskla ke své hrudi. Z dálky najednou uslyšela hlas: „Nestůj…  číst dále

Miriam Prokešová, Landecké pověsti - Repronis 2003, 28.11. 2005

Další texty pověsti

Půdorys místa

půdorys hradu
© P. Kouřil, D. Prix, M. Wihoda: Hrady českého Slezska, AÚ AV ČR Brno, 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Ostrava-město  (OV),

Místa v okolí

 štola Vilemína
 štola Nový
 štola Štolní
 štola Tereza
 kaple sv. Barbory
 jáma Josef
 štola Hubert
 větrní důl Vrbice
 Důl Jindřich
 Důl Heřmanice
 nová radnice
 vila Felixe Neumanna
 kostel sv. Mikuláše
 Annin dvůr
 Městská jatka
 důl Josef
 vodárna na Hladnově
 kaple na Zámostí
 Sýkorův most
 radnice
 socha sv. Floriána
 Dům umění
 Důl Petr Bezruč
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 hotel Imperial
 Palác Elektra
 Německý dům
 městské hradby
 Rovninské balvany
 důl Prokop
 důl Šalamoun
 důl Ema a Lucie
 ZOO Ostrava
 halda Ema
 důl Trojice
 Areál MINIUNI
 důl Neumann
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 důl Michálka
 Hošťálkovice
 Vítkovice
 Manor house
 dvůr Paseky
 Rychvald
 radnice
 důl Michal
 strážní věž
 kostel sv. Pavla
 židovský hřbitov
 Kunčičky
 kostel Panny Marie
 židovský hřbitov
 Lovecký zámeček
 Šilheřovice
 důl Alexandr
 Třebovice
 kaple sv. Kříže
 Chałupki
 Radvanický pivovar
 Bohumín
 městské hradby
 Hlučín
 Radvanice
 Zábřeh
 Husův sbor
 kostel sv. Anny
 kostel Krista Krále
 Jubilejní kolonie
 vodárenská věž
 Poruba
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Kateřiny
 Bartovice
 fara
 socha sv. Floriána
 školní budova
 Stará Bělá
 Orlová
 Polanka nad Odrou
 kostel sv. Anny
 Šenov
 Dolní Lutyně
 Závada
 Závada
 Vratimov
 Velká Polom
 Stará Bělá
 Vratimov
 Dolní Benešov
 Šumbark
 Polanská niva
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 kostel sv. Anny
 Smolkov
 Dolní Suchá
 Řepiště
 Bělá
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Smolkov
 Paskov
 Doubrava
 Panský pivovar
 Prostřední Suchá
 kaple sv. Floriána
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 Kotulova dřevěnka
 evangelický kostel
 Horní Suchá
 Bolatice
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Markéty
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 Prostřední Bludovice
 Horní Bludovice
 Životice
 kostel sv. Valentina
 Bravantice
 Albertovec
 Žermanický lom
 Pitrov
 Studénka
Základní informace místa
ID místa: 601
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.2.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama