
Objekt hradu lze projít s průvodcem nebo i samostatně, což dává návštěvníkům příjemnou možnost zdržovat se v určitých prostorách podle toho, co je nejvíce zajímá. Kromě prohlídky vlastní hradní stavby a nejreprezentativnějšího Rytířského sálu se sklípkovou klenbou je možné seznámit se v hradním sklepení s dosavadními výsledky archeologických výzkumů (vč. shlédnutí nejzajímavějších nálezů mezi než patří například meč z poloviny 14. století). V palácovém přízemí najdete hradní hladomornu, vězení a výstavu o vývoji soudnictví na území Čech. V 1. patře se nachází hradní zbrojnice a rozsáhlá expozice věnovaná parforsním honům. Cestou na věž si můžete prohlédnout historická vyobrazení a pohlednice Kunětické hory. Celá prohlídka je korunována vyhlídkou z věže, která je nejvyšším místem v tomto regionu a za dobré viditelnosti nabízí pohled na Železné hory, Orlické hory a Krkonoše včetně Sněžky. Největší… číst dále
Kritické rozebrání starých pamětí, svědčících o nejstarších dějinách okolí, ukazuje nám, že patří Kunětická Hora ke hradům mladším, postaveným teprve v 15. století. Pročež vylíčeny jsou tuto prvotní děje Kunětické Hory jinak, než se posud činilo. Holá hora název má po vsi Kuněticích, založené teprv tehdá, když se do Čech dostávala jména německá; nebo Kunata (po němž se Kunětice jmenují) jest tolik jako Kunrat. Okolí Kunětic patřilo klášteru Opatovskému, jenž drahně statkův přikoupil; víme to zvláště o panství Blatnickém, nabytém ve 14. věku. O Kunětické hoře myslíme, že stála na území klášteru hned při jeho založení darovaném. První zmínku o hoře našli jsme k r. 1420. Aleš Vřeštovský z Ryzemburka a přátelé jeho Beneš z Mokrovous a Jiří ze Chvalkovic, všichni horliví pod obojí, svolali ve Hradecku obyčejný tehdáž tábor či shromáždění lidu na horu Kunětickou ke dni 25. června. Pospíšil si tam z Prahy také kněz Ambrož, na nebezpečí… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.