Pozdně gotický hrad Pernštejnů vzniklý přestavbou staršího objektu na přelomu 15. a 16. stol. s unikátním opevňovacím systémem. Poničen švédskými vojsky r. 1645. Restaurován na počátku 20. stol. podle plánů architekta D. Jurkoviče.
Hlavní obrázek místa
Kunětická Hora
2003 © Václav Hájek
Hrad se nachází na dominantní osamocené vyvřelé kupě nedaleko od Pardubic. Autem 4 km severně od Pardubic směrem na Hradec Kralové. Na hrad vede zelená turistická cesta.
28.5. 2002
turistické

Objekt hradu lze projít s průvodcem nebo i samostatně, což dává návštěvníkům příjemnou možnost zdržovat se v určitých prostorách podle toho, co je nejvíce zajímá. Kromě prohlídky vlastní hradní stavby a nejreprezentativnějšího Rytířského sálu se sklípkovou klenbou je možné seznámit se v hradním sklepení s dosavadními výsledky archeologických výzkumů (vč. shlédnutí nejzajímavějších nálezů mezi než patří například meč z poloviny 14. století). V palácovém přízemí najdete hradní hladomornu, vězení a výstavu o vývoji soudnictví na území Čech. V 1. patře se nachází hradní zbrojnice a rozsáhlá expozice věnovaná parforsním honům. Cestou na věž si můžete prohlédnout historická vyobrazení a pohlednice Kunětické hory. Celá prohlídka je korunována vyhlídkou z věže, která je nejvyšším místem v tomto regionu a za dobré viditelnosti nabízí pohled na Železné hory, Orlické hory a Krkonoše včetně Sněžky. Největší…  číst dále

20.2. 2006

Další texty turistické
historie

Dějiny hradu dle Augusta Sedláčka

Kritické rozebrání starých pamětí, svědčících o nejstarších dějinách okolí, ukazuje nám, že patří Kunětická Hora ke hradům mladším, postaveným teprve v 15. století. Pročež vylíčeny jsou tuto prvotní děje Kunětické Hory jinak, než se posud činilo. Holá hora název má po vsi Kuněticích, založené teprv tehdá, když se do Čech dostávala jména německá; nebo Kunata (po němž se Kunětice jmenují) jest tolik jako Kunrat. Okolí Kunětic patřilo klášteru Opatovskému, jenž drahně statkův přikoupil; víme to zvláště o panství Blatnickém, nabytém ve 14. věku. O Kunětické hoře myslíme, že stála na území klášteru hned při jeho založení darovaném. První zmínku o hoře našli jsme k r. 1420. Aleš Vřeštovský z Ryzemburka a přátelé jeho Beneš z Mokrovous a Jiří ze Chvalkovic, všichni horliví pod obojí, svolali ve Hradecku obyčejný tehdáž tábor či shromáždění lidu na horu Kunětickou ke dni 25. června. Pospíšil si tam z Prahy také kněz Ambrož, na nebezpečí…  číst dále

August Sedláček Hrady díl I., 9.9. 2004

Další texty historie

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Ráby

Místa v okolí

 Ráby
 Ráby
 akvadukt na Židově
 Velký akvadukt
 Malý akvadukt
 automatické mlýny
 Pardubice
 Zelená brána
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 krematorium
 Nemošice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 Blatník
 vila Josefa Vosáhla
 Libišany
 Dašice
 Chvojenec
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 radnice
 kostel sv. Václava
 Krchleby
 zvonice
 Staré Čívice
 zvonice
 fara
 Medlešice
 Staré Čívice
 Škroupův dům
 Úhřetice
 Holice
 Topol
 Veselá
 Vejvanovice
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Jezbořice
 kostel sv. Mikuláše
 Moravský jez
 jez Hučák
 Bořice
 sbor kněze Ambrože
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 městské opevnění
 Chrudim
 kostel sv. Marka
 Slepotice
 Mydlářovský dům
 Hradec Králové
 kostel sv. Klimenta
 muzeum
 boží muka
 Dobřenice
 Lepějovice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Libčany
 Valy u Přelouče
 Libčany
 Hrochův Týnec
 Kozojedy
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Marka
 Stěžery
 Klešice
 Nabočany
 Mrdice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Radíkovice
 Podorlický skanzen
 tyrolská zvonice
 židovský hřbitov
 Choltice
 Březovice
 synagoga
 Kratonohy
 Barborka
 Heřmanův Městec
 kaple sv. Jiří
 kostel Božího Těla
 Chroustovice
 Kunčice
 kostel Všech svatých
 obecná škola
Kontaktní informace
Státní hrad Kunětická Hora
563352 Staré Hradiště
Tel: 466 415 428 , 725 507 500
http://www.hrad-kunetickahora.cz/
kunetickahora@pardubice.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 193
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama