Zříc. hradu Markvarticů z poč. 14. stol. Prodán Janem z Kumburka r. 1406 Janu Krušinovi z Lichtemburka. Vnější opevnění post. 1437–56 Hynek Kruš. z Licht. V 16. stol. maj. Trčků. Poničen Švédy, r. 1658 pobořen na příkaz císaře.
Hlavní obrázek místa
Hrad Kumburk
Pozůstatek gotického hradu na čedičové homoli (642m.n.m) Hrad byl vystavěn počátkem 14. století. Roku 1658 na rozkaz císaře pobořen.
© Miroslav Novotný, 04/2009
Mohutné zbytky hradu na vysokém kopci s velkými podzemními místnostmi jsou návštěvné celoročně. O záchranu hradu se pokouší několik našených lidiček. Vstupné se na hrad neplatí. Pokud vylezete na věž, uvidíte i nedaleký vrch, na kterém se nachází hrad Bradlec.
28.5. 2002
turistické

První svatba na Kumburku! Dne 2.7.2005 ve 13.30 h si na vyhlídkové plošině velké věže řekli své "ANO" Martina a Dan z Prahy. Přejeme jim hodně štěstí!

Markéta Maierová, správa hradu, 8.7. 2005

Další texty turistické
historie

Hrad Kumburk stával na homolovitém kopci, dnes téměř úplně zalesněném. Byl výborně opevněn. Jednotlivá pásma obrany byla seskupena kolem vrcholu kopce. Přístupová cesta stoupala ve spirále kolem kopce a na západní straně před první branou překročila po padacím mostě příkop. Hluboký příkop s vysokým valem tvořil zevní opevnění a obklopoval celý areál hradu. Mezi hradební zdí a vnitřním hradem vedla cesta dalšími třemi branami k většímu prostranství na západní straně hradu, kde byly hospodářské budovy, a odtud již do vnitřního hradu. Ten byl rovněž obehnán zdí. Při severním okraji byla velká budova paláce, k níž přiléhala na východním nejvyšším bodu kopce hranolovitá hradební věž, vedle níž tu bývala v jižním cípu vnitřního opevnění věž kulatá. Do vnitřního hradu se vstupovalo branou v menší hranolové věži na západním okraji hradu. Hrad Rumburk vznikl začátkem 14. století, kdy se v tomto kraji usadila vartemberská větev rodu Markvarticů.…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 8.2. 2009

pověsti

Duch Meluzíny

Po zříceninách se za větrných nocí toulá a naříká duch panny Meluzíny, která tu byla vězněna ve věži, jejíž zbytky se dodnes nazývají Panenská věž. Podle jiné pověsti se zde také objevoval přízrak smutného myslivce.

Martin Stejskal: Labyrintem tajemna, Paseka 1991, 26.4. 2003

Další texty pověsti

Půdorys místa

Půdorys hradu podle T. Tomíčka
© T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Semily  (SM), Syřenov

Místa v okolí

 Bradlec
 Stav
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Dřevěnice
 Železnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Mokřice
 Tábor
 Ždírec
 Alainova věž
 Levín
 zvonička
 kříž
 Žďár
 dub letní
 panská hájovna
 Lomnice nad Popelkou
 boží muka
 Levínská Olešnice
 Kláštenec
 smírčí kříž
 Čeřov
 Kozlov
 Čeřovka
 Choteč
 Kozinec
 Brada
 synagoga
 Valdická brána
 Kamenice
 Košťálov
 Kundratice
 Studenec
 Konecchlumí
 Mlázovice
 kostel sv. Martina
 Kovač
 sloup jezuity Burnatia
 Tuř
 Vokšice
 Pecka
 mariánský sloup
 Prachovské skály
 Lázně Bělohrad
 Pařez
 Veliš
 Milíčeves
 kostel sv. Václava
 Zvědavá ulička
 městská spořitelna
 stará radnice
 Loreta
 kašna a sousoší
 kostel sv. Vavřince
 hraběcí pivovar
 Loukov
 Hrádek u Vřesníka
 Jilemnice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Anny
 Sytový
 Koštofrank
 radnice
 Sobčice
 Ostružno
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Semily
 Ostroměř
 Hradišťko
 fara
 Chloumky
 Jičíněves
 Jičíněves
 Obora
 kostel sv. Prokopa
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Horní Branná
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Hrad u Bezníka
 kostel sv. Matouše
 Plátenický dům
 Nadslav
 Holovousy
 Masarykova vyhlídka
 Kozákov
 Podhůří
 Myší skála
 kostel sv. Martina
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 Údrnice
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Hořice
Kontaktní informace
Sdružení pro záchranu hradu Kumburku
Milan Dostál
Březinova 907
544 04 Dvůr Králové
http://www.kumburk.cz
sprava.hradu@kumburk.cz;Tomas.Kumburk@seznam.cz;Le
Základní informace místa
ID místa: 192
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama