Zříc. hradu Markvarticů z poč. 14. stol. Prodán Janem z Kumburka r. 1406 Janu Krušinovi z Lichtemburka. Vnější opevnění post. 1437–56 Hynek Kruš. z Licht. V 16. stol. maj. Trčků. Poničen Švédy, r. 1658 pobořen na příkaz císaře.
Hlavní obrázek místa
Hrad Kumburk
Pozůstatek gotického hradu na čedičové homoli (642m.n.m) Hrad byl vystavěn počátkem 14. století. Roku 1658 na rozkaz císaře pobořen.
© Miroslav Novotný, 04/2009
Mohutné zbytky hradu na vysokém kopci s velkými podzemními místnostmi jsou návštěvné celoročně. O záchranu hradu se pokouší několik našených lidiček. Vstupné se na hrad neplatí. Pokud vylezete na věž, uvidíte i nedaleký vrch, na kterém se nachází hrad Bradlec.
28.5. 2002
turistické

První svatba na Kumburku! Dne 2.7.2005 ve 13.30 h si na vyhlídkové plošině velké věže řekli své "ANO" Martina a Dan z Prahy. Přejeme jim hodně štěstí!

Markéta Maierová, správa hradu, 8.7. 2005

Další texty turistické
historie

Hrad Kumburk stával na homolovitém kopci, dnes téměř úplně zalesněném. Byl výborně opevněn. Jednotlivá pásma obrany byla seskupena kolem vrcholu kopce. Přístupová cesta stoupala ve spirále kolem kopce a na západní straně před první branou překročila po padacím mostě příkop. Hluboký příkop s vysokým valem tvořil zevní opevnění a obklopoval celý areál hradu. Mezi hradební zdí a vnitřním hradem vedla cesta dalšími třemi branami k většímu prostranství na západní straně hradu, kde byly hospodářské budovy, a odtud již do vnitřního hradu. Ten byl rovněž obehnán zdí. Při severním okraji byla velká budova paláce, k níž přiléhala na východním nejvyšším bodu kopce hranolovitá hradební věž, vedle níž tu bývala v jižním cípu vnitřního opevnění věž kulatá. Do vnitřního hradu se vstupovalo branou v menší hranolové věži na západním okraji hradu. Hrad Rumburk vznikl začátkem 14. století, kdy se v tomto kraji usadila vartemberská větev rodu Markvarticů.…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 8.2. 2009

pověsti

Duch Meluzíny

Po zříceninách se za větrných nocí toulá a naříká duch panny Meluzíny, která tu byla vězněna ve věži, jejíž zbytky se dodnes nazývají Panenská věž. Podle jiné pověsti se zde také objevoval přízrak smutného myslivce.

Martin Stejskal: Labyrintem tajemna, Paseka 1991, 26.4. 2003

Další texty pověsti

Půdorys místa

Půdorys hradu podle T. Tomíčka
© T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Syřenov

Místa v okolí

 Bradlec
 Stav
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Dřevěnice
 Železnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Mokřice
 Tábor
 Ždírec
 Alainova věž
 Levín
 Prklín
 zvonička
 kříž
 Žďár
 dub letní
 panská hájovna
 Lomnice nad Popelkou
 boží muka
 Levínská Olešnice
 Kláštenec
 smírčí kříž
 Čeřov
 Kozlov
 Čeřovka
 Choteč
 Kozinec
 Brada
 synagoga
 vodárenská věž
 Valdická brána
 Kamenice
 Košťálov
 Kundratice
 Studenec
 Konecchlumí
 Mlázovice
 kostel sv. Martina
 Kovač
 sloup jezuity Burnatia
 Tuř
 Vokšice
 Pecka
 mariánský sloup
 Prachovské skály
 Lázně Bělohrad
 Pařez
 Veliš
 Milíčeves
 kostel sv. Václava
 Zvědavá ulička
 městská spořitelna
 stará radnice
 Loreta
 kašna a sousoší
 kostel sv. Vavřince
 hraběcí pivovar
 Loukov
 Hrádek u Vřesníka
 Jilemnice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Anny
 Sytový
 Koštofrank
 radnice
 Sobčice
 Ostružno
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Semily
 Ostroměř
 Hradišťko
 fara
 Chloumky
 Jičíněves
 Jičíněves
 Obora
 kostel sv. Prokopa
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Horní Branná
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Hrad u Bezníka
 kostel sv. Matouše
 Plátenický dům
 Nadslav
 Holovousy
 Masarykova vyhlídka
 Kozákov
 Podhůří
 Myší skála
 kostel sv. Martina
 Drahoraz
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 Údrnice
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Hořice
Kontaktní informace
Sdružení pro záchranu hradu Kumburku
Milan Dostál
Březinova 907
544 04 Dvůr Králové
http://www.kumburk.cz
sprava.hradu@kumburk.cz;Tomas.Kumburk@seznam.cz;Le
Základní informace místa
ID místa: 192
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama