Zříc. hradu Markvarticů z poč. 14. stol. Prodán Janem z Kumburka r. 1406 Janu Krušinovi z Lichtemburka. Vnější opevnění post. 1437–56 Hynek Kruš. z Licht. V 16. stol. maj. Trčků. Poničen Švédy, r. 1658 pobořen na příkaz císaře.
Hlavní obrázek místa
Hrad Kumburk
Pozůstatek gotického hradu na čedičové homoli (642m.n.m) Hrad byl vystavěn počátkem 14. století. Roku 1658 na rozkaz císaře pobořen.
© Miroslav Novotný, 04/2009
Mohutné zbytky hradu na vysokém kopci s velkými podzemními místnostmi jsou návštěvné celoročně. O záchranu hradu se pokouší několik našených lidiček. Vstupné se na hrad neplatí. Pokud vylezete na věž, uvidíte i nedaleký vrch, na kterém se nachází hrad Bradlec.
28.5. 2002
turistické

První svatba na Kumburku! Dne 2.7.2005 ve 13.30 h si na vyhlídkové plošině velké věže řekli své "ANO" Martina a Dan z Prahy. Přejeme jim hodně štěstí!

Markéta Maierová, správa hradu, 8.7. 2005

Další texty turistické
historie

Hrad Kumburk stával na homolovitém kopci, dnes téměř úplně zalesněném. Byl výborně opevněn. Jednotlivá pásma obrany byla seskupena kolem vrcholu kopce. Přístupová cesta stoupala ve spirále kolem kopce a na západní straně před první branou překročila po padacím mostě příkop. Hluboký příkop s vysokým valem tvořil zevní opevnění a obklopoval celý areál hradu. Mezi hradební zdí a vnitřním hradem vedla cesta dalšími třemi branami k většímu prostranství na západní straně hradu, kde byly hospodářské budovy, a odtud již do vnitřního hradu. Ten byl rovněž obehnán zdí. Při severním okraji byla velká budova paláce, k níž přiléhala na východním nejvyšším bodu kopce hranolovitá hradební věž, vedle níž tu bývala v jižním cípu vnitřního opevnění věž kulatá. Do vnitřního hradu se vstupovalo branou v menší hranolové věži na západním okraji hradu. Hrad Rumburk vznikl začátkem 14. století, kdy se v tomto kraji usadila vartemberská větev rodu Markvarticů.…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 8.2. 2009

pověsti

Duch Meluzíny

Po zříceninách se za větrných nocí toulá a naříká duch panny Meluzíny, která tu byla vězněna ve věži, jejíž zbytky se dodnes nazývají Panenská věž. Podle jiné pověsti se zde také objevoval přízrak smutného myslivce.

Martin Stejskal: Labyrintem tajemna, Paseka 1991, 26.4. 2003

Další texty pověsti

Půdorys místa

Půdorys hradu podle T. Tomíčka
© T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Semily  (SM), Syřenov

Místa v okolí

 Bradlec
 Stav
 kostel sv. Jiří
 Dřevěnice
 kostel sv. Vavřince
 Železnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Mokřice
 Tábor
 Ždírec
 Alainova věž
 Levín
 zvonička
 kříž
 Žďár
 Lomnice nad Popelkou
 dub letní
 panská hájovna
 boží muka
 Levínská Olešnice
 Kláštenec
 smírčí kříž
 Čeřov
 Kozlov
 Čeřovka
 Choteč
 Kozinec
 Brada
 synagoga
 Valdická brána
 vodárenská věž
 Kamenice
 Košťálov
 Kundratice
 Studenec
 Konecchlumí
 Mlázovice
 kostel sv. Martina
 Kovač
 sloup jezuity Burnatia
 Tuř
 Vokšice
 Pecka
 mariánský sloup
 Prachovské skály
 Lázně Bělohrad
 Pařez
 Veliš
 kostel sv. Václava
 Milíčeves
 Zvědavá ulička
 Loreta
 městská spořitelna
 stará radnice
 kašna a sousoší
 kostel sv. Vavřince
 hraběcí pivovar
 Jilemnice
 Loukov
 Hrádek u Vřesníka
 socha sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Anny
 Sytový
 Koštofrank
 radnice
 Sobčice
 Ostružno
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Semily
 Ostroměř
 Hradišťko
 fara
 Chloumky
 Jičíněves
 Jičíněves
 Obora
 Horní Branná
 kostel sv. Prokopa
 Špitál
 hrobka Harrachů
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Hrad u Bezníka
 kostel sv. Matouše
 Plátenický dům
 Nadslav
 Holovousy
 Masarykova vyhlídka
 Kozákov
 Podhůří
 Myší skála
 kostel sv. Martina
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 Údrnice
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Hořice
Kontaktní informace
Sdružení pro záchranu hradu Kumburku
Milan Dostál
Březinova 907
544 04 Dvůr Králové
http://www.kumburk.cz
sprava.hradu@kumburk.cz;Tomas.Kumburk@seznam.cz;Le
Základní informace místa
ID místa: 192
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama