Pozůstatky nevelkého jednodílného hradu na skále nad řekou Moravicí nedaleko přehrady a obce Kružberk. Založen snad pány z Dolních Životic (Schonsteina) počátkem 14. století. Zaniká za pánů z Kosíř v polovině 15. století. Zachován krátký úsek hradby.
Hlavní obrázek místa
čelo lokality hradu Kružberk
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Pozůstatky nevelkého strážního hrádku na konci táhlého strmého hřebene a na hraně známé Hlavní skály, využívané hojně horolezci, nad levým břehem řeky Moravice. Místo se nachází asi 400 m východně od hráze přehrady Kružberk. Hrádek byl lokalizován teprve nedávno a do literatury přiveden až v tomto roce panem Petrem Zajícem. Z hradu se dochovalo centrální plato, oddělené od výrazně stoupajícího terénu do skály vylámaným příkopem, a menší úsek kamenné hradby.
Jan P. Štěpánek, 9.3. 2008
popis

Popis a lokalizace hradu

Pozůstatky nevelkého hradu se nacházejí v lese asi 1,2 km jzz. od centra obce s kostelem, na hraně výrazného skaliska nad levým břehem řeky Moravice, asi 400 m východně od hráze přehrady Kružberk. Hrad zaujímá závěr prudce klesajícího severojižního hřebene a zároveň hranu výrazné, tzv. Hlavní skály, která je známá především horolezcům. Závěr klesajícího hřebene byl před hradem přerušen do skály vylámaným příkopem, čímž byla vymezena plocha vlastního hradu. Příkop má šířku asi 10 m a hloubku něco kolem 3–4 m. Vnější strana příkopu však převyšuje dno až o celých 8 m. Z této strany byl hrad však také zajištěn (viz. text níže). Příkop je dnes využíván jako úvoz lesní cesty. Na východní straně přechází příkop brzo v prudký skalnatý sráz, na západní straně příkop obloukovitě přecházel ve strmou skalnatou rokli. Na severozápadní straně, jediné, ze které mohl být hrad ohrožen, se nad příkopem vypínala asi 40 m dlouhá kamenná hradba, po níž se dochovala…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle Archeologie Moravy a Slezska 2008: Petr Zajíc, Hrad Kružberk, 9.3. 2008

Další texty popis
historie

Historie hradu Kružberk

Nejstarší písemná zmínka o obci Kružberk je z roku 1377 (Cruczenburg) a poté z roku 1429 (Kreuczburg). Jak je vidno, název obce je odvozen od slova burg, čili hrad, nikoliv berg (kopec). Již tyto indicie ukazují na existenci hradu, sídla. Samotný hrad není písemně zmiňován. V roce 1377 byl jeho majitelem jistý Ješek z Schonsteina (dnešních Dolních Životic). Příslušníci tohoto rodu se nechávali zvát také jako Bolač a byli patrně zakladatelé i nedalekých Medlic. Zboží s hradem a vsí Kružberk zůstalo v držení tohoto rodu zřejmě až do jeho vymření na počátku 15. století. Tehdy Kružberk přechází do rukou rodu Kosířů, kteří jej spojují s panstvím Litultovice. Jindřich Kosíř byl purkrabím na nedalekém hradě Vildštejně. Jindřich byl také jediným, kdo se kdy po Kružberku psal. Z toho je také možno usuzovat, že na hradě mohl i sídlit. V době následujících vnitřních nepokojů a husitských válek hrad patrně zaniká.

Jan P. Štěpánek podle Archeologie Moravy a Slezska 2008: Petr Zajíc, Hrad Kružberk, 9.3. 2008

Půdorys místa

půdorysný plán lokality s pozůstatky hradu Kružberk
© Petr Zajíc in Archeologie Moravy a Slezska 2008
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

  • 1377

    Majitelem hradu Ješek z Schonsteina.

  • počátkem 15. století

    Kružberk přechází do rukou rodu Kosířů a spojují jej s panstvím Litultovice.

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 kostel sv. Floriána
 Jánské Koupele
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 kaple
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 Vildštejn
 kostel sv. Markéty
 Medlice
 kostel Panny Marie
 Šternek
 Melč
 Dubová
 Roderichova kaple
 Jakartovice-Deštné
 Vítkov
 Vikštejn
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Michala
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Klokočov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Markéty
 Jakartovice
 Mladecko
 Slezská Harta
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 Litultovice
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Životice
 Choltice
 Dolní Životice
 Stará Voda
 Hlavnice
 větrný mlýn
 Staré Heřminovy
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 Weisshuhnův kanál
 Velký Roudný
 kaple
 Jezdkovice
 Švédská skála
 Spálov
 arboretum
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 Nové Valteřice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Michala
 kamenný most
 Hradec nad Moravicí
 větrný mlýn
 Stěbořice
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 zvonice
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Vrchy
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kaple sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 6080
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama