
I. prohlídková trasa - Gotické paláce (Napříč českou historií aneb rozmanitost slohů na Křivoklátě). Základní prohlídková trasa vede horním nádvořím a většinou interiérů horního hradu - navštívíte místnost "Stříbrnice", hradní kapli, Rytířský a Velký královský sál, hradní sklepení a přízemí Velké věže, kde bývala hladomorna. Doba trvání prohlídky cca 60 min. II. prohlídková trasa - Celým hradem. Výběrová prohlídková trasa, mimo prostor Gotických paláců se návštěvníci podívají do oratoře kaple, Furstenberské knihovny a obrazárny, hradního muzea s expozicí saní, v exteriéru důmyslně propracovaný středověký fortifikační systém (hradby, obranná a obytná věž). Doba trvání prohlídky cca 100 min., trasa je fyzicky náročnější (přes 300 schodů). Vycházkové okruhy kolem hradu Křivoklátu - samostatné prohlídky - 4 vycházkové okruhy v délce 3 - 8 km z rozcestí pod Velkou věží: Vycházkový okruh Sokolí (3 km), Leontýnina cesta (8 km), Královská pěšina (3… číst dále
Na reliefech nad hradní branou jsou zobrazeni Vladislav a Ludvík Jagellonci.
Jeden z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů. Pozdně gotické interiéry, královské kaple a sál, knihovna, šatlava, mučírny, velká věž s expozicí lovectví a hradební ochozy. Průvodce tohoto hradu tvrdí, že je to nejstudenější hrad v Čechách. Za podívání stojí také hradní kaple, na obrázku je detail lavice, symbol zla.
Je to příběh z doby zhoubných bojů a sporů Přemyslovců o český trůn, z nichž těžil císař Bedřich Barbarossa i němečtí rytíři, kteří počali osazovati české hrady. Příběh z doby, kdy bratr nesměl věřiti bratru, kdy nad právem a spravedlností vládly lest, krutost a zrada. V těch dobách rozvratu vetřel se úlisně v přízeň Čechů zrádný Stanimír. „Srdce mě bolí,“ mluvil k zemanům, „když vidím, jak se v zemi šíří moc vašich nepřátel. Nezvolíte-li si knížete, který by se ujal pevnou rukou vlády a Němce ze země zapudil, budou místo vás i vašich potomků vbrzku v celé zemi Němci bydleti.“ Líbila se Čechům jeho řeč i zvolili si ho za knížete. Dostav se k moci, odkryl Stanimír své ledví a počal plniti pravý opak svých slibů. Obklopil se pány německými a nad samou Prahou ustanovil Němce purkrabím. Tu se sešli zemané k tajnému sněmu na hradě Křivoklátě. Snesli žaloby na knížete a rozhodli se, že… číst dále
V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.