
Nad městem Kraslicemi, asi 1 km na sever, se vypíná nad soutokem Svatavy a Stříbrného potoka mohutný ostroh Zámeckého vrchu. Na jeho temeni stál královský hrad zvaný Neuhaus, založený na ochranu zemské stezky vedoucí z Lokte přes Chodov do Saska a dělící se u Tatrovic k Nejdku a Kraslicím. První zmínka o hradu pochází z r. 1272, kdy jej Přemysl Otakar II. udělil jako léno Jindřichovi staršímu z Plavna i s osadou v podhradí a přilehlým okolím s měděnými doly. To je současně i první zpráva o Kraslicích. Toto panství pak zůstalo královským korunním lénem až do r. 1577. Do r. 1370 je drželi páni z Plavna a pak opět připadlo přímo koruně. R. 1401 zastavil Václav IV. Kraslice saským rytířům Jindřichovi a Konrádovi z Reitenbachu. Ti však přešli r. 1404 na stranu míšeňského markraběte Viléma, který tehdy bojoval v Německu proti Václavovi IV. Navíc Reitenbachové se svými příbuznými… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.