Zbytky hradu, obehnané příkopem na východě a západě, na vrcholu kopce Králova Hora ve 602 m. n. m. Občasné zbytky zdiva hradu, dnes na některých místech silně zarostlé.
Hlavní obrázek místa
Králova Hora
Celkový pohled od červené turistické cestou od Štítů.
© Jan Laurýn, 07/2007
Zbytky hradu jsou k nalezení na vrcholku kopce Králova Hora ( 602 m. n. m. ). Nejlepší přístup je od autoservisu ve Štítech po červené značce. Cesta obtáčí kopec, na pravé straně je málo znatelná cesta, která se stáčí doprava a vede přímo k vrcholku.
Jan Laurýn, 10.8. 2007
popis

Hrad se nacházel ve vrcholové poloze. Na východě a západě je hrad oddělen příkopem a valem. V jádře hradu registrujeme výraznou prohlubeň po nějaké stavbě s nepatrným zbytkem zdiva. Další zbytek zdiva se nachází v mělké jamce uprostřed dispozice. Část hradu je silně zarostlá nálety.

Jan Laurýn, 10.8. 2007

historie

Na místě vrcholku zvaném Petrov na Králově hoře se nachází středověká fortifikace hrádku, či strážního objektu. Jméno je neznámé, písemné prameny mlčí a neznámý je i samotný důvod stavby. Přisuzuje se tak nějaká spojitost se sídlem ve Štítech, stejně tak k bližší obci Horní Studénky. Jisté je pouze to, že objekt zaujal úzký stoupající hřeben, který byl přerušen vylámaným příkopem ve skále v šířce asi 8 m. Za ním je asi o 2,5 m výš plošina s pahorkem, který má podobu pětibokého klínu, zhruba o rozměru 10x18 m. V míst jsou asi tři propadliny, kdy je minimálně jedna zbytkem budovy. Potvrzuje to nález mazanice. Jižní a západní část nese náznaky zbytků valu. Na severu buď nebyl, či zanikl sesuvem. Stáří stavby se doposud nepodařilo zjistit. Vše však nasvědčuje středověkému původu.

Ivo Rozehnal - zdroj článku: M.Plaček - Povrchová prospekce reliktů šlecht.sídel na Šumpersku 2002, 15.6. 2015

pověsti

Dle pověsti se zde zjevuje přízrak Černé paní, čekající na vysvobození ze zakletí. V ústech, ze kterých šlehají plameny, drží klíče které je třeba vytáhnout. Dokud se nenajde odvážlivec jenž klíče vytáhne musí zde Černá paní obcházet.

12.6. 2011

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Štíty

Místa v okolí

 kostel sv. Leonarda
 Stará radnice
 Štíty
 Šilperk
 Štíty
 Mlýnický dvůr
 Ruda nad Moravou
 partyzánský bunkr
 kaple sv. Rocha
 Reichlova chata
 Křížová hora
 Švédské šance
 lázně Bludov
 kostel sv. Matouše
 rychta
 Bohdíkov
 Hoštejn
 Výprachtice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 Bludov
 Háj u Šumperka
 Bludov
 Bludoveček
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 Nemile
 empírová kašna
 stará radnice
 Dům Pod podloubím
 kaple sv. Václava
 morový sloup
 kostel sv. Matouše
 Nemilka
 Zábřeh
 Suchý vrch
 kaple sv. Prokopa
 Skalička
 kostel sv. Stanislava
 kostel Všech svatých
 Tatenice
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Linharta
 Geschaderův dům
 Šumperk
 Bystřec
 kostel sv. Barbory
 městská spořitelna
 městské muzeum
 muzeum celnictví
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Krčma
 dům Piáno
 rychta
 Lanškroun
 děkanství
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 kašna s delfíny
 radnice
 Vojenské muzeum
 kaple sv. Václava
 Třemešek
 Brníčko
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Dubicko
 Pleče
Základní informace místa
ID místa: 5565
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama