Ve skále vytesané prostory po skalním hrádku neznámého jména i historie, archeologicky doloženého ve 13.-14. st. Poč. 19. st. úkryt loupežníka Klempery. Dochoval se po žebříku přístupný převis ve skalní stěně, odtud vstup do dvou tesaných světniček.
Hlavní obrázek místa
Klemperka
© MarcoRave, 08/2010
Zbytky tohoto zajímavého jeskynního hrádku najdete na Kokořínsku, nedaleko samotné vsi Kokořín, a to těsně pod obcí Truskavna na začátku Šemanovického dolu. Pokud půjdete po žluté značce, nemůžete toto velmi zajímavé místo minout.
Filip Matoušek, 5.4. 2005
historie

Historie a popis

Dnešní název pozůstatků zajímavého jeskynního hrádku Klemperka vypovídá o souvislosti s loupežníkem Klemperou, který ve zdejším kraji působil a snad zde měl i jeden ze svých úkrytů. Skalní sídlo v Šemanovickém dole je však mnohem starší, a i když neznáme jeho historické osudy ani původní jméno, lze vznik hrádku klást do 13. – 14. století. Mohl nějak souviset s blízkou Truskavnou, kde je doložena tvrz zemanů z Truskavny, z níž prý vedla tesaná skalní chodba až do dolního sklepa Klemperky. Původní pískovcový převis byl tedy někdy ve středověku doplněn vytesáním dvou světniček a dřevěným přístavkem umožňujícím vstup a obranu, po němž se dochovaly draže a lůžka pro trámy. Zatímco horní světnička je umístěna v úrovni podlahy převisu, do dolní světničky je nutné sestoupit po tesaném schodišti. Tento sklep je však jako úkryt chráněných druhů netopýrů nepřístupný.

Zdeněk Fišera: Skalní hrady zemí koruny české, Libri 2004., 5.4. 2005

pověsti

O vzniku Klemperky - lidová povídačka

Na úsvitu lidských ději, kdy kraj byl silně zalesněn a jen tu a tam se našel odvážný hlouček bojovníků, který se pronikl na lov, se do tmavého údolí snesl drak. Ohněm, který vypustil z tlamy si vypálil okolí a odhalil tak skálu, která žárem plamene pukla. Do této pukliny snesl drak vejce a odletěl do severních zemí. Vejce zapadlo do škvíry a zvolna zrálo. Když se na Kokořínsku usadili Slované, počalo mýcení lesa a tak jednoho dne nalezli drvoštěpové i prasklou skálu. Odvážně vstoupili dovnitř a nalezli zde skryté vejce, které se mírně třáslo. Vejce vynesli na sluněční paprsky a ty jen co dopadly, zahřály skořápku a vejce začalo praskat. Za okamžik prasklo a z vejce se vyklubal malý drak. Tehdejší objevitelé draka vzali do vsi a vyhovali z něj hodnou ještěrku. Ta jim pomáhala při lesních pracech a když byli slované napadeni germánským nájezdem, drak jim pomohl ohněm, který zdědil po své matce dračici. Slované…  číst dále

Lidová zkazka, držící se dnes již jen v povědomí starších usedlíků v okolí. Získáno Limíkem z ústní informace., 12.4. 2004

Půdorys místa

Klemperka, celkové zaměření středověkého jeskynního hrádku
Zdeněk Fišera: Jeskynní hrady ve střední Evropě, Průzkumy památek II/ 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mělník  (ME),

Místa v okolí

 Kokořín
 Kokořín - Staráky
 Kokořín
 Nedamy
 židovský hřbitov
 Hradsko
 kostel sv. Jiří
 Bosyně
 kostel sv. Václava
 Harasov
 Pokličky
 Vidim
 Starý zámek
 Obří hlava a Žába
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 mariánské sousoší
 Slavín
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Čertovy hlavy
 Klácelka
 Had
 Houska
 Stránka
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Josefa
 Vrátenská hora
 kostel sv. Havla
 socha Krista
 kamenný milník
 pivovar
 Lobeč
 Liběchov
 Dolní Beřkovice
 Zakšín
 Brocno
 Neuberk
 Řepín
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 větrný mlýn
 mariánský sloup
 Chcebuz
 sušárna chmele
 Hláska
 evangelický kostel
 kostel sv. Ludmily
 Pražská brána
 kaple sv. Jana a Pavla
 fara
 radnice
 socha Karla IV.
 vila Karola
 Mělník
 socha sv. Floriána
 Stará škola
 kostel sv. Václava
 kaple
 Dubá
 solnice
 Valdštejnský lis
 kaple sv. Barbory
 Hradišť
 socha sv. Anny
 Hořín
 myslivna
 zdymadlo Hadík
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Havla
 socha sv. Floriana
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Starý Berštejn
 kostel sv. Linharta
 Cítov
 Sukorady
 Snědovice
 Liblice
 kostel sv. Václava
 Čap
 evangelický kostel
 kaple sv. Václava
 Byšice
 Jenišovice
 Zoopark Zelčín
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 Velké Všelisy
 Košátky
 Valdštejnsko
 mariánské sousoší
 Doksy
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Bezděz
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Horní Beřkovice
 kaple sv. Bartoloměje
 kostel sv. Martina
 Slivínko
 Salačův sloup
Základní informace místa
ID místa: 2146
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama