hrad Kleinštejn

Klejštejn, Kleinstein, Pragerhaus
V r. 1435 se Klejnštejn zmiňuje poprvé jako majetek Žibřida ze Žďáru. Klejnštejn náleží mezi hrady bergriftového typu. Zánik hradu spadá do let 1435–1437, kdy byl dobyt při sporu Vendem z Illburka s držitelem Kleinštejna Vojtěchem z Doupova
Hlavní obrázek místa
Klejnštejn
Patrné zbytky věže
2003 ©Petr Tomaštík
Zřícenina hradu Klejnštejn se nachází 2 kilometry nad obcí Kotvina, na ostrohu vybíhajícím ze severního svahu Humnického vrchu, nedaleko Klášterce nad Ohří. Volně přístupný objekt. V letních měsících hustě zarostlé vegetací, vhodný přístup na jaře a na podzim.
Petom, 23.4. 2003
turistické

Přístup na Kleinštejn

Směrem od obce Kotvina se k hradu nejsnáze dostanete tak, že na konci statku západně od vsi (silážní jáma...) vyrazíte mírně do kopce přímo na jih po znatelné polní cestě podél patníků rozhraničujících pastvinu. Pod lesem narazíte na cestu, která pokračuje do kopce šikmo po svahu. Po chvíli stoupání se cesta stočí doprava na rovinku, kde asi dříve byla také pastvina (dnes převážně zarostlá náletovými dřevinami). Odtud je již dobře vidět výrazný ostroh, kde leží naší cesty cíl. Po cestě pokračujte do kopce k ostrohu, který cesta obchází zprava; zde je asi lepší odbočit na vedlejší cestu, které odbočuje "z hlavní" doleva (jižně) prudčeji do kopce. Závěrečné stoupání svahem si ale ujít nenechte :-). Tento návod slouží pouze pro ty, kteří chtějí vědomě porušit zákaz vstupu do vojenského újezdu...

Starosta, 5.11. 2012

historie

Klejnštejn

Počátky hradu nejsou osvětleny psanými prameny. V roce 1435 se Klejnštejn zmiňuje poprvé jako majetek Žibřida ze Žďáru. Jednodílnou dispozici na čelní straně opevňoval šíjový příkop. Vlastní hrad v podstatě lichoběžníkového obrysu s okoseným jihozápadním nárožím obíhal parkán. Na východní straně nad příkopem se tyčil okrouhlý bergrift. Palác, minimálně z části podsklepený, nejspíše půdorysu o tvaru L, zaujal nejchráněnejší zadní stranu hradu. Klejnštejn nepochybně náleží mezi hrady bergriftového typu, a to spíše mezi jejich mladší varianty.

© T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 2000, 23.4. 2003

Další texty historie
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Hradiště

Místa v okolí

 Šumburk
 Šumburk
 Egerberk
 Lázně Evženie
 radnice
 železniční most
 špýchar
 Perštejn
 Funkštejn
 Maleš
 Úhošť
 Himlštejn
 radnice
 kostel sv. Terezie
 smírčí kříže
 Horní hrad
 křížová cesta
 Ptačí domky
 městské opevnění
 Kadaň
 dům č. p. 7
 Šlikovský dům
 radnice
 dům č. p. 78
 děkanství
 stará synagoga
 socha sv. Vojtěcha
 katovna
 Katova ulička
 kostel sv. Anny
 Bystřický můstek
 kostel sv. Vavřince
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 železárna
 Rokle
 Radonice
 vápenka
 Květnová
 Velichov
 Květnová
 Hasištejn
 Jírov
 radnice
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Vilémov
 Radošov
 Klínovec
 Mašťov
 maloměstské domy
 Rudá věž smrti
 Doupovská dráha
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Mořičov
 Pětipsy
 radnice
 Ostrov
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Ahníkov
 Skalky skřítků
 kostel sv. Štěpána
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Skřivánčí vrch
 Brody
 Šemnická skála
 hradiště u Černovic
 Nepomyšl
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 399
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.4.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama