Zbytky strážního a celního hradu na kupecké cestě z Čech do Lužice. Vybíralo se tu clo, silnice procházela ohrazeným dvorem a branou, údolí bylo přehrazeno dosud patrným valem, hrad poskytoval kupcům útulek i ochranný doprovod. Hrad byl r. 1442 stržen. Zbytky byly používány jako stavební materiál.
Hlavní obrázek místa
Karlsfried - skalisko na nemž stával hrad
© Pavel Jarý, 18.08.2008
Zbytky strážního a celního hradu (věže, paláce aj.) na kupecké cestě z Čech přes Žitavu do Lužice. Stavbu přikázal r. 1357 Karel IV. Vybíralo se tu clo ( proto silnice procházela ohrazeným dvorem a branou, ostatní údolí bylo přehrazeno dosud patrným valem), hrad poskytoval kupcům útulek i ochranný doprovod. Roku 1421 posilněná posádka ještě odolala obléhání husitů, ale v lednu 1424 jim slabé osazenstvo podlehlo a hrad byl vypálen. Nový majitel Jan z Vartemberka (od r. 1420 ) z obnoveného hradu podnikal loupežné výpravy. Proto hrad vykoupilo město Žitava a byl r. 1442 stržen. Zbytky ruin byly používány v okolí jako stavební materiál.
Mapa KČT14, 4.5. 2004
historie

Hrad zbudoval roku 1357 magister fabriciae Karla IV. Oldřich Tista z Hedčan. Jedná se o výjimečnou stavbu tehdejší hradní architektury, která neměla rezidenční funkci nýbrž byla jakousi opevněnou celnicí na zemské stezce do českého vnitrozemí. Čelo lokality, jež byla založena na pískovcových blocích, opevňuje skalní bariéra. V ní je vylámán vstup a vedle něho pozůstatky čtverhranné věže. V těchto místech sbíhala přes údolí hradba, doplněná ještě valem a příkopem,v níž byla prolomena brána, kterou procházela zmíněná cesta. Za skalní bariérou plní funkci širokého příkopu přírodní rozsedlina, dnes beze stop úprav. Malý nepravidelný hrad za touto rozsedlinou obsahoval nevelký palác s věžovitým přístavkem a za ním na vyvýšeném místě čtverhranný bergfrit. V německé literatuře se tento typ hradní stavby nazývá příznačně Tallsperre- přehrada (hradba přehrazující údolí). Česky se tento typ dá interpretovat asi jako hrad přehradný či uzávěrový (…  číst dále

Michal Merkl - 2004, 30.5. 2004

Půdorys místa

půdorys
© Tomáš Durdík
Obrázek Obrázek Obrázek
Německo,

Místa v okolí

 Winterstein
 kaple
 Kelchsteine
 Oybin
 Horský kostel
 kostel Pokoje
 Hrádek nad Nisou
 Starý Falkenburk
 kostel sv. Barbory
 Bílé kameny
 Grabštejn
 Lemberk
 městské opevnění
 kostel sv. Pankráce
 kašna Samaritánky
 solnice/konírna
 radnice
 Rolandova kašna
 Žitava
 staré gymnasium
 Jánský kostel
 Krompach
 Krompach
 kostel Panny Marie
 Tkalcovský kostel
 městské lázně
 kostel sv. Kříže
 Johanneum
 Palmův dvůr
 Zámecký vrch
 Mariánský kostel
 vodárna
 boží muka
 Pachtovský zámeček
 ZOO Zittau
 kaple sv. Volfganga
 Raimund
 sloup sv. Salvátora
 městské opevnění
 socha Panny Marie
 Nový Falkenburk
 Scholzeho mlýn
 fara
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 Velký Valtinov
 Velký Valtinov
 fara
 Tlustec
 Milštejn
 kostel sv. Kryštofa
 Dutý kámen
 Skála smrti
 kaple Piety
 Rousínovský hrádek
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 radnice
 Tříhraniční kámen
 kostel sv. Maxmiliána
 Curia Vítkov
 Hamrštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Varnsdorf
 Hlemýždí
 Vartenberk
 kostel sv. Zikmunda
 evangelický kostel
 Haléřova tvrz
 Nový Děvín
 socha Piety
 Vysoký
 zrcadlovna
 jeskyně Boží hrob
 fara
 socha sv. Prokopa
 Velenice
 hřbitovní kaplička
 Hrádek-Burgsberg
 Výrov
 kaple sv. Josefa
 mohyla letců
 Ještěd
 chudobinec
 kostel sv. Kateřiny
 Sloup
 kaple Panny Marie
 Modlivý důl
 Svojkov
 Svojkov
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Valentina
Základní informace místa
ID místa: 2385
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama