Zcela zaniklý hrad, který založil snad rod Schenků už v letech 1252-1259. Zcela nepochybně byl později sídlem místní větve pernštejnského rodu. Poprvé se ale jmenuje hrad v roce 1354 za pánů z Jakubova.Zcela zanikl nejpozději na počátku 16. století. Dnes je areál kompletně zastavěn rodinnými domy.
Hlavní obrázek místa
Západní hranice hradního areálu. Hrad stával vpravo.
© Dušan Dohňanský 12/2018
Hrad byl nepochybně sídlem místní větve pernštejnského rodu, ale založil ho už rod Schenků někdy mezi roky 1252-1259. Pernštejnům připadl na počátku 14. století, kdy se Filip z Pernštejna oženil s Kateřinou, dcerou Leopolda Schenka. Poprvé se jmenuje hrad v roce 1354 za pánů z Jakubova. V roce 1446 koupili obec i hrad Lichtenburkové. To už se nazýval tvrzí. Ta mohla zaniknout už v česko-uherských válkách, nejpozději však na počátku 16. století. Hradní jádro mělo přibližně pětiboký tvar s osami 45 a 55 m. Dnes se jedná o parcely domů č. p. 90 a 91, na nichž se při různých stavebních pracích nalezlo množství masivního kamenného zdiva až 1,9 m silného s pilířem 2 x 2 m, což existenci sídla potvrzuje. Celý areál je dnes zastavěn rodinnými domy.
Dohňanský Dušan podle M. Plaček : Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, 18.7. 2020
Vysočina,  Třebíč  (TR), Jakubov u Moravských Budějovic

Místa v okolí

 Litohoř
 kaple sv. Víta
 Lesonice
 Moravské Budějovice
 kostel sv. Jiljí
 masné krámy
 dům čp. 60
 karner sv. Michala
 Krnčice
 Lesůňky
 Nové Syrovice
 kostel sv. Martina
 Šášovice
 kostel sv. Barbory
 Budkov
 Vesce
 Čáslavice
 Štěpkov
 Oponešice
 Sádek
 Želetava
 Želetava
 Holý mlýn
 Výčapy
 Hornice
 kostel sv. Vavřince
 Dašovský mlýn
 Dašovice
 Krasonice
 boží muka
 Knínice
 Hostim
 Ratibořice
 Zdeňkov
 Štítky
 Budeč
 Budeč
 Štěměchy
 Čechočovice
 kaple sv. Magdaleny
 Horní Slatina
 kostel sv. Václava
 Bukovina
 Kapistránská lípa
 Lhota u Lipníka
 Lykodery
 Rumburak
 Jemnice
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 židovské ghetto
 boží muka
 Bítov
 židovský hřbitov
 Boskovštejn
 Čížov
 Police
 kostel Všech svatých
 Pavlický dvůr
 Stařík
 Sedlatice
 kostel sv. Martina
 Městská věž
 Černý dům
 Bačkovice
Základní informace místa
ID místa: 15084
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama