Kdy byl hrad založen není známo. První zmínky pocházejí z pol. 15. stol. V r. 1701 začala stavba kostela a přestavba horního hradu na klášter, který zde fungoval do r. 1783, kdy byl zrušen. V r. 1855 získal celý komplex uherský stát a o rok později zde zřídil věznici, která je zde dodnes.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2015
Ilava je okresní město na Slovensku ležící v severní části Trenčínského kraje asi 10 km od hranic s Českou republikou. I když se jedná o rozsáhlý a zachovalý hrad, na mapách a v turistických průvodcích jej většinou nenajdete. Není turisticky příliš lákavý, protože se v něm nachází věznice a tudíž je zcela nepřístupný a i fotografování objektu je zakázáno. Hrad se nachází přibližně v centru města a jediná přístupná část komplexu je kostel Všech svatých. Pěkný pohled na hrad je přes řeku Váh, odkud je vidět jeho mohutnost. I přes modernizační dostavby budov a strážních věží si částečně uchoval historickou podobu.
Luděk Vláčil, 12.9. 2015
popis

Celý přísně střežený komplex hradu je obehnán vysokou zdí se strážními věžemi a ostnatým drátem. Z bezpečnostních důvodů není veřejnosti znám ani přesný současný půdorys hradu. V horní části hradu se nachází přístupný kostel Všech svatých.

Luděk Vláčil, 12.9. 2015

historie

Hrad byl vybudován na svahu nad důležitým brodem přes Váh, aby střežil křižovatku významných obchodních cest. Informace o počátku hradu se však rozcházejí. Někdy je doba vzniku uváděna již na přelomu 11.-12. stol. ve spojení s templářskými rytíři. I doby první písemné zmínky o hradu se různí. Prvně je hrad zmiňován až v polovině 15. stol. Podle některých zdrojů pochází první hodnověrná písemná zmínka o hradě z roku 1446. Vzpomíná se jeho kapitán Mikuláš z Klobušíc – služebník Pongráce ze Svatého Mikuláše, tehdejší majitel Ilavy. Podle jiných zdrojů daroval roku 1439 zeť krále Zikmunda Lucemburského – Albert Habsburský své manželce, královně Alžbětě, hrady Trenčín, Súča, Vršatec, Ilava a další. Podle donační listiny, která se však nedochovala, královské majetky darované Alžbětě dal do zálohy Ulrichovi Celjskému. Později hrad s přilehlými majetky patřil různým majitelům, například: Ján Huňady, Zápoľský, Juraj Hatňanský, Ján Kostka, bratři…  číst dále

Luděk Vláčil - Zdroj: http://www.ilava.sk , http://www.pamiatky.net, 23.8. 2015

Půdorys místa


© zdroj: https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Trenčiansky,  Ilava  ( IL ),

Místa v okolí

 Klobušice
 Bohunice
 Pruské
 Košeca
 Horovce
 Dubnica nad Váhom
 Dubnica nad Váhom
 Borčice
 Lednické Rovne
 kaple sv. Anny
 Vršatec
 Kľúčové
 zaniklý kostel
 Lednické bradlo
 Lednica
 Čierna Lehota
 Trenčiansky hrad
 Návojná
 synagoga
 Orlové
Základní informace místa
ID místa: 12432
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama