Zřícenina hradu z roku 1254. Vystřídal mnoho majitelů. Ve vlastnictví Thurzů (16.století) začal hrad postupně upadat.
Hlavní obrázek místa
východní čelo tzv. Předního paláce
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Velmi zajímavé zříceniny hradu Hričov leží na výrazném skalním vrchu, v severním konci chráněné oblasti Suľovských skal, asi 1 km jižně od obce Hričovské Podhradie. Hrad zaujal velmi výhodnou polohu, a to nejvyšší vrchol kopce, se skalnatými srázy. I přes to mu to, jak se v průběhu několika staletí ukázalo, nepomohlo a byl několikrát dobyt. Okolí hradu bylo osídleno podle archeologických nálezů už dříve, prokazatelně v 9.století. Ve své konečné podobě zástavba hradního jádra pokryla celou plochu skalního suku a od severu a východu pod ním se připojovala dvě větší předhradí. Dá se mluvit ještě o třetím, které svírala druhá brána a vstupní věž do jádra. Spíše však šlo o vstupní přihrádek. Vstup do hradu vedl úbočím stoupajícího hřebene od jihovýchodu, vstupní branou do prvního předhradí. Dnes v těchto místech stojí informační cedule. Vstupní brána byla situovaná mezi dva menší skalní bloky. Zdivo zde již chybí, ale dosud jsou patrné zasekané drážky v balvanech po jejich ukotvení. Stejně tak již nezůstaly žádné pozůstatky po ohrazení prvního předhradí, jeho průběh se dá však vysledovat podle dalších drážek ve skalách. Zajímavým pozůstatkem je v západní části předhradí (hned pod jádrem) zahloubený objekt, patrně věžovitého charakteru, částečně zasekaný do skály i se zbytkem klenutí. Využití jako zastřešená cisterna na vodu se přímo nabízí, ovšem potvrzení mi není známo. Ale zpět k přístupové trase. Od první brány cesta stoupala vpravo nahoru, a to severním směrem k druhé bráně (dnešní pěšina tedy vede jinudy). Z brány zůstaly dodnes menší, ale výrazné pozůstatky. Nešlo však jen o jednoduchou bránu, ale o zalomený a protáhlý vstupní objekt, ze kterého cesta pokračovala do hranolové vstupní věže, severovýchodně pod jádrem. Z té dodnes stojí její spodní část, která je ve svahu zpevněna nevelkým opěrákem. A právě pod ní, v poměrně strmém svahu se…  číst dále
Roman Řezáč, 21.9. 2005
historie

Hričovské zboží se ověřeně připomíná roku 1208 jako majetek nitranského biskupství. Zmínka týkající se přímo hradu je však až z roku 1254 v listině, která registruje, že král Belo IV. dává hrad "magistru Tolušovi (Bartolomějovi), synovi Farkaše". Po jeho smrti byl hrad darován hrad v roce 1265 Mikulášovi z rodu Beychových. Hrad se v té době nazývá Hrichou ("castrum Hrichou").V roce 1282 hrad kupuje župan Byter Balaš. Hrad však dobyl Matúš Čák a rod Balašů se opět stává pány na Hričově až po jeho smrti v roce 1321. Avšak již v polovině 14. století je hrad opět majetkem krále, který ho uděluje do zálohy. Tak ho v roce 1392 získal rod Kapolaiů a v rove 1397 Sudivoj z Ostrorogu. Podobně jako Reviště a Lednici daruje král Zikmund i Hričov své druhé manželce královně Barboře Celské a hrad je podřízen jejímu správci. Hradu se pak zmocňují husité a někdy kolem roku 1460 se hrad dostává do zálohy Františku Hágimu (hrad…  číst dále

Roman Řezáč, 21.9. 2005

Půdorys místa

Půdorys hradu, Zdroj:kopie z informační tabule v místě hradu
© Zdeněk Gardavský 1972-4
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Žilinský,

Místa v okolí

 Šarkania diera
 synagoga
 Bytča
 Sobášný palác
 Suľovský hrad
 Suľov
 Divinka
 Lietava
 Hradná
 židovský hřbitov
 Mikšová
 Neologická synagoga
 Budatín
 Žilinský hrad
 Ortodoxní synagoga
 kostel sv. Heleny
 kostel sv. Jiří
 Jasenica
 Teplička nad Váhom
 Považské Podhradie
 Považské Podhradie
 Považský hrad
 Orlové
Základní informace místa
ID místa: 3472
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama