Reliéf hrádku, který měl podobu klasického jednoduchého sídla se zaobleným jádrem, které obtáčel příkop a val. Dnes nejsou po zástavbě žádné stopy. Písemné zprávy nejsou známé. Podle nálezů keramiky místo datujeme do 14.-15. st.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na hrádek od jihu
© Roman Řezáč 08/2005
Reliéf hrádku, od jihu zdaleka viditelný, leží na plochém konci výšiny, na místě zvaném Zíkmarky, asi 3 km severně od středu obce Velké Bílovice. Hrádek leží uvnitř oblasti, kterou využívají vinohrady, je však volně přístupný. Měl však v poslední době dvakrát smůlu. Za prvé byly kvůli zemědělskému využití ještě koncem 19.století zarovnány příkopy, které dnes tvoří výrazný terénní stupeň. Po druhé se tak stalo v roce 2002, kdy na vrcholku jádra byla postavena kaple, zasvěcená sv. Cyrilovi, sv. Metodějovi, sv. Václavovi a sv. Urbanovi a štěrkem byla zavezena část pozůstatků příkopu, byly sem umístěny lavičky a ke kapličce vedou schody. Snad každé historické místo by si však zasloužilo větší úctu, než znehodnocení stavebními úpravami. Takových „vylepšených“ míst (a nejen jich) novodobou zástavbou je však mnohem víc a zasloužily by si minimálně respekt a stavby, spojené s nenávratnou úpravou terénu a znehodnocením zachované situace, mohou stát zcela jistě o kousek vedle. A myslím si, že právě v tomto konkrétním případě by historické místo moderní civilizaci ustupovat nemuselo. Ale zpátky k hrádku. Ten zaujal konec plochého vrcholu a měl podobu klasického jednoduchého sídla se zaobleným jádrem, které obtáčel příkop a val. Je také možné, že od pokračující, mírně se zvedající náhorní planiny na severozápadě, byl oddělen ještě jedním příkopem, kterým dnes vede úvozová cesta. Samotné jádro hrádku má dnes rozměry přibližně 20 x 15 m a oproti zavezenému příkopu má výšku asi 5 m. Stopy po zástavbě jsou dnes zcela setřeny. Podle mírných náznaků vnějšího valu, který je ještě vidět především na severu, měl příkop největší šířku asi 20 m. Jižně od vnější strany příkopu se rýsuje ještě velmi malá trojúhelníková plocha, využívaná podle umístění pravděpodobně jako předhradí. Z hrádku je vynikající výhled jižním a východním směrem, tedy velmi dobře i na hrad Děvičky v Pálavských vrších.…  číst dále
Roman Řezáč, 18.9. 2005

Půdorys místa

půdorys hrádku
© J. Unger, J. Culek, R. Kolářová (in J. Unger: Archeologické památky na okrese Břeclav, Regionální muzeum Mikulov, 1988)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Všetrapy
 Velké Bílovice
 Vrbice
 sklepní ulička
 kostel sv. Jiljí
 větrný mlýn
 Slunečná
 Na Podluží
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 Čejkovice
 Velké Pavlovice
 Starý Poddvorov
 Stezka nad vinohrady
 Potvorovice
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Kraví hora
 Obelisk
 vyhlídka U obrázku
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Izidora
 boží muka
 minaret
 Janův hrad
 Lovecký zámeček
 Maurská vodárna
 Dalibor
 sklepní ulička
 Slovácká chalupa
 Lednice
 Stará Břeclav
 Zámecký mlýn
 Nejdek
 Boleradice
 Apollonův chrám
 Bulhary
 židovský hřbitov
 Rybniční zámeček
 Nedánov
 Nový dvůr
 boží muka
 větrný mlýn
 Břeclav
 větrný mlýn
 dům U Synků
 kostel sv. Václava
 Chrám Tří Grácií
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 Hustopeče
 Šardice
 kaple sv. Huberta
 Hraniční zámek
 Týnec
 Diváky
 Aloch
 Tvrdonice
 Jarohněvice
 Randez-vous
 Belveder
 Mikulčice
 Mikulčice
 Šitbořice
 Brána na náměstí
 radnice
 Valtice
 Strážovice
Základní informace místa
ID místa: 3458
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama