Zřícenina hradu, který byl postaven pravděpodobně na přelomu 15. a 16. století a později byl upraven. Mohl být postaven šlechtici z rodu Görgey, Berzeyiczy či Ujházy. Opuštěn byl pravděpodobně v 17. století. Hrad byl opevněnou goticko-renesanční blokovou stavbou čtvercového půdorysu bez věží.
Hlavní obrázek místa
Holumnický hrad
© Roman Zikmund, 6/2012
Zřícenina Holumnického hradu, jenž je volně přístupná, se nachází na mírném návrší v obci Holumnica, která leží poblíž hlavního tahu mezi obcemi Spišská Belá a Stará Ľubovňa.
Roman Zikmund , 13.12. 2012
historie

Hrad byl postaven pravděpodobně na přelomu 15. a 16. století a později byl upraven. Ve starších pramenech se uvádí také jako Holumnický zámok. Není jisté, kterou ze šlechtických rodin byl postaven – zda Berzeyiczyovci, Ujházyovci či Gorgeyovci. Opuštěn byl zřejmě v 17. století poté, co si jeho majitelé vybudovali pohodlnější sídlo ve vsi. Budova mohla být dále užívána jako sídlo některého z potomků rodu, nebo jako sklad či sýpka – jde však jen o dohady, přesné informace nejsou známy. Jednalo se o opevněnou goticko-renesanční blokovou stavbu čtvercového půdorysu bez věží, jejíž třípatrové obvodové zdi mají štěrbinové střílny a zbytky renesanční půlkruhové štítkové atiky.

Roman Zikmund – Súpis pamiatok na Slovensku 1., kolektiv autorů, Obzor 1967, 13.12. 2012

Slovensko, Prešovský,  Kežmarok  ( KK ),

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 11029
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.2.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama