hrad Funkštejn

Finkenštejn, Funkenštejn; Lestkov
Zaniklý hrad o němž se ví, že býval kdesi v okolí Klášterce nad Ohří. Postavený snad Vilémem ze Šumburka. Jediná zmínka o hradu je z roku 1465, kdy se uvádí jako pustý.
Hlavní obrázek místa
Lokalita Černý vrch
Možná obrysy hradu
© Jan Laurýn, 05/2007
Při návštěvě Egerbergu-Lestkova jsme v posedlosti místní kláštereckou krajinou vylezli až na vrchol Černé hory, na jejímž úpatí leží hrad Egerberg. Dlužno dodat, že i přes takřka neprostupný terén a velký humusový nános lze se hypoteticky domnívat, že na jejím vrcholu cosi stálo (nelze zatím blíže časově určit). Na zarovnaném (ale jinak extrémně neudržovaném, takže vysokou trávou a popadanými stromy zcela obestřeném) vrcholu lze i přesto vysledovat cca 1,5 metrové navýšení nepřírodního původu (pouze amatérský odhad bez jakékoliv sondy), řádově působící jako obdélník o stranách cca 10 x 20 m. Původ ani stáří nelze určit bez prosekání či jakémkoliv hlubším ohledání. Kolem navýšení je bohužel patrná lesácká nivelizace usnadňující pěstování nového listnatého porostu. Vzhledem k tomu, že váš server uvádí na mapě jako místo protější vrch od Černé ...
jsimon@pmintl.com, 5.8. 2006

  historie

  Hrad Funkštejn (též Finkenštejn, Funkenstein) snad postavil Vilém ze Šumburku, poté když v r. 1449 prodal Vilémovi z Ilburku statek Nový Rumburk s hradem Rumburkem. Vilémovi synové Bedřich a Jan prodali funkštejnský statek r. 1466 Bedřichovi ze Šumburku a ten jej připojil k Perštejnu. Hrad Funkštejn nebyl zřejmě dlouho obýván, protože již r. 1465 je v dvorských deskách uváděn jako pustý; to je také první a dosud

  Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1984, 25.1. 2006
  Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Klášterec nad Ohří

  Místa v okolí

  Nahrávám místa v okolí
  Načítám seznam míst
  Základní informace místa
  ID místa: 388
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zaniklý
  Přístupnost: není známo
  Uveřejněno: 25.1.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama