hrad Funkštejn

Finkenštejn, Funkenštejn; Lestkov
Zaniklý hrad o němž se ví, že býval kdesi v okolí Klášterce nad Ohří. Postavený snad Vilémem ze Šumburka. Jediná zmínka o hradu je z roku 1465, kdy se uvádí jako pustý.
Hlavní obrázek místa
Lokalita Černý vrch
Možná obrysy hradu
© Jan Laurýn, 05/2007
Při návštěvě Egerbergu-Lestkova jsme v posedlosti místní kláštereckou krajinou vylezli až na vrchol Černé hory, na jejímž úpatí leží hrad Egerberg. Dlužno dodat, že i přes takřka neprostupný terén a velký humusový nános lze se hypoteticky domnívat, že na jejím vrcholu cosi stálo (nelze zatím blíže časově určit). Na zarovnaném (ale jinak extrémně neudržovaném, takže vysokou trávou a popadanými stromy zcela obestřeném) vrcholu lze i přesto vysledovat cca 1,5 metrové navýšení nepřírodního původu (pouze amatérský odhad bez jakékoliv sondy), řádově působící jako obdélník o stranách cca 10 x 20 m. Původ ani stáří nelze určit bez prosekání či jakémkoliv hlubším ohledání. Kolem navýšení je bohužel patrná lesácká nivelizace usnadňující pěstování nového listnatého porostu. Vzhledem k tomu, že váš server uvádí na mapě jako místo protější vrch od Černé hory – a domnívám se, že jde také pouze o hypotetickou lokalizaci, pak vrcholek Černé hory za ni považovat můžem také (vycházíme-li z domněnky, že Funkštejn ležel stejně jako ostatní hrady klášterecké lokality na jednom ze strmých vrcholků hor). Pokud není více indicíí... Zároveň si však uvědomuji, že hlubší ohledání se asi tato hora nad Egerbergem stěží dočká. Ať už díky opravdu náročném zdolání strmého kopce bez cesty, i díky širším nezájmu o Funkštejn, taktéž lze jen těžko odhadnout, o co vlastně na Černé hoře jde, snad by tamní katastrální úřad prozradil pozůstatky něčeho mnohem mladšího (nestředověkého), ale jako pouhý amatérský nadšenec pro bližší ohledání nemohu nic udělat, než jen vyslovit amatérskou domněnku... Tak jako tak, milovníkům kastelogie i amatérským fandům zřícených hradů a hradišť lze vrchol v rámci náročnější turistiky jednoznačně doporučit. Ať už vás nadchne myšlenka a líbí se vám teoretizovat nad "prázdným a pustým místem", nebo oceníte neskutečnou vyhlídku do kraje, kdy Egerberg vidíte rozkošně "pod…  číst dále
jsimon@pmintl.com, 5.8. 2006
historie

Hrad Funkštejn (též Finkenštejn, Funkenstein) snad postavil Vilém ze Šumburku, poté když v r. 1449 prodal Vilémovi z Ilburku statek Nový Rumburk s hradem Rumburkem. Vilémovi synové Bedřich a Jan prodali funkštejnský statek r. 1466 Bedřichovi ze Šumburku a ten jej připojil k Perštejnu. Hrad Funkštejn nebyl zřejmě dlouho obýván, protože již r. 1465 je v dvorských deskách uváděn jako pustý; to je také první a dosud jediná známá zpráva o něm; byl snad záhy opuštěn a rozbořen, protože v 16. století už neexistoval. Je jisté, že stával někde v okolí Klášterce nad Ohří, jinak však dnes po něm není ani památky.

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1984, 25.1. 2006

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Klášterec nad Ohří

Místa v okolí

 Egerberk
 železniční most
 špýchar
 Lázně Evženie
 radnice
 Úhošť
 Šumburk
 Šumburk
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Klejnštejn
 Ptačí domky
 městské opevnění
 Kadaň
 radnice
 dům č. p. 7
 Šlikovský dům
 dům č. p. 78
 děkanství
 socha sv. Vojtěcha
 Katova ulička
 kostel sv. Anny
 stará synagoga
 katovna
 Bystřický můstek
 kostel sv. Vavřince
 Maleš
 Perštejn
 Rokle
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 radnice
 Hasištejn
 Radonice
 kostel sv. Terezie
 radnice
 Vilémov
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Doupovská dráha
 Ahníkov
 Poláky
 Himlštejn
 Pětipsy
 Mašťov
 Skřivánčí vrch
 maloměstské domy
 kostel sv. Barbory
 železárna
 kostel sv. Vavřince
 Horní hrad
 kostel sv. Štěpána
 hradiště u Černovic
 vápenka
 Libědice
 kostel sv. Víta
 zavlažovací nádrž
 kostel sv. Kryštofa
 židovské ghetto
 Široké Třebčice
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 Brody
 Jírov
 kamenný kříž
 Velichov
 židovský hřbitov
 Krásný Dvůr
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Hausberk
 kostel sv. Barbory
 Radošov
 Bergrutsch
 kaple sv. Anny
 sousoší Kalvarie
 kostel sv. Martina
 Lázně Kyselka
 dům čp. 309
 kostel Všech svatých
 Bučina
 Skalky skřítků
Základní informace místa
ID místa: 388
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 25.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama