Sporé zbytky strážního skalního hradu s puklinovou jeskyní Idagrotte. Založen byl ve 13. století a patřil českému království. Od 15. století posloupen Sasku. Po opuštění v druhé polovině 15. století se zde usídlili loupežníci.
Hlavní obrázek místa
Frienstein - traverzová cesta k Idagrotte
© Pavel Jarý, 07.07.2003
Frienstein se nachází v NP Saské Švýcarsko. Necelých 7 km jihovýchodně od Bad Schandau, 14 km severně od hraničního pčechodu Hřensko a 20 km severně od centra Děčína. Nejbližší vlaková stanice je Schmilka. Odtud vede žlutá turistická značka v délce cca 2 km na rozcestí s modrou, dále směrem na východ a po cca 300 metrech rozcestí se zelenou, směr sever a po cca 300 metrech jste na místě. V okolí je množství turistických značek. Značení je stejné jako v Čechách, až na pravidlo uvádění času namísto vzdálenosti. Obdobně jako na Slovensku. Turisté mohou využít služeb 8 km dlouhého úseku elektrické tramvaje Kirnitzschtalbahn. Začíná v lázeňském městečku Bad Schandau a pokračuje údolím Křinice až na konečnou stanici Lichtenhainer Wasserfall. Údolí je ideálním výchozím místem pro pěší túry. Na Frienstein vede přímo zelená značka s poměrně vytrvalým ...
Pavel Jarý, 24.6. 2007

  historie

  Jeden ze skalních hrádků střežících Vildštejnské panství. Výborný rozhled z vrcholu osamělého strmého skaliska prodlouženého strážní budovou, předurčil lokalitu k využití pro strategické účely. Počátky Friesteina lze datovat do poloviny 13. století a sloužil jako ostraha českých hranic. V patnáctém století spadal pod nedaleký hrad Neu Wildenstein – Nový Vildštejn (asi 2 km vzdušnou čarou jihozápadně),

  Pavel Jarý, 24.6. 2007

  popis

  Hradní skála je součástí stolové hory Frienstein. Pískovcové strmé srázy ve východní části s osamělým skaliskem využili lidé při hledání strategického místa pro strážní bod. Přístup k hradní skále je i dnes možný pouze od severozápadu. Nejprve je nutné obejít skalní blok směrem na sever, zde se nachází úzká skalní rozsedlina se zaklíněným balvanem. Prokazatelně sloužila coby branka. Cesta pokračuje

  Pavel Jarý, 24.6. 2007
  Německo,

  Místa v okolí

   Neuer Wildenstein
   Winterstein
   Pravčická brána
   Sokolí hnízdo
   Suchá Kamenice
   rozhledna Janov
   Belveder
   Tanečnice
   Arnoltice
   evangelický kostel
   Pastevní vrch
   evangelický kostel
   Růžová
   Weifberg
   Šauenštejn
   Bynovec
   kostel sv. Mikuláše
   Dolský mlýn
   Niedermühle
   Růžovský vrch
   Lilienstein
   Rudolfův kámen
   LO vz.37 N2/206/A-140Z
   skalní kaple
   Vilemínina stěna
   evangelický kostel
   kostel sv. Václava
   Na Tokáni
   Brtnický hrádek
   kaple sv. Anny
   Mariina vyhlídka
   Altrathen
   Falkenštejn
   Neurathen
   Bastei
   Šternberk
   Königstein
   Lipová
   starokatolický kostel
   Trpasličí jeskyně
   Vlčí Hrádek
   Jeskyně víl
   Rynartice
   Sokolí vrch
   Tyršův most
   bývalá radnice
   Pastýřská stěna
   Děčín
   ZOO Děčín
   řetězová lávka
   větrný mlýn
   Kyjovský hrad
   železniční most
   Podmokly
   synagoga
   evangelický kostel
   akvadukt
   ovčí můstek
   Bynov
   Dolní Chřibská
   kostel sv. Martina
   evangelický kostel
   Salhausenovský dům
   Bratrský oltář
   Česká Kamenice
   kostel sv. Václava
   Stolpen
   evangelický kostel
   Kamenice
   poštovní milník
  Základní informace místa
  ID místa: 5391
  Typ místa: hrad
  Stav místa: terénní náznaky
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 4.9.2007
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama