
Hradní skála je součástí stolové hory Frienstein. Pískovcové strmé srázy ve východní části s osamělým skaliskem využili lidé při hledání strategického místa pro strážní bod. Přístup k hradní skále je i dnes možný pouze od severozápadu. Nejprve je nutné obejít skalní blok směrem na sever, zde se nachází úzká skalní rozsedlina se zaklíněným balvanem. Prokazatelně sloužila coby branka. Cesta pokračuje traverzem podél skalní stěny až ke skalní puklině. Ta přechází v prostornou puklinovou jeskyni (nazývá se Idagrotte), jistě sloužila potřebám hradu – snad zde bylo hospodářské zázemí. O umístění objektu využívajícího prostoru jeskyně, napovídají záseky ve stěně skalního bloku. Jeskyně má několik vchodů a je průchozí ve směru východ – jih. Při skalních stěnách se nachází několik převisů, mohly sloužit také pro potřeby hradu. Samotný vstup na vrchol skály není dnes dobře zřetelný. Vedl úzkou rozsedlinou po strmých schodech k věžovité stavbě, snad hlásce.… číst dále
Jeden ze skalních hrádků střežících Vildštejnské panství. Výborný rozhled z vrcholu osamělého strmého skaliska prodlouženého strážní budovou, předurčil lokalitu k využití pro strategické účely. Počátky Friesteina lze datovat do poloviny 13. století a sloužil jako ostraha českých hranic. V patnáctém století spadal pod nedaleký hrad Neu Wildenstein – Nový Vildštejn (asi 2 km vzdušnou čarou jihozápadně), od roku 1451 saský. R. 1456 je již uváděn jako pustý. Od 15. století zde nalézají útočiště loupěžníci, jistě jim skvěle posloužila prostorná přírodní dutina ve střední části skalního bloku Friensteina.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.