Sporé zbytky strážního skalního hradu s puklinovou jeskyní Idagrotte. Založen byl ve 13. století a patřil českému království. Od 15. století posloupen Sasku. Po opuštění v druhé polovině 15. století se zde usídlili loupežníci.
Hlavní obrázek místa
Frienstein - traverzová cesta k Idagrotte
© Pavel Jarý, 07.07.2003
Frienstein se nachází v NP Saské Švýcarsko. Necelých 7 km jihovýchodně od Bad Schandau, 14 km severně od hraničního pčechodu Hřensko a 20 km severně od centra Děčína. Nejbližší vlaková stanice je Schmilka. Odtud vede žlutá turistická značka v délce cca 2 km na rozcestí s modrou, dále směrem na východ a po cca 300 metrech rozcestí se zelenou, směr sever a po cca 300 metrech jste na místě. V okolí je množství turistických značek. Značení je stejné jako v Čechách, až na pravidlo uvádění času namísto vzdálenosti. Obdobně jako na Slovensku. Turisté mohou využít služeb 8 km dlouhého úseku elektrické tramvaje Kirnitzschtalbahn. Začíná v lázeňském městečku Bad Schandau a pokračuje údolím Křinice až na konečnou stanici Lichtenhainer Wasserfall. Údolí je ideálním výchozím místem pro pěší túry. Na Frienstein vede přímo zelená značka s poměrně vytrvalým stoupáním. Asi po hodině už můžete obdivovat skalní scenerie, jeskyni Idagrotte a přírodní krásy. Při odbočce na Frienstein se nachází krytý pramen vody, ovšem není pitná. Nejbližší možnost občerstvení je dole v údolí, nebo na zhruba čtyřicet minut vzdálené restauraci při rozhledně Grosse Winterberg. Kdo by raději volil adrenalinovou variantu, je k dispozici červená trasa z údolí. Zde je potřeba umět číst v mapách a nepřecenit své síly. Po stoupání schody k Pfafensteinu je potřeba opustit červenou trasu. Podél kolmých stěn pokračovat vpravo, kde začíná dobrodružná stezka nejprve po dřevem zpevněných schodech, plná kramlí, řetězů, úzkých puklin a můstků. Jedná se o dobře udržovanou skoro horolezeckou stezku směrem vzhůru. Je jednosměrná a její absolvování je potřeba dobře zvážit. Děsit se ovšem nemusíte v případě, že nejste nemocní, nebo nemáte fobie, při mé návštěvě zde byli důchodci i maminky s dětmi. Vzhledem k charakteru stezky nedoporučuji si s sebou brát větší zavazadla (i menší batoh měl místy…  číst dále
Pavel Jarý, 24.6. 2007
popis

Hradní skála je součástí stolové hory Frienstein. Pískovcové strmé srázy ve východní části s osamělým skaliskem využili lidé při hledání strategického místa pro strážní bod. Přístup k hradní skále je i dnes možný pouze od severozápadu. Nejprve je nutné obejít skalní blok směrem na sever, zde se nachází úzká skalní rozsedlina se zaklíněným balvanem. Prokazatelně sloužila coby branka. Cesta pokračuje traverzem podél skalní stěny až ke skalní puklině. Ta přechází v prostornou puklinovou jeskyni (nazývá se Idagrotte), jistě sloužila potřebám hradu – snad zde bylo hospodářské zázemí. O umístění objektu využívajícího prostoru jeskyně, napovídají záseky ve stěně skalního bloku. Jeskyně má několik vchodů a je průchozí ve směru východ – jih. Při skalních stěnách se nachází několik převisů, mohly sloužit také pro potřeby hradu. Samotný vstup na vrchol skály není dnes dobře zřetelný. Vedl úzkou rozsedlinou po strmých schodech k věžovité stavbě, snad hlásce.…  číst dále

Pavel Jarý, 24.6. 2007

historie

Jeden ze skalních hrádků střežících Vildštejnské panství. Výborný rozhled z vrcholu osamělého strmého skaliska prodlouženého strážní budovou, předurčil lokalitu k využití pro strategické účely. Počátky Friesteina lze datovat do poloviny 13. století a sloužil jako ostraha českých hranic. V patnáctém století spadal pod nedaleký hrad Neu Wildenstein – Nový Vildštejn (asi 2 km vzdušnou čarou jihozápadně), od roku 1451 saský. R. 1456 je již uváděn jako pustý. Od 15. století zde nalézají útočiště loupěžníci, jistě jim skvěle posloužila prostorná přírodní dutina ve střední části skalního bloku Friensteina.

Pavel Jarý, 24.6. 2007

Německo,

Místa v okolí

 Neuer Wildenstein
 Winterstein
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Suchá Kamenice
 rozhledna Janov
 Belveder
 Tanečnice
 Arnoltice
 evangelický kostel
 Pastevní vrch
 evangelický kostel
 Růžová
 Weifberg
 Šauenštejn
 Bynovec
 kostel sv. Mikuláše
 Dolský mlýn
 Niedermühle
 Růžovský vrch
 Lilienstein
 Rudolfův kámen
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 skalní kaple
 Vilemínina stěna
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Na Tokáni
 Brtnický hrádek
 kaple sv. Anny
 Mariina vyhlídka
 Altrathen
 Falkenštejn
 Neurathen
 Bastei
 Šternberk
 Königstein
 Lipová
 starokatolický kostel
 Trpasličí jeskyně
 Vlčí Hrádek
 Jeskyně víl
 Rynartice
 Sokolí vrch
 Tyršův most
 bývalá radnice
 Pastýřská stěna
 Děčín
 ZOO Děčín
 řetězová lávka
 větrný mlýn
 Kyjovský hrad
 železniční most
 Podmokly
 synagoga
 evangelický kostel
 akvadukt
 ovčí můstek
 Bynov
 Dolní Chřibská
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Salhausenovský dům
 Bratrský oltář
 Česká Kamenice
 kostel sv. Václava
 Stolpen
 evangelický kostel
 Kamenice
 poštovní milník
Základní informace místa
ID místa: 5391
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.9.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama