Zbytky skalního hradu z 1. poloviny 14. století postaveného pravěpodobně hejtmanem Nice Hokakerem. Při obležení byl prý silně poškozen, ale nebyl dobyl. Poslední zprávy jsou z roku 1457, kdy byl ještě obydlen.
Hlavní obrázek místa
Nově vybudovaný vstup do hradu
© Kryštof Čermák, 05/2018
Ze skalního hradu jež byl vystaven na vysoké skále se dochovalo několik neúplných tesaných místnůstek. Vstup do areálu hradu je od r. 2018 po ocelovém schodišti a chodnících, které změnily místo na turistickou atrakci. Návštěva je bezpečná i pro rodiny s dětmi.
28.5. 2002
turistické

Tento hrad se nachází na bočním výběžku masivu Havraních kamenů 303 m n. m. nad severovýchodním okrajem Jetřichovic. Kolem vede značená turistická cesta ( žlutá ).

Oldřich, 16.6. 2005

historie

Hrad byl postaven podle archeologických nálezů v první polovině 14. století a byl značně výstavný. Tvořil původně součást panství hradu Ostrého a jeho zakladatelem byl asi některý člen rodu pánů z Michalovic. První písemná zmínka pochází z roku 1395, kdy je připomínán zdejší hejtman Nice Hokaker. Když kamenické panství roku 1406 koupil Hynek Berka z Dubé, dosadil sem jiného hejtmana, Zikmunda ze Slibovic. V letech 1427 - 28 zde seděl jako majitel Jindřich Berka z Dubé. Hrad byl vzužíván i lužickými městy k zajištění zpráv o pohybu husitských vojsk. V roce 1428 se stal novým majitelem Zikmund z Vartenberka. Jeho hejtman zde byl Mikuláš Blekta z Útěchovic. V roce 1429 učinil ve spolku s Mikšem Pancířem ze Smojna společný vpád do Lužice. Hrad pak dál hrál nemalou roli ve sporu Vartenberků s Lužicí: roku 1444 hlídali u Všemil Šestiměstští tamější posádku, kdy landfríd litoměřický s Pražany…  číst dále

Oldřich Skalní hrady ......., 16.6. 2005

Další texty historie
pověsti

Skromná pracně proklestěná stezka divokou přírodou - říká se jí česká. Spojovala vnitro království s Lužicí a Saskem. Od severních moří se po ní vozila sůl. Pohraniční hvozdy pokrývali strže, skály, bystřiny. Žili zde jeleni, vlci, rysové a vysoko nad nimi poletovali orli. Za vlády Přemysla Otakara II. toto území spravoval rod Markvarticů. Byl vybudován hrad Falkenštejn, jeho posádka chránila obchodníky před loupežníky. A zde začíná náš příběh... Hrad spravoval pán, se kterým žila dcera Zdislava, na kterou si myslel mladý zbrojnoš Hynek, ale i velitel stráží.... Převážené zboží lákalo lapky potulující se po kraji. Přepadali obchodníky, jejich doprovod pobíjeli, kořist odnášeli. Při jednom přepadení kolony se lupičům podařilo zajmout velitele hradní posádky. Pohrozili mu oběšením a nabídli odměnu, jestliže jim vydá Falkenštejn. Souhlasil s zkrvavený se vrátil na hrad, ale už snil o svém vzestupu, že by se mohl stát správcem hradu a získat…  číst dále

Česká Silnice, Lošťák, 17.7. 2002

Půdorys místa

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Jetřichovice

Místa v okolí

 Mariina vyhlídka
 Trpasličí jeskyně
 Vilemínina stěna
 Rynartice
 Rudolfův kámen
 Na Tokáni
 skalní kaple
 akvadukt
 Dolní Chřibská
 Dolský mlýn
 Šauenštejn
 Studenec
 Bratrský oltář
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Zlatý vrch
 evangelický kostel
 Růžovský vrch
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 Fredevald
 Niedermühle
 Chřibské vodopády
 Kyjovský hrad
 Jeskyně víl
 Kamenice
 Růženka
 skalní kaplička
 evangelický kostel
 Brtnický hrádek
 Vlčí Hrádek
 křížová cesta
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Josefa
 Růžová
 Šternberk
 Schönbuch
 Dlouhý Důl – VPZ
 Pravčická brána
 Weifberg
 Sokolí hnízdo
 socha lva
 rozhledna Janov
 dům U Frinda
 kamenný most
 Markvartice
 Vlčí hora
 Janov
 Arnoltice
 Zahrady
 větrný mlýn
 Bynovec
 Winterstein
 Panská skála
 kostel sv. Vavřince
 Jedlová
 Clarova kaple
 Světlík
 Křížová hora
 Sokolí vrch
 Suchá Kamenice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Dymník
 Tolštejn
 švédské opevnění
 Frienstein
 socha sv. Vojtěcha
 Neuer Wildenstein
 Belveder
 Tanečnice
 Volfartice
 Velká Bukovina
 Konojedovský dům
 Kamzičí studánka
 kaple
 nová radnice
 Schönfeldovský dům
 mariánský sloup
 Klíč
 Ploučnická vyhlídka
 Švédská mohyla
 kamenný most
 starokatolický kostel
 kostel sv. Anny
 radnice
 kostel sv. Anny
 sklářské muzeum
 morový sloup
 Rumburk
 Ostrý
 vila Waldstein
 bývalá radnice
 kaplička na Hřebence
 evangelický kostel
 Tyršův most
 Děčín
 řetězová lávka
 Staroměstský most
 Pastýřská stěna
 Hrádek-Burgsberg
 železniční most
 ZOO Děčín
 Podmokly
 Podmokly
 hlavní nádraží
 synagoga
 Velký Chlum
 kostel sv. Václava
 Berkovský zámeček
 Cikánské údolí
 Sloup
 Sloup
 chudobinec
 kostel sv. Kateřiny
 Pihel
 lesní divadlo
 Na Stráži
 Modlivý důl
 Svojkov
 Svojkov
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 710
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.10.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama