Zbytky skalního hradu z 1. poloviny 14. století postaveného pravěpodobně hejtmanem Nice Hokakerem. Při obležení byl prý silně poškozen, ale nebyl dobyl. Poslední zprávy jsou z roku 1457, kdy byl ještě obydlen.
Hlavní obrázek místa
Nově vybudovaný vstup do hradu
© Kryštof Čermák, 05/2018
Ze skalního hradu jež byl vystaven na vysoké skále se dochovalo několik neúplných tesaných místnůstek. Vstup do areálu hradu je od r. 2018 po ocelovém schodišti a chodnících, které změnily místo na turistickou atrakci. Návštěva je bezpečná i pro rodiny s dětmi.
28.5. 2002
turistické

Tento hrad se nachází na bočním výběžku masivu Havraních kamenů 303 m n. m. nad severovýchodním okrajem Jetřichovic. Kolem vede značená turistická cesta ( žlutá ).

Oldřich, 16.6. 2005

historie

Hrad byl postaven podle archeologických nálezů v první polovině 14. století a byl značně výstavný. Tvořil původně součást panství hradu Ostrého a jeho zakladatelem byl asi některý člen rodu pánů z Michalovic. První písemná zmínka pochází z roku 1395, kdy je připomínán zdejší hejtman Nice Hokaker. Když kamenické panství roku 1406 koupil Hynek Berka z Dubé, dosadil sem jiného hejtmana, Zikmunda ze Slibovic. V letech 1427 - 28 zde seděl jako majitel Jindřich Berka z Dubé. Hrad byl vzužíván i lužickými městy k zajištění zpráv o pohybu husitských vojsk. V roce 1428 se stal novým majitelem Zikmund z Vartenberka. Jeho hejtman zde byl Mikuláš Blekta z Útěchovic. V roce 1429 učinil ve spolku s Mikšem Pancířem ze Smojna společný vpád do Lužice. Hrad pak dál hrál nemalou roli ve sporu Vartenberků s Lužicí: roku 1444 hlídali u Všemil Šestiměstští tamější posádku, kdy landfríd litoměřický s Pražany…  číst dále

Oldřich Skalní hrady ......., 16.6. 2005

Další texty historie
pověsti

Skromná pracně proklestěná stezka divokou přírodou - říká se jí česká. Spojovala vnitro království s Lužicí a Saskem. Od severních moří se po ní vozila sůl. Pohraniční hvozdy pokrývali strže, skály, bystřiny. Žili zde jeleni, vlci, rysové a vysoko nad nimi poletovali orli. Za vlády Přemysla Otakara II. toto území spravoval rod Markvarticů. Byl vybudován hrad Falkenštejn, jeho posádka chránila obchodníky před loupežníky. A zde začíná náš příběh... Hrad spravoval pán, se kterým žila dcera Zdislava, na kterou si myslel mladý zbrojnoš Hynek, ale i velitel stráží.... Převážené zboží lákalo lapky potulující se po kraji. Přepadali obchodníky, jejich doprovod pobíjeli, kořist odnášeli. Při jednom přepadení kolony se lupičům podařilo zajmout velitele hradní posádky. Pohrozili mu oběšením a nabídli odměnu, jestliže jim vydá Falkenštejn. Souhlasil s zkrvavený se vrátil na hrad, ale už snil o svém vzestupu, že by se mohl stát správcem hradu a získat…  číst dále

Česká Silnice, Lošťák, 17.7. 2002

Půdorys místa

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Jetřichovice

Místa v okolí

 Mariina vyhlídka
 Trpasličí jeskyně
 Vilemínina stěna
 Rynartice
 Rudolfův kámen
 Na Tokáni
 skalní kaple
 akvadukt
 Dolní Chřibská
 Dolský mlýn
 Šauenštejn
 Studenec
 Bratrský oltář
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Zlatý vrch
 evangelický kostel
 Růžovský vrch
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 Niedermühle
 Kyjovský hrad
 Jeskyně víl
 Kamenice
 Pastevní vrch
 evangelický kostel
 Brtnický hrádek
 Vlčí Hrádek
 křížová cesta
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Josefa
 Růžová
 Šternberk
 Schönbuch
 Dlouhý Důl – VPZ
 Pravčická brána
 Weifberg
 Sokolí hnízdo
 socha lva
 rozhledna Janov
 dům U Frinda
 kamenný most
 Markvartice
 Vlčí hora
 Arnoltice
 Zahrady
 větrný mlýn
 Bynovec
 Winterstein
 Panská skála
 kostel sv. Vavřince
 Jedlová
 Světlík
 Křížová hora
 Sokolí vrch
 Suchá Kamenice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Dymník
 Tolštejn
 Frienstein
 Neuer Wildenstein
 Belveder
 Tanečnice
 Volfartice
 Velká Bukovina
 Konojedovský dům
 Kamzičí studánka
 kaple
 Schönfeldovský dům
 Klíč
 Ploučnická vyhlídka
 kamenný most
 kostel sv. Anny
 radnice
 kostel sv. Anny
 starokatolický kostel
 sklářské muzeum
 morový sloup
 Rumburk
 Ostrý
 kaplička na Hřebence
 bývalá radnice
 evangelický kostel
 Děčín
 Tyršův most
 Staroměstský most
 řetězová lávka
 Pastýřská stěna
 Hrádek-Burgsberg
 železniční most
 ZOO Děčín
 Podmokly
 Podmokly
 hlavní nádraží
 Velký Chlum
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Berkovský zámeček
 Cikánské údolí
 Sloup
 Sloup
 chudobinec
 kostel sv. Kateřiny
 Pihel
 lesní divadlo
 Na Stráži
 Modlivý důl
 Svojkov
 Svojkov
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 710
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.10.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama