Mohutná zřícenina got. hradu vystavěného z iniciativy Jindřicha III. jako pohraniční pevnost v r. 1050. Od r. 1571 v soukromých rukou. R. 1645 poškozen a od počátku 18. století ruina. Dnes prochází konzervací.
Hlavní obrázek místa
jižní část jádra hradu s pozůstatky paláce s kaplí a válcové hlásky
© Jan P. Štěpánek 07/2008
Mohutná zřícenina na z daleka viditelném dominantním vápencovém Zámeckém kopci (Schlossberg – 415 m.n.m.) nad stejnojmennou vsí v Dolním Rakousku. Ta se nachází necelých 14 km jihozápadně od centra moravského Mikulova. Hrad je v návštěvních hodinách přístupný veřejnosti. Lze se k němu dostat po červené a zelené turistické značce z obce. Z hradu je velmi dobře vidět na Mikulov se zámkem, Svatým kopečkem i celé Pálavské vrchy.
Jan P. Štěpánek, 21.7. 2008
historie

Hrad byl založen kolem roku 1050 pány z Falkenštejna jako důležitá pohraniční pevnost z popudu krále Jindřicha III., který byl iniciátorem kolonizace okolí Vídně. Král Falkon následně hrad udělil v léno. Do soukromých rukou se hrad dostal až v roce 1571, kdy jej císař Rudolf II. prodal Hansi (Janu) III. z Traustonu. Výrazné škody hrad utrpěl v roce 1645, kdy jej dobyli Švédové. Nezměnil se však ve zříceninu. Tou se stal až počátkem 18. století, kdy byl nepohodlný a špatně dostupný hrad opuštěn a částečně použit jako levný stavební materiál. Současným majitelem je Georg Thurn-Vrints, který hrad zpřístupnil veřejnosti a započal konzervační práce.

Jan P. Štěpánek, 21.7. 2008

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 boží muka
 Kirchstetten
 kostel sv. Floriána
 boží muka
 Staatz
 Sedlec
 městské hradby
 Mikulov
 Horní synagoga
 kostel sv. Václava
 dům U Rytířů
 Kanovnické domy
 Kozí hrádek
 kaple sv. Šebestiána
 židovský hřbitov
 jeskyně Na Turoldu
 Kolonáda - Reistna
 Hanselburg
 Loosdorf
 Valtice
 radnice
 Brána na náměstí
 Belveder
 Hagenberg
 kostel sv. Oldřicha
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Kunhuty
 Laa an der Thaya
 stará radnice
 kostel sv. Jiljí
 Hraniční zámek
 kamenný kruh
 boží muka
 Aloch
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 Drnholec
 U Křížku
 Wenzersdorf
 Bulhary
 Nejdek
 Hrádek u Drnholce
 Zámecký mlýn
 kostel sv. Markéty
Kontaktní informace
Tel: +43 02554 85340
http://https://www.falkenstein.gv.at/
gde.falkenstein@aon.at
Základní informace místa
ID místa: 6531
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.7.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama