Rozsáhlá zřícenina hradu založeného Lichtenburky v 1. polovině 14. století. Roku 1465 byl hrad dobyt vojskem krále Jiřího z Poděbrad. Po roce 1542 byl hrad znovu opraven proti hrozícímu tureckému vpádu. Od roku 1580 se již uvádí jako pustý.
Hlavní obrázek místa
Letecký snímek z dubna 2007
© Oldřich Vítek, 05/2007
Zafixovaná obrovská zřícenina hradu Cornštejn jistě stojí za návštěvu. Její rozloha je neskutečná. Na hradě se dá hrát na schovku, neboť koutů a zákoutí je tam opravdu bezpočet. Hrad se nalézá nad Vranovskou přehradou nedaleko hradu Bítov. Doprava je autobusem z Moravských Budějovic do Bítova a dále několik km pěšky. Za prohlédnutí stojí také nedaleká zřícenina hradu Frejštejn.
28.5. 2002
historie

Hrad Cornštejn byl postaven v první polovině 14. století jako královská pevnost společně s hradem Frejštejnem na posílení hradu Bítova. Byl vybudován na skalnatém ostrohu nad řekou Dyjí, která jej obtéká ze tří stran; zpočátku šlo o nevelký hrad přibližně oválného půdorysu, oddělený od hřebenu hlubokým příkopem. Areál hradu vymezovala mohutná zed s věží na severu a s palácem na protilehlé straně. Zbytky zdi a palácové sklepy se dochovaly dodnes. Tak vypadal hrad v době zeměpanské, kdy byl strategickým opěrným bodem v rámci zajištění jižní moravské hranice. V r. 1343 byl Cornštejn udělen lénem Smilovi, Čeňkovi a Janovi z Lichtenburka. Před r. 1348 držel Cornštejn, městečko Štítary a Příblovice (zanikly) Jindřich z Lichtenburka. Mezi ním a Janem Jiřím z Lichtenburka na jedné straně a pány z Hradce na straně druhé vznikl v polovině 14. století o Cornštejn spor, nicméně Lichtenburkové se…  číst dále

28.5. 2002

Půdorys místa

Vývojová analýza hradu, 1 - 14. století; 2 - dvě fáze stavební činnosti 15. století; 3 - první polovina 16. století
© M. Plaček (Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

30.9.2016 15:11 Zuzana Žáková
Dobrý den, v neděli 25.9.2016 jsme navštívili hrad Cornětejn. Hned na začátku nás uvítala cedule, že je hrad přístupný pouze s průvodcem. Zaplatili jsme si tedy plné vstupné, cca 20 osob, a poté nám bylo řečeno, že průvodce není a že si hrad můžeme prohlédnout sami. Nebyli jsme nadšeni, když už jsme zaplatili plné vstupné, ale šli jsme. Záhy jsme potkali skupinku s průvodkyní, kteří se vraceli z prohlídky. Vrátila jsem se tedy po chvíli k pokladně, abych požádala průvodkyni o prohlídku. Bylo mně sděleno, že potřebuje 30 minut pauzu a protože prohlídka trvá asi 110 minut a my jsme pokračovali dál na kolech směr hrad Bítov, požádala jsem o povídání o hradu a částěčně jsme si hrad prohlídli sami. Je pěkný. Snad by nám ani nevadilo, že jsme ho neviděli s průvodkyní, zážitek by byl větší, spíš nám vadilo, že nás nechala slečna pokladní zaplatit plné vstupné a že nebude průvodce nám řekla až po prodeji poslední vstupenky. Dalo se to vyřešit třeba nížším vstupným, které je v nabídce a určitě nám to měla říct při prodeji. Nás ani nenapadlo se na to zeptat, když Vás u pokladny upozorní velká cedule, že \"Hrad je přístupný pouze s průvodcem\".
Pokazilo nám to dojem o hradu Cornštejn, náladu nám zlepšila prohlídka hradu Bítov.
7.11.2014 18:31 Matyáš Plesl
Dobrý den, prosím vás, nevíte, kdo spravuje hrad? Má nějakého kastelána či kastelánku? Nebo spadá přímo pod muzeum ve Znojmě? A lze získat nějaký kontakt? Děkuji za jakoukoli odpověď.
12.5.2013 19:10 Jana
nádhern á zřícenina,která mě uchvacuje vždy,když navštívím Vranovskou přehradu,jen mě hrozně mrzí,že už 2x co jsem ho chtěla navštívit,byl uzavřený :( to mi povídejte,že se nenajde nikdo z okolí kdo by se mohl stát kastelánem? Já bydlet blíž,vzala bych tuto práci velice ráda sama. Je škoda,že jsme o tuto krásu ochuzeni a to si piště,že zklamaných návštěvníků odchází od zamčeného hradu spoustu.
22.10.2013 15:58 průvodkyně
Ano, je škoda, že je hrad mimo sezonu, červen - září, uzavřen. Nicméně, každý, kdo nechápe uzavření hradu mimo otevírací dobu by měl vědět, že v objektu není elektřina, voda (museli byste se spokojit s Toi toi budkami a kanystrem s vodou a lavorem). Tudíž jsou podmínky poněkud "spartanské". Kromě toho v případě špatného počasí (deště, sněhu a hlavně větru) je prohlídka hradu nebezpečná a neprovází se.
16.6.2012 20:41 HaPi
Milí přátelé historie a dobrodružství, srdečně Vás zveme na Cornštejn! I letos je pro Vás nachystán bohatý program, co se rytířů týče (aktuální program na www.znojmuz.cz). Také byly nainstalovány expozice v hradních sklepeních. Tudíž máte možnost nahlédnout do hradního žaláře a mučírny. Nebo si prohlédnout, jak vypadala pravá středověklá hostina. Na Vaši návštěvu se těší kolektiv průvodkyň a pokladních:-)
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Bítov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Rumburak
 Oslnovice
 Bítov
 Frejštejn
 Uherčice
 dvůr Mitrov
 Uherčice
 Hornice
 Police
 židovský hřbitov
 Vlčí dvůr
 Vranovská přehrada
 manufaktura
 kaple sv. Josefa
 měšťanský dům
 Claryho kříž
 Vranov nad Dyjí
 Grundův mlýn
 jez
 Mniszkův kříž
 Thürnau
 Vratěnín
 poštovní stanice
 boží muka
 Ruegers
 radnice
 Drosendorf
 městské opevnění
 Bačkovice
 Nové Syrovice
 Radotice
 Braitava
 Vratěnín
 Gaber
 Krnčice
 Ctidružice
 kostel sv. Barbory
 Lesná
 Nonndorf
 Oponešice
 Primmersdorf
 Čížov
 Vesce
 Hardegg III
 židovský hřbitov
 Hardegg II
 Hardegg
 Hardeggská vyhlídka
 Eibenstein II
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Kapistránská lípa
 židovský hřbitov
 Jemnice
 Eibenstein I
 boží muka
 židovské ghetto
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Stanislava
 městské opevnění
 Šenkenberk
 masné krámy
 karner sv. Michala
 hradební opevnění
 kaple sv. Anny
 fara
 dům čp. 60
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 Moravské Budějovice
 Oberhöflein
 Pavlický dvůr
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 Grossau II
 Litohoř
 Fronsburg
 Hradiště
 kaple
 Hostim
 Kaja
 Nový Hrádek u Lukova
 Kollmitz
 Niederfladnitz
Kontaktní informace
Hrad Cornštejn
ve správě Jihomoravského muzea ve Znojmě
Hradní 1
669 45 Znojmo
Tel: 604 891 875, 515 282 211
http://www.znojmuz.cz
znojmuz@znojmuz.cz
Základní informace místa
ID místa: 120
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 29.4.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama