Zřícenina hradu ze 13. st. Původně sloužil jako pevnost, v 17. st. jako vězení pro protestanské kněze. Koncem 17. st. vyhořel a od 18. st. se uvádí jako pustý.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2019
Zříceniny hradu Branč leží v Myjavské pahorkatině, přímo nad osadou Podzámok, která je místní částí obce Podbranč. Zbytky hradu prošly nedávno rekonstrukcí a byly zakonzervovány a dostavěny a zajištěny proti rozpadu. Negativní stránkou věci je ovšem viditelná nesourodost dostavěného zdiva s původním vzhledem, čímž hrad poněkud ztrácí své historické kouzlo a stává se spíše komerční atrakcí. Stejně „zvláštně“ působí betonové trámy v rekonstruované místnosti v jádru hradu či betonové „záplaty“. V zimním období je hrad volně přístupný, ale v letních měsících se zde podle dostupných informací vybírá menší vstupné (dospělí 20 Sk.) Původní hrad se skládal z tříposchoďové hranolové věže se vstupem do poschodí, na ní navazovalo od západu nádvoří. Postupně došlo k rozšíření o první předhradí se vstupní věží a o palác v jádru hradu. V 15.století vzniklo druhé předhradí a kolem celého hradu vzniklo nové opevnění s baštami.
Roman Řezáč, 13.3. 2005
historie

Hrad vznikl v druhé polovině 13.století jako pohraniční pevnost na okraji Karpat. První zmínka o něm pochází z roku 1317, v roce 1332 patřil Janu Lucemburskému. V roce 1672 po vzpouře v Turej Lúke a Senici zde mučili její účastníky. 1674 – 1675 sloužil jako vězení pro protestantské kněze. Hrad koncem 17.století vyhořel a od 18.století došlo k jeho úplnému opuštění.

Roman Řezáč, 13.3. 2005

Půdorys místa


© Luděk Vláčil 06/2019
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Trnavský,

Místa v okolí

 Starý hrad
 Sobotište
 kostel sv. Alžběty
 Rohov
 Senica
 Jablonica
 větrný mlýn
 Vojšice
 Dobrá Voda
 Travičná
Základní informace místa
ID místa: 2927
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama