Zaniklý hrad Blatník popsal A. Sedláček jako malý vodní hrad se dvěma věžemi. První známý majitel r. 1339 Ctibor z Blatníka. Zanikl buď v husitských válkách či nezájmem posledního majitele - opatovického kláštera. Hrad stával v prostorách dnešního nepřístupného areálu firmy Explozie Semtín.
Hlavní obrázek místa
Pohled na hrad z knihy Hrady, zámky a tvrze království českého - A.Sedláček
-
Dnes zcela zaniklý hrad Blatník zaujímal polohu mezi bývalou obcí Lhotkou a Blatníkem. Tehdy jižně pod vesnicí Lhotkou teklo Labe a okolí bylo plné mokřin, tůní a rybníků. Tehdejší krajina byla zcela přeměněna, Labe narovnáno a mokřiny byly vysoušeny. V závěru 2. svět. války bylo místo dokonce rozbombardováno. Dnes v tomto katastru leží areál firmy Explozie Semtín, tedy podniku na trhaviny, s proslaveným výrobkem Semtex. Právě v jižní části areálu firmy zde v době středověku stávalo zajímavé šlechtické sídlo, ale také i dnes již neexistující obec Lhotka, která firmě ustoupila. Pochopitelně jde dnes o zakázané pásmo nejvyššího stupně se zákazem nejen fotografování, ale i vstupu. Hrad Blatník popsal August Sedláček ve svém díle jako zajímavou hradní stavbu. Hrad měl mít dvě věže - severní čtyřhranou, jižní pak okrouhlou. Před jižní částí se nacházelo malé předhradí s údajně velmi starodávným dvorem, kdy zde byly maštale, hospodářské zázemí a pekárna. Do předhradí se vcházelo přes vodní příkop, který překlenoval padací most. V zadní části tohoto předhradí byla již zmíněná kamenná okrouhlá věž s několika malými komorami. Z věže vedl východ na dlouhý dřevěný most, který končil u čtyřhranné obytné věže. Zde sídlil majitel hradu. Celé sídlo bylo oblité vodou, takže mimo třeskuté mrazy skýtalo nedobytnou pevnost. Roku 1244 daroval Jan Zbislavovic ves Blatníky klášteru Litomyšlskému. Tehdy však asi ještě sídlo neexistovalo. Hrad však existoval již v roce 1339, když byl Ctibor z Blatníka přítomen při prodeji Ždánického zboží opatovického opata Hroznaty. A. Sedláček byl přesvědčen, že Ctibor patřil do rodové větve z Cimburka. Právě tento rod nakonec Blatník i získal. Stalo se tak roku 1349, kdy byl majitelem Bernard z Cimburka. Roku 1377 však Albrecht z Cimburka Blatník prodává spolu s městečkem Bohdančem, vesnicemi Rybitví, Bystřec a Lhotou Janovi…  číst dále
Ivo Rozehnal - zdroj - Hrady, zámky a tvrze království českého - August Sedláček díl I. 1882 a web stipack.cz/w/index.php?title=Blatník, 27.1. 2016

Komentáře

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Rybitví

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Krchleby
 Staré Čívice
 radnice
 Staré Čívice
 Pardubice
 městské opevnění
 Zelená brána
 Bohdanečský rybník
 automatické mlýny
 Veselá
 kaple sv. Anny
 krematorium
 židovský hřbitov
 Lepějovice
 akvadukt na Židově
 Valy u Přelouče
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Zámeček
 Ráby
 Nemošice
 zvonice
 Ráby
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 socha sv. Marka
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 Kunětická Hora
 kostel sv. Mikuláše
 Medlešice
 Štěpánov
 kaplička Panny Marie
 tyrolská zvonice
 kostel sv. Vavřince
 Klešice
 Choltice
 židovský hřbitov
 Rohoznice
 kříž
 Rohoznice
 Mrdice
 fara
 Barborka
 kostel sv. Marka
 Škroupův dům
 evangelický kostel
 Malý akvadukt
 židovský hřbitov
 Velký akvadukt
 Kasalice
 kaple sv. Jiří
 synagoga
 Heřmanův Městec
 Svojšice
 Husův sbor
 Lipoltice
 Kozojedy
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Matouše
 Dobřenice
 kostel Všech svatých
 Libišany
 Žáravice
 Semínský akvadukt
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 kostel sv. Víta
 Topol
 kaple Panny Marie
 Stolany
 Semín
 Úhřetice
 vila Josefa Vosáhla
 Vejvanovice
 Obědovice
 Kratonohy
 Bára
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Martina
 Chudeřická kyselka
 Slatiňany
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Jiří
 zvonice
 Klamoš
 Stoupec
 evangelický kostel
 Semtěš
 Nabočany
 kostel sv. Jiří
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Licoměřice
 Hrochův Týnec
 Lipovec
 Kosice
 Přestavlky
Základní informace místa
ID místa: 12673
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.1.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama