Zaniklý hrad Blatník popsal A. Sedláček jako malý vodní hrad se dvěma věžemi. První známý majitel r. 1339 Ctibor z Blatníka. Zanikl buď v husitských válkách či nezájmem posledního majitele - opatovického kláštera. Hrad stával v prostorách dnešního nepřístupného areálu firmy Explozie Semtín.
Hlavní obrázek místa
Pohled na hrad z knihy Hrady, zámky a tvrze království českého - A.Sedláček
-
Dnes zcela zaniklý hrad Blatník zaujímal polohu mezi bývalou obcí Lhotkou a Blatníkem. Tehdy jižně pod vesnicí Lhotkou teklo Labe a okolí bylo plné mokřin, tůní a rybníků. Tehdejší krajina byla zcela přeměněna, Labe narovnáno a mokřiny byly vysoušeny. V závěru 2. svět. války bylo místo dokonce rozbombardováno. Dnes v tomto katastru leží areál firmy Explozie Semtín, tedy podniku na trhaviny, s proslaveným výrobkem Semtex. Právě v jižní části areálu firmy zde v době středověku stávalo zajímavé šlechtické sídlo, ale také i dnes již neexistující obec Lhotka, která firmě ustoupila. Pochopitelně jde dnes o zakázané pásmo nejvyššího stupně se zákazem nejen fotografování, ale i vstupu. Hrad Blatník popsal August Sedláček ve svém díle jako zajímavou hradní stavbu. Hrad měl mít dvě věže - severní čtyřhranou, jižní pak okrouhlou. Před jižní částí se nacházelo malé předhradí s údajně velmi starodávným dvorem, kdy zde byly maštale, hospodářské zázemí a pekárna. Do předhradí se vcházelo přes vodní příkop, který překlenoval padací most. V zadní části tohoto předhradí byla již zmíněná kamenná okrouhlá věž s několika malými komorami. Z věže vedl východ na dlouhý dřevěný most, který končil u čtyřhranné obytné věže. Zde sídlil majitel hradu. Celé sídlo bylo oblité vodou, takže mimo třeskuté mrazy skýtalo nedobytnou pevnost. Roku 1244 daroval Jan Zbislavovic ves Blatníky klášteru Litomyšlskému. Tehdy však asi ještě sídlo neexistovalo. Hrad však existoval již v roce 1339, když byl Ctibor z Blatníka přítomen při prodeji Ždánického zboží opatovického opata Hroznaty. A. Sedláček byl přesvědčen, že Ctibor patřil do rodové větve z Cimburka. Právě tento rod nakonec Blatník i získal. Stalo se tak roku 1349, kdy byl majitelem Bernard z Cimburka. Roku 1377 však Albrecht z Cimburka Blatník prodává spolu s městečkem Bohdančem, vesnicemi Rybitví, Bystřec a Lhotou Janovi…  číst dále
Ivo Rozehnal - zdroj - Hrady, zámky a tvrze království českého - August Sedláček díl I. 1882 a web stipack.cz/w/index.php?title=Blatník, 27.1. 2016
Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Rybitví

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Krchleby
 Staré Čívice
 radnice
 Staré Čívice
 Pardubice
 městské opevnění
 Zelená brána
 automatické mlýny
 kaple sv. Anny
 Veselá
 krematorium
 židovský hřbitov
 Lepějovice
 akvadukt na Židově
 Valy u Přelouče
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Ráby
 Nemošice
 zvonice
 Ráby
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 Kunětická Hora
 kostel sv. Mikuláše
 Medlešice
 Štěpánov
 tyrolská zvonice
 kostel sv. Vavřince
 Klešice
 Choltice
 židovský hřbitov
 Rohoznice
 Rohoznice
 boží muka
 Mrdice
 fara
 Barborka
 kostel sv. Marka
 Škroupův dům
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 Malý akvadukt
 Velký akvadukt
 Kasalice
 synagoga
 kaple sv. Jiří
 Heřmanův Městec
 Svojšice
 Kozojedy
 Lipoltice
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Matouše
 Dobřenice
 kostel Všech svatých
 obecná škola
 Libišany
 Žáravice
 Semínský akvadukt
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 kostel sv. Víta
 Topol
 kaple Panny Marie
 Stolany
 Semín
 Úhřetice
 vila Josefa Vosáhla
 Vejvanovice
 Obědovice
 Kratonohy
 Bára
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Jiří
 zvonice
 Klamoš
 Stoupec
 evangelický kostel
 Semtěš
 Nabočany
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Licoměřice
 Hrochův Týnec
 Lipovec
 Kosice
 Přestavlky
Základní informace místa
ID místa: 12673
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.1.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama