
Velký sál a donjon jsou dnes nezávisle na sobě přístupné návštěvníkům. Návštěvní doby obou částí hradu se tak liší. Mimo velký sál a donjon se z hradu dochovala také čtverhranná branská věž na sever od donjonu, která pochází ze 13. století, a některé úseky hradeb. Mezi donjonem a velkým sálem se dnes nachází novověké budovy vojenské pevnosti.
Hrad Bergenhus se nachází ve městě Bergen na západním pobřeží Norska. Město založil král Olaf Kyrre kolem r. 1070. Do roku 1299 byl Bergen hlavním městem Norska. Hrad se rozkládá v rovinatém terénu na severním břehu městského přístavního zálivu a svou polohou tak dominuje vjezdu do přístavu, který chránil. Při archeologickém průzkumu místa byly odhaleny základy starších staveb, které by měly pocházet z dob před rokem 1100 – hrad byl zřejmě založen králem Olafem Kyrre. Nejstarší části stojícího hradu pocházejí z období středověku, z doby kolem roku 1240. Zachoval se tzv. Hakonův velký sál a donjon (obytná věž), oboje z druhé poloviny 13. století. Jak již naznačuje jeho jméno, velký sál si nechal postavit král Hakon Hakonsson v 60. letech 13. století. Přestože o jeho stavbě nejsou dochované žádné písemné zprávy, Hakonssonova sága zmiňuje využití sálu králem Hakonem při jeho svatbě s dánskou princeznou Ingebjorg Eriksdatter dne 11. září… číst dále
V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.