hrad Bergenhus

Bergenhus Fortress, Bergenhus festning (Håkon’s Hall, Rosenkratz Tower)
Hrad byl založen zřejmě před r. 1100 králem Olafem Kyrre. Do r. 1299 byl sídlem norských králů, poté vojenskou a administrativní pevností. Zachován Hakonův velký sál (cca 1260), donjon (cca 1270), v 16. století renesančně upraven hrad i opevnění. R. 1944 hrad poškodil výbuch lodi, opraven.
Hlavní obrázek místa
Bergenhus
Håkonův velký sál při pohledu od jihu.
© Pavel Semple, 11/2011
Návštěvník města by si mimo hradu neměl nechat ujít také prohlídku nábřeží Bryggen, které je zapsáno od r. 1979 na Seznamu světového dědictví UNESCO. Stojí zde 58 dřevěných hanzovních domů z období středověku, kdy bylo město, založené r. 1070 králem Olafem Kyrre, významným obchodním přístavním střediskem. Význam Bergenu byl v jeho podílu na obchodu se sušenými treskami, které sem byly dováženy ze severněji ležících končin Norska.
http://cs.wikipedia.org, 10.2. 2013
popis

Velký sál a donjon jsou dnes nezávisle na sobě přístupné návštěvníkům. Návštěvní doby obou částí hradu se tak liší. Mimo velký sál a donjon se z hradu dochovala také čtverhranná branská věž na sever od donjonu, která pochází ze 13. století, a některé úseky hradeb. Mezi donjonem a velkým sálem se dnes nachází novověké budovy vojenské pevnosti.

Pavel Semple, 8.2. 2013

historie

Hrad Bergenhus - historie a popis

Hrad Bergenhus se nachází ve městě Bergen na západním pobřeží Norska. Město založil král Olaf Kyrre kolem r. 1070. Do roku 1299 byl Bergen hlavním městem Norska. Hrad se rozkládá v rovinatém terénu na severním břehu městského přístavního zálivu a svou polohou tak dominuje vjezdu do přístavu, který chránil. Při archeologickém průzkumu místa byly odhaleny základy starších staveb, které by měly pocházet z dob před rokem 1100 – hrad byl zřejmě založen králem Olafem Kyrre. Nejstarší části stojícího hradu pocházejí z období středověku, z doby kolem roku 1240. Zachoval se tzv. Hakonův velký sál a donjon (obytná věž), oboje z druhé poloviny 13. století. Jak již naznačuje jeho jméno, velký sál si nechal postavit král Hakon Hakonsson v 60. letech 13. století. Přestože o jeho stavbě nejsou dochované žádné písemné zprávy, Hakonssonova sága zmiňuje využití sálu králem Hakonem při jeho svatbě s dánskou princeznou Ingebjorg Eriksdatter dne 11. září…  číst dále

Pavel Semple, E.H zdroj: Anne Brit Vihovde, http://en.wikipedia.org, http://www.novinky.cz, http://www.visitnorway.com, http://mil.no, http://www.bymuseet.no, 22.12. 2012

Norsko,

Místa v okolí

 Bryggen
Kontaktní informace
Bergenhus Fortress Museum
Tel: (+47) 55 54 63 87
http://www.bymuseet.no/?spr=en
Základní informace místa
ID místa: 11037
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.2.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama