První písemná zmínka o hradě Bánov je z roku 1091 a nachází se v Kosmově kronice. Původně hrad vlastnil rod Vítkovců. Na počátku 14. století obsadil hrad dočasně Matúš Trenčianský, ale poté opět majitelé Vítkovici.
Hlavní obrázek místa
Bánov - pohled na místo hradu
© Karel Světlík, 08/2010
Dnes již neexistující hrad Bánov stával na návrší nad obcí, na místě řečeném Kalvárie (v mladší dobe "Skala") Místo je viditelné při příjezdu do obce Bánov od Uherského Brodu, na hlavním silničním tahu E50. V současné době jsou na místě hradu postaveny tři kříže. Co se týká dalších zajímavostí je kousek Kalvárie kostel sv.Martina a asi 200 metrů po hlavní silnici, po pravé straně , stojí tzv. sýpka, červená budova ve které byly skladovány obilí a další plodiny.
Švehlík Vl., 30.5. 2006

  historie

  První písemná zpráva o hradě Bánově sice pochází až z konce 13. století, ale archeologické nálezy dokládají existenci nějakého opevněného sídla již ve 12. století. V r. 1294 uzavřel Oldřich z Hradce, člen mocného rodu Vítkoviců, s králem Václavem II. smlouvu, podle níž si mimo některé jiné statky výslovně ponechával v držení hrad Bánov s veškerým příslušenstvím. Na počátku 14. století obsadil

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 20.4. 2004
  Historie hradu
  Fakt, že v Bánově stával hrad, nikdo nemůže popřít. Pamětníci vídali zbytky tohoto hradu ještě počátkem třicátých let tohoto století. Jeho existenci dokazují i průzkumy archeologů prováděné na kopci Kalvárii. Dnes tomu kopci jinak nikdo neřekne než " Skala". Dříve byl zaužíván název Kalvárie proto, že na vrcholku tohoto kopce stávaly skutečně tři kříže, které jednak měly zdejšímu věřícímu lidu

  Švehlík Vl., 30.5. 2006
  Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH),

  Místa v okolí

   Volenov
   Nezdenice
   Zuvačov
   Panský dům
   městské opevnění
   Uherský Brod
   Uherský Brod
   rozhledna U Křížku
   Nový Světlov
   Horní Němčí
   Lopeník
   Strání
   Obora
   Strání
   Lhotka u Hradčovic
   Luhačovice
   Pramen sv. Josefa
   kostel Svaté rodiny
   Lázeňské divadlo
   Pramen Ottovka
   Jurkovičův dům
   kaple sv. Alžběty
   Pramen Vincentka
   Velký Ořechov
   kostel sv. Vavřince
   Penkův dvůr
   Hluk
   Augustiniánský dům
   Částkov
   Nedachlebice
   Svárov
   Kanšperk
   Slavičín
   kostel sv. Vojtěcha
   Bílovice
   Mistřice
   Březolupy
  Základní informace místa
  ID místa: 639
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zaniklý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 10.2.2001
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama