Zajímavosti Hauswaldské kaple

Graficke pismenko Na základě pověsti o zjevení a vzniku mariánského poutního místa tu obec Srní vystavěla v roce 1820 malou kapli. Pro sílící proud věřících zde vzniká vedle v roce 1860 další větší kaple, přestavěná r. 1901. Na oltář věřící umístili sochu Panny Marie Lurdské, která se dochovala a je nyní na postranním oltáři kostela v Srní. Pouť se zde slavila vždy o svátku Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna.

 
Graficke pismenko O Hauswaldské kapli se zmiňuje Karel Klostermann v povídce „Červené srdce“. O tomto zajímavém místě rovněž píše ing. Pavel Kozák v knize „Tajemná místa Pošumaví“.
 
Graficke pismenko Kaple včetně svého zařízení byla srovnána se zemí dne 14. 9. 1957 za účasti jednotky pohraniční stráže.
 
Graficke pismenko Místo je ale mnohem starší. Přes cestu proti kapli se nachází kříž a v době Keltů zde stála asi pře 5000 lety druidská svatyně. I dnes je zde energetický bod s pramenem kosmické energie. Několik metrů za křížkem v lese je kulatý kámen, který dle psychotroniků nese zbytkovou energii zjevení vysoké duchovní bytosti. Za kaplí je studánka s velmi chutnou vodou. Prý u ní sedí malý vodní skřítek. Voda je léčivá na nemoci močových cest.

Text: pověsti
7.1. 2005 - Vaculčík