Barokní budova fary postavená v r. 1757 nákladem hraběte Amanda Sereyiniho na místě starší fary vypálené Kuruky v r. 1704. Nad vchodem erb hrabat Sereyiniů.
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí pozlovické fary
© Jan P. Štěpánek 09/2008
Budova římsko-katolické farnosti v Pozlovicích stojí při hlavní cestě, ve středu obce Pozlovice, asi na Zlínsku. Barokní patrová budova byla vystavěna v polovině 18. století nákladem hraběte Amanda Sereyiniho. Připomíná takřka malý venkovský zámeček. Ve svahu nad farou stojí pozlovický kostel sv. Martina.
Jan P. Štěpánek, 21.9. 2008
historie

Historie pozlovické farnosti a fary

První písemná zmínka o Pozlovicích a jejich kostele a faře pochází z roku 1449, kdy byla tato zmínka učiněna v Zemských moravských deskách. S jistotou však lze říci, že kostel i fara byly vystavěny před husitskými bouřemi. V pohusitské době se fara i kostel dostaly do rukou kališnických správců. Až roku 1633 byla obnovena katolická farnost. Pozlovická farnost byla neobyčejně rozsáhlá a patřilo k ní na 11 obcí, včetně tehdejších Luhačovic. V roce 1663 za faráře Jiřího Nigrina byla fara i s kostelem vypáleny nájezdem Tatarů. Dalšího vypálení se fara i s vesnicí dočkaly roku 1704, kdy se vsí přehnali maďarští Kuruci. Současná farní budova byla vystavěna roku 1757 na místě staré fary. Stavbu finančně podpořil hrabě Amando Serenyi, na což upomíná jeho erb umístěný v průčelí nad vchodem. Nemalou zásluhu měl i farář Jan Minikati z Kroměříže. Fara byla opravena v roce 1973 a nejnověji na…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle textu v kostele sv. Martina, 21.9. 2008

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Pozlovice

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Augustiniánský dům
 Starý Světlov
 Pramen Vincentka
 Pramen Amandka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Ottovka
 Lázeňské divadlo
 Pramen Aloiska
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 Oberský vrch
 Rýsov
 Luhačovice
 Engelsberg
 Velký Ořechov
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Janův hrad
 Svárov
 Lužkovice
 Nový Světlov
 Částkov
 Klečůvka
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Vavřince
 Zlín
 Vizovice
 Šarovy
 Vlachovice
 Nezdenice
 Vlachovice
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Nedachlebice
 Březolupy
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Panský dům
 Malenovice
 Štípa
 městské opevnění
 Louky
 kostel sv. Mikuláše
 Lhotka u Hradčovic
 památník Ploština
 Štítná nad Vláří
 Tečovice
 Obora
 Vlčnov
 Mysločovice
Základní informace místa
ID místa: 6781
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama