Základní kámen evangelického klasicistního kostela posvětil Ján Klačány 2. června 1787. Dne 18. května 1788 dokončenou stavbu vysvětil Pavel Ježovič. V r. 1888 a 1967 byl kostel s farou opraven.
Hlavní obrázek místa
kostel a fara
© Luděk Vláčil 06/2019
Holíč (německy Holitsch, dříve Weißkirchen, maďarsky Holics) je město na západním Slovensku v Trnavském kraji při hranicích s ČR. Žije zde asi 11 tisíc obyvatel. Město se nachází v Záhorské nížině nedaleko řeky Moravy, přibližně 5 km od Hodonína. K hlavním pamětihodnostem patří barokně-klasicistní opevněný zámek (kaštel), jediný zachovaný větrný mlýn na Slovensku, manufaktura, záhadné megalitické kameny, kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova, loretánská kaple a kostel sv. Martina s klášterem kapucínů. Zajímavou a krásnou stavbou je také novodobý pravoslavný chrám Počajevské ikony Matky Boží a svatých Cyrila a Metoděje. Tím však výčet sakrálních staveb nekončí, na hřbitově je kaple sv. Floriána a v Bratislavské ulici č. 46 stojí evangelický toleranční kostel s farou. Evangelický toleranční kostel je možno navštívit během letní turistické sezóny a v rámci Dní evropského kulturního dědictví. Bližší informace lze získat v turisticko-informačním centru, v letní sezóně na adrese Zámocká 2, v ostatní dobu na adrese Bratislavská 6.
Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: web města Holíč a další, 2.7. 2019
historie

Evangelíci se v Holíči připomínají již kolem roku 1580. V 17. století již tvořili evangelíci silnou komunitu. Rozhodnutí Marie Terezie zakazovalo pohřbívat evangelíky na římskokatolickém hřbitově, proto byl evangelíkům po vydání tolerančního patentu přidělen císařem Josefem II. hřbitov v severní části nad kaplí sv. Floriána. Rozhodnutí o rozšíření náboženské svobody vydal císař Josef II. v roce 1786 a povolil evangelíkům též stavět věže. Základní kámen evangelického klasicistního farního kostela posvětil Ján Klačány 2. června 1787. K dokončení a vysvěcení stavby došlo 18. května 1788. Kostel s farou byl vybaven skromně a jednoduše. V roce 1790 obdržel darem křtitelnici. S evangelickým kostelem je spojeno jméno Františka Slámy, který byl stavitelem a zároveň truhlářem. Zasloužil se o postavení větrného mlýna v Holíči a evangelický kostel vybavil lavicemi, pavlačemi a kazatelnou. Zhotovil celý vnitřek…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: web města Holíč, http://www.pamiatkynaslovensku.sk a další, 2.7. 2019

Slovensko, Trnavský,  Skalica  ( SI ),

Místa v okolí

 kaple sv. Floriána
 loretánská kaple
 manufaktura
 megalitické kameny
 Holíč
 větrný mlýn
 Hodonín
 Hodonín
 kostel sv. Vavřince
 Mikulčice
 morový sloup
 Mikulčice
 karner sv. Anny
 mariánský sloup
 Gvadányiho kúria
 radnice
 Skalica
 kaple sv. Jiří
 Mittákovská kúria
 městské opevnění
 ZOO Hodonín
 Rohatec
 Gbely
 Plže
 Týnec
 Slovácká chalupa
 Tvrdonice
 kostel sv. Izidora
 skanzen Strážnice
 Meandry Moravy
 Průžkův mlýn
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 kaple Panny Marie
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Potvorovice
 Strážnice
 Travičná
 Rohov
 Lanžhot
 Na Podluží
 Jarohněvice
 Starý Poddvorov
 Váté písky
 Brodské
 Vnorovy
 Senica
 Včelíny
Základní informace místa
ID místa: 14251
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 3.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama