Základní kámen evangelického klasicistního kostela posvětil Ján Klačány 2. června 1787. Dne 18. května 1788 dokončenou stavbu vysvětil Pavel Ježovič. V r. 1888 a 1967 byl kostel s farou opraven.
Hlavní obrázek místa
kostel a fara
© Luděk Vláčil 06/2019
Holíč (německy Holitsch, dříve Weißkirchen, maďarsky Holics) je město na západním Slovensku v Trnavském kraji při hranicích s ČR. Žije zde asi 11 tisíc obyvatel. Město se nachází v Záhorské nížině nedaleko řeky Moravy, přibližně 5 km od Hodonína. K hlavním pamětihodnostem patří barokně-klasicistní opevněný zámek (kaštel), jediný zachovaný větrný mlýn na Slovensku, manufaktura, záhadné megalitické kameny, kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova, loretánská kaple a kostel sv. Martina s klášterem kapucínů. Zajímavou a krásnou stavbou je také novodobý pravoslavný chrám Počajevské ikony Matky Boží a svatých Cyrila a Metoděje. Tím však výčet sakrálních staveb nekončí, na hřbitově je kaple sv. Floriána a v Bratislavské ulici č. 46 stojí evangelický toleranční kostel s farou. Evangelický toleranční kostel je možno navštívit během letní turistické sezóny a v rámci Dní evropského kulturního dědictví. Bližší informace lze získat v turisticko-informačním centru, v letní sezóně na adrese Zámocká 2, v ostatní dobu na adrese Bratislavská 6.
Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: web města Holíč a další, 2.7. 2019
historie

Evangelíci se v Holíči připomínají již kolem roku 1580. V 17. století již tvořili evangelíci silnou komunitu. Rozhodnutí Marie Terezie zakazovalo pohřbívat evangelíky na římskokatolickém hřbitově, proto byl evangelíkům po vydání tolerančního patentu přidělen císařem Josefem II. hřbitov v severní části nad kaplí sv. Floriána. Rozhodnutí o rozšíření náboženské svobody vydal císař Josef II. v roce 1786 a povolil evangelíkům též stavět věže. Základní kámen evangelického klasicistního farního kostela posvětil Ján Klačány 2. června 1787. K dokončení a vysvěcení stavby došlo 18. května 1788. Kostel s farou byl vybaven skromně a jednoduše. V roce 1790 obdržel darem křtitelnici. S evangelickým kostelem je spojeno jméno Františka Slámy, který byl stavitelem a zároveň truhlářem. Zasloužil se o postavení větrného mlýna v Holíči a evangelický kostel vybavil lavicemi, pavlačemi a kazatelnou. Zhotovil celý vnitřek…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: web města Holíč, http://www.pamiatkynaslovensku.sk a další, 2.7. 2019

Slovensko, Trnavský,  Skalica  ( SI ),

Místa v okolí

 kaple sv. Floriána
 loretánská kaple
 manufaktura
 megalitické kameny
 Holíč
 větrný mlýn
 Hodonín
 Hodonín
 kostel sv. Vavřince
 Mikulčice
 morový sloup
 Mikulčice
 karner sv. Anny
 mariánský sloup
 Gvadányiho kúria
 radnice
 Skalica
 kaple sv. Jiří
 Mittákovská kúria
 městské opevnění
 ZOO Hodonín
 Rohatec
 Gbely
 Plže
 Týnec
 Slovácká chalupa
 Tvrdonice
 kostel sv. Isidora
 skanzen Strážnice
 Meandry Moravy
 Průžkův mlýn
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 kaple Panny Marie
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Potvorovice
 Strážnice
 Travičná
 Rohov
 Lanžhot
 Na Podluží
 Jarohněvice
 Starý Poddvorov
 Váté písky
 Brodské
 Vnorovy
 Senica
 Včelíny
Základní informace místa
ID místa: 14251
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 3.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama