Novogotický cihlový kostel německé evangelické církve ve Varnsdorfu byl postaven v letech 1904–1905 podle projektu architekta Waldemara Kandlera. Po 2. světové válce konfiskován, dnes nevyužitý a chátrá.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 03/2009
Německá evangelická církev používala od roku 1873 kostel Proměnění Páně, který patří Starokatolické církvi. Na počátku 20. století se němečtí evangelíci rozhodli vystavět vlastní kostel. Jeho základní kámen byl položen 16. května 1904 a kostel byl vysvěcen 3. prosince 1905. Autorem nezvyklé novogotické stavby z glazovaných cihel je drážďanský architekt Waldemar Kandler. 25. června 1905 byly na věž umístěny zvony, dar hornolužického spolku Gustava Adolfa. Varhany kostel získal v roce 1906. Kostel sloužil do konce 2. světové války, poté byl konfiskován, předán církvi československé. Od šedesátých letech kostel chátral, interiér i exteriér byl poničen a vyrabován. V roce 2015 jej získalo město Varnsdorf a od roku 2018 jej postupně rekonstruuje. Po dokončení předpokládaném v roce 2021 bude sloužit jako obřadní síň, pro pořádání koncertů a výstav apod.
Milan Caha (zdroj:POCHE, E.: Umělecké památky Čech 1. T - Ž Academia, Praha 1981 a informace z panelu u kostela), 1.4. 2009
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Varnsdorf

Místa v okolí

 Varnsdorf
 Hrádek-Burgsberg
 Světlík
 Křížová hora
 kamenný most
 morový sloup
 Tolštejn
 Rumburk
 Jedlová
 Dymník
 dům U Frinda
 socha lva
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiří
 Krompach
 Krompach
 Schönbuch
 Milštejn
 Zahrady
 Oybin
 Horský kostel
 Rousínovský hrádek
 Žitava
 Dlouhý Důl – VPZ
 Kelchsteine
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Vlčí hora
 Tkalcovský kostel
 městské lázně
 Zámecký vrch
 Kyjovský hrad
 vodárna
 Rolandova kašna
 staré gymnasium
 Johanneum
 Jánský kostel
 Mariánský kostel
 radnice
 ZOO Zittau
 kašna Samaritánky
 kostel sv. Kříže
 městské opevnění
 solnice/konírna
 Jeskyně víl
 kostel Panny Marie
 Vlčí Hrádek
 Dolní Chřibská
 kostel sv. Vavřince
 Klíč
 Starý Falkenburk
 Kamzičí studánka
 Šternberk
 akvadukt
 Karlsfried
 Brtnický hrádek
 Studenec
 kaple
 Zlatý vrch
 Winterstein
 Šluknov
 kostel sv. Václava
 Rynartice
 křížová cesta
 Bratrský oltář
 Lemberk
 Bredovský letohrádek
 kostel sv. Barbory
 Kamenice
Základní informace místa
ID místa: 7616
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.4.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama